İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpek Sahiplenenlerin Yaptığı 10 Hata

Köpekpedia

Köpek Sahiplenenlerin Yaptığı 10 Hata : İnsanlar köpeklerini severler, ancak bir evcil hayvan ebeveyni olmak sadece onları kucaklamak ve onlarla oyun oynak değil.
Çok fazla sorumluluk gerektiren ciddi bir iştir köpek ebeveynliği.
Sizde bu KÖPEK SAHİPLENENLERİN ISRARLA YAPTIĞI 10 HATA YI yapmamak için makalemizi sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

1-Yanlış Köpeği Seçmek (Veya Hazır Olmadan Bir Köpek Almak)

Hızlı karar vermek ve sadece o an için bir köpek almak oldukça kolay bir iştir. Bazen evsiz yavru bir köpeğin masum bakışlarına yenik düşüp köpek sahiplenmekte çok yanlıştır.
Bir köpeği sahiplenmeden önce sahiplenmek istediğiniz köpek size uygun bir köpek mi? Önce bunu göz önünde bulundurmanız gerekir.
Köpek sahiplenmeden önce aşağıda yazdıklarımızı dikkatle incelemenizi öneriyoruz. Unutmayın köpek sahiplenmek bir hayatın tüm sorumluluklarını üstlenmektir.
1- Köpeğinizin eğitimi, egzersizleri ve diğer aktiviteler için ona ayıracak zamanınız var mı?
2- Tüylerinin dökülmesine, ortalığı karıştırmasına, sağlık problemleriyle uğraşmaya, davranışlarına katlanmaya hazır mısınız·?
3- Köpeğinizin boyu yaşam alanınıza uygun mu?
4- Bir köpeğe sahiplenmeye hazır mısınız?
5- Evinizde başka bir hayvan besliyorsanız yeni sahipleneceğiniz köpekle uyumlu olacak mı?


Sizi bazen mutlu edecek bazen mutsuz edecek ama her anlamda sizinle beraber yaşayacak olmasını bilerek bu soruları kendinize öncelikle sorun.
 
2- Eğitimi ve sosyalleşmeyi reddetmek.

Köpek Sahiplenenlerin Yaptığı 10 Hata
Köpek Sahiplenenlerin Yaptığı 10 Hata

Bütün köpeklerin temel bir eğitime ve sosyalleşmeye ihtiyaçları vardır.
Bazı köpeklerin diğer köpeklerden daha fazla ihtiyacı vardır bu daha çok sorumluluk ve sabır gerektirir.

Köpeğinizi eğitmek istemeyerek daha çok dezavantajlı bir durama düşeceksiniz.  Çünkü köpeğiniz kuralları asla öğrenmeyecek. Ona kimsenin rehber olmaması köpeğinizin kendi kurallarını çizmesi anlamına gelir. Eğitimi hiçbir zaman küçümsemeyin. Eğitim sizin ve köpeğinizin sınırlarını, çizgilerini belirler.

Sosyalleşme, bir köpeğin çevredeki çocuklar, yetişkinler, diğer hayvanlarla ve nesnelerle nasıl iletişim kuracağını belirler. Köpekler sosyalleşmezlerse eğer korku fobileri zamanla artar daha kötüsü, sosyalleşme eksikliği bir dizi davranış sorunlarına yol açar.

Köpek Sahiplenenlerin Yaptığı 10 Hata
Köpek Sahiplenenlerin Yaptığı 10 Hata

Sosyalleşme sadece yavru köpekler için değil yetişkin köpekler içinde çok önemlidir.

3-Yeterli Egzersiz ve Aktivite Sunmama

Egzersiz, her köpek için temel bir ihtiyaçtır. Egzersiz eksikliği sağlık sorunlarına ve davranış sorunlarına yol açabilir.

Bazı köpeklerin diğerlerinden daha fazla egzersize ihtiyacı vardır, ancak çoğu köpek basit yürüyüşlerden daha fazlasına ihtiyaç duyar.

Köpeğinizin aktivite ihtiyaçlarını değerlendirin. Köpeğiniz huzursuz ve sıkılmış mı? Köpeğiniz her zaman hiperaktif ve heyecanlı görünüyor mu? 

Köpeğiniz kilolu mu? Bunların hepsi daha fazla egzersize ihtiyaç duyduğunun işaretleridir. Köpeklerin de zihinsel uyarılmaya ihtiyacı vardır.

Köpeğinize çok yönlü aktivite vermek için oyunlar içeren egzersizi deneyin. Pek çok köpek, aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey olan köpek sporlarına katılmaktan fayda sağlayacaktır.

Fiziksel olarak aktif köpekler çevikliğin tadını çıkarabilir. Av köpekleri ve diğer meraklı koklayıcılar genellikle burun çalışmasını veya takip etmeyi severler.

4-Veterinerden Kaçınma ve ihmal etmek.

Köpeğinizin hastalandığında veterinere götüren insanlardan mısınız? 

Merak etmeyin, yalnız değilsin.

 Pek çok köpek sahibi, köpekleriyle ilgili bir şey olmadıkça rutin veteriner kontrollerini atlar veya ertelerler. 

Şöyle düşünebilirsiniz, “Köpeğim sağlıklı ve kendini iyi hissediyor, neden onu bir veteriner götürüp köpeğimi strese sokayım?”  derler.

Köpek sahipleri genellikle bir veterinere gitmenin maliyetinden ve zahmetinden kaçınmak isterler.

İnanın böyle davranmanın maliyeti ve zahmeti daha fazla olacaktır. Bunu zamanla göreceksiniz.

Veterinere düzenli gitmek, köpeğinizi sağlıklı kalmasının önemli bir adımıdır. Bir çok köpek dayanılmaz bir ağrı gelene kadar hastalıklarını gizlerler ve siz bunu göremezsiniz.

Rutin veteriner muayyenleri, küçük sağlık problemlerini tespit eder ve hastalıkları ilerlemeden bir tedavi sürecinin başlamasına olanak sağlar.

Köpeğiniz bir şeyin doğru olmadığına dair işaretler gösterdiğinde, daha kötüye gitmesini beklemeyin. Ciddi bir durum haline gelmeden önce tavsiye almak için veterinerinize başvurun.

5-Kalp Kurdu Önlemesini Atlama ve umursamazlık

Amerikan Kalp Kurdu Derneği, dünyadaki tüm köpekler için yıl boyunca kalp kurdu önlenmesini şiddetle tavsiye ediyor.

 Veterineriniz de aynı duyarlılıkta olmalı ancak bu hastalığı bir kar elde etmek için olmamalı. Çünkü kalp kurdu hastalığı ciddi ve potansiyel olarak ölümcül bir hastalıktır.

Dirofilaria immitis parazitinin istilasından kaynaklanan kalp kurtları, sivrisinekler tarafından bulaşır ve dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir köpeği etkileyebilir.

Maliyete ek olarak, kalp kurdu tedavisi özellikle yaşlı köpekler veya başka sağlık sorunları olan köpekler için risklidir. Veterinerinizle konuşun ve kalp kurdu önlemenin daha iyi bir seçim olduğunu anlayacaksınız.

6-Diş Sağlığını İhmal Etmek

Pek çok insan “köpek nefesi” nin normal bir şey olduğunu düşünüyor. Gerçekte ağız kokusu, bir tür diş hastalığının işaretidir.

Köpeğinizin ağzında bir miktar tartar birikmesi kadar basit olabilir. Bununla birlikte, kontrol edilmeden bırakılırsa, bu periodontal hastalığa dönüşebilir, diş kaybına ve hatta böbrek yetmezliği ve kalp hastalığı gibi sistemik hastalıklara yol açabilir.

Evde bakımın size uygun olmadığına karar verirseniz, profesyonel bir veteriner diş temizliğini yapabilir.

Evde köpeğinizin dişlerini düzenli olarak fırçalasanız bile, çoğu köpek ara sıra bir veterinerde diş temizliğine ihtiyaç duyar (belki birkaç yılda bir veya daha az).  

7-Yanlış Beslenme

Köpeğinizi besleme gelince; 

Tüm köpek mamaları eşit ve her köpek için uygun içerikte değildir. Köpeğinize mama almadan önce mutlaka veterinere danışın.

Mamaların içeriği çok önemlidir. Köpeğinizin yanlış beslenmesi bir çok sağlık sorunlarını beraberinde getirir hatta yanlış beslenme kansere bile yol açar. Köpeğinize fazla mama vermeyin.

Fazla mama onu mutlu etmeyecektir. Unutmayın fazla mama obeziteye neden olur.

8-Köpek Masraflarını umursamamak

köpek sahibi olmak, belirli, bir bütçenin düzenli olarak harcanması demektir. Bazı köpek sahipleri bu mali durumu ilk başlarda göz ardı edebilirler. Ama ileride bu onlara sorun olarak karşılarına çıkabilir.

Köpek sahipliği mama, veteriner ve bazen köpek bakıcılarına ödeme yapılmasını gerektiren bir iştir.

Köpek Sahiplenenlerin Yaptığı 10 Hata

 

9-Davranış Sorunlarının Kontrolden Çıkmasına İzin Vermek

Köpeklerde davranış sorunları ilk başlarda küçük başlayabilir, ancak daha sonra daha kötüye gidecektir.

Sorunları görmezden gelmek onların iltihaplanmasına ve büyümesine neden olacaktır. Daha da kötüsü, köpeğinizdeki kötü davranışları bilinçsizce pekiştirebilirsiniz. 

Saldırgan bir köpeğe ödül vermek, köpeğe doğru şeyi yaptığı anlamına gelir. Korku ve fobiler de bazen göz ardı edilir veya en aza indirilir.

Fobilere müdahale edilmezse zamanla kötüleşebilir ve başka davranış sorunlarına ve hatta sağlık sorunlarına yol açabilir.

Böyle durumlarda köpeğinizi asla cezalandırmayın. Köpeğinize farklı davranış değişikliği bu sorunların ele alınmasına yardımcı olabilir

Köpeğinizde bir sorun varsa bu sorunu görmezden gelmeyin. Bu çözümler bazen bir kitapta, bazen bir internet sayfasında ve bazen de veterinerde olabilir.

 

10-Köpeğinizin kaybolması veya çalınması.

Her gün bir çok köpek kayboluyor yada çalınıyor.

  Bu tür sorunları engellemek için gereken tedbirleri alıyor musunuz?

Köpeğinizi tasmada ve sürekli gözetimde olması bunun ilk kuralıdır ama tümüyle yeterli sayılmaz.

Köpek sahiplerinin sürekli yaptığı hatalardan biride tasma takarlar ama tasmada bir kimlik etiketi eklemeyi ihmal ederler.

Köpeğinize her zaman güncel kimlik etiketini tasmaya eklemeyi unutmayın. Ayrıca daha kapsamlı bir koruma için mikroçip içeren tasmalardan da faydalana bilirsiniz

. Çünkü bu tasmalar köpeğinizin konumunu belirler ve köpeğinize ulaşmanız daha kolay olur.

Sizde yeni bir köpek sahiplenirken ne gibi zorluklarla karşılaştınız?
Düşüncelerinizi ve tavsiyelerinizi bizlerle paylaşa bilirsiniz?

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın