İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpek Sahiplenmek

Köpekpedia

Köpek sahiplenmek istiyorsanız öncelikle yazımızın tamamını okuyarak uygun olup olmadığınıza karar vermenizi öneririz.Dünyada yaşayacağınız mutluluklar içinde üst sıralarda yer alan bir eylem olmasına karşın oldukça sorumluluk isteyen bir karardır;sonuçta bir canlı ile yaklaşık en az 10 yıl beraber yaşayacaksınız.

Köpek Sahiplenmek İçin Hazırmısınız

1-Sahiplenme kararının uzun süreli bir serüvenin başlangıcı olduğunu unutmayın.Bir köpeye sahip olmak hem mali hemde duygusal yükümlülükler getirecektir,bunu unutmayın.Mama veteriner masrafları mutlaka aylık belli bir rakkam tutacaktır.Ayrıca her gün ilgilenmeniz gereken bir canlı evde hep sizi bekleyecektir.

Köpek Sahiplenme
Köpek Sahiplenme

2-Yaşam tarzınıza en uygun köpek türünü seçmek için mutlaka bir değerlendirme yapın.Örnek olarak Uzun yürüyüşlerden hoşlanıyorsanız aktivite seven bir ırk evde oturmaktan hoşlanıyorsanız daha az hareketli bir köpek seçmelisiniz.Apartmanda oturuyorsanız farklı bir ırk bahçeli eviniz var ise farklı bir ırk seçmeniz daha doğru olabilir.İklim koşullanına dayanıksız bir ırkı bahçede beslemek için alamazsınız yada çok havlayan bir ırkı apartmanda besleyemesiniz gibi bir çok farklı kriteri değerlendirmelisiniz.Yanlış bir seçim sizi geri dönüşümü olmayan bir suruma sokabilir.Irklar hakkında bilgileri Köpek Irkları kategorimizde bulabilirsiniz.

3-Irk belirlediniz ve sahiplenmeye karar verdiniz ve alım aşamasına gelmişseniz mutlaka doğru üreticiden bir köpek alma yoluna gitmelisiniz.Doğru üreticiler ruhsal yada bedensel sorunları olan köpeklerden yavru almayacakları için size sorunsuz bir köpek teslim edeceklerdir.Yetiştirici’ye mutlaka sorular sorun hangi anne babadan geldiği,anne babayı görüp göremeyeceğinizi,yavruları gözlemleyip inceleyebilme şansınız olup olmadığına dair bilgiler alın.Mutlaka yetiştiricinin tesisini ziyaret ediniz ve bakılma şartlarını görünüz.

Doğru köpeği doğru yetiştiriciden almak istiyorsanız belli süre beklemeniz gerektiğini unutmayın çünkü kaliteli yetiştiricilerin yavruları çok önceden rezerve edilir ve sırayla sahiplerine verilir.

4-Yavru köpek mi yoksa yetişkin mi almak istiyorsunuz karar vermelisiniz;yavru köpekler çok fazla ilgi ve bakım istediklerinden ve sizin buna zamanınız yok ise yetişkin tercih edebilir yada büyümenin her aşamasını görmek istiyor ve ilgilenecek vaktiniz var ise yavru alabilirsiniz.

5-Karar verdiniz ve köpeğiniz evinize gelecek gelmeden önce mutlaka onun ihtiyacı olan mama kabı,tasma,oyuncak,mama gibi gereçleri alarak evinizde hazır tutun.

Ayrıca evde birden fazla yaşıyorsanız kimin gezdirme işini yapacağını,kimin yemeğini vereceğini planlayıp herkese sorumluluklarını bildirin.Evinizi köpek için güvenli hale getirin,kırılacak eşyaları daha yükseye koyun,elektrik kablolarını güvenli hale getirin,köpekler için zehirli olan temizlik malzemelerini kapalı alanlara kitleyin.

6-Köpeğinizin mutlaka aşısı ve ufakta olsa dönem dönem sağlık sorunları olacağı için mutlaka önceden iyi bir veteriner araştırıp anlaşmaya varın.Bir aşı programı oluşturun.

Yavru Köpek
Yavru Köpek

7-Özellikle yavru köpekler ilk bir kaç gün annelerinden ayrıldıkları için çok fazla yalnızlık çekerler ve ağlarlar ona biraz zaman verin yeni ortamına yatağına herşeye alışması için aynı durum büyük köpeklerdede oluşabilir korkmayın.Köpeğinize ev halkını tanıtın ayrıca size düzenli gelen ziyaretçilerle ilişki kurmasına izin verin.Ayrıca evinizde başka bir evcil hayvan var ise kontrollü bir şekilde birbirleri tanımasına izin verin.

Köpeğinize en baştan itibaren evdeki kuralları öğretin ve hiç bir zaman taviz vermeyin ve herkesinde bu konuda titiz olmasını sağlayın.Örnek olarak mutfağa girmesi yasak ise hiç bir zaman bu kuralı delmesine izin vermeyin.Tutarlı davranışlar sorumlu köpek sahibi olmak için altın kural olduğunu unutmayın.

yeni köpek
yeni köpek

8-Yetiştiriciniz veya veterineriniz, köpeğinizin yaşı, boyutu ve aktivite düzeyine göre önerdiği mamayı kullanın.Hergün vereceğiniz yiyecek miktarını uzman kişilerden öğrenerek düzenli bir şekilde uygulayın.Daima önünde bol miktarda taze, temiz su sağlayın.Köpeğinizi yürüyüşe götürün, oyun oynayın, bahçede koşun, etrafına bir top atın ruhunı ve vücudunu harekete geçirecek her şeyi yapmaya özen gösterin.

Köpeğinizin yeme,içme uyuma gibi bir çok alışkanlıkları sabit ve rutindir,bunlarda bir değişiklik var ise mutlaka bir veterinere kontrol ettiriniz,Hastalık habercisi olabileceğini unutmayınız.Diş çürümesini ve diş eti hastalığını önlemek için köpeğinizin dişlerini düzenli olarak temizleyin. Ayrıca kendinin temizlemesi için sert mamalar,kemirme oyuncakları yada kemikler verin.

9-Köpeğinizle mutlaka günün belli saatlerinde oyun oynayınız;bu aktivite hem enerjisini atmanısına yardımcı olacaktır hemde aranızdaki bağı güçlendirecektir.Köpeğiniz sözlerin anlamları yerine daha çok tonuna dikkat edecektir;bu nedenle yaptığınız yürüyüşlerde ve diğer aktivitelerde ses tonunuzla onu yönlendirebilirsiniz.Aile ile yapacağınız programlara köpeğinizide dahil edin.Köpeğinize masaj yapın hem ruh hemde beden sağlığı açısından köpeğiniz için oldukça faydalıdır.

Köpeğinizi ilk etapta belli aralıklarla evde yalnız bırakın acil bir işiniz çıktığında eve yada çevreye zarar vermesini engelleyecektir.Geldiğinizde ise onu sakince sevin bu şekilde evde yalnız kalmanın kötü bir durum olmadığını anlayacaktır.Köpeğinize otur, kal, gel ve aşağı gibi temel komutları öğretin. Köpeğinizi eğitmek hayatınızı kolaylaştırır.Köpeğinizi düzenli olarak farklı kişilere ve ortamlarda bulundurun. Onu parka,ve diğer yerlerde beraber dolaşın. Yabancıların ve diğer köpeklerin yanında sakince davrandığı zaman onu ödüllendirin.

evdeki köpek
evdeki köpek

Çocuklarla köpekler çok iyi anlaşıyor görünebilirler fakat her zaman dikkatli davranmak ve yalnız bırakmamak gerektiğini unutmayın.

10-Köpeğiniz yaşlandıkça ihtiyaçları da değişecektir. Farklı bir beslenme şekline geçmeniz gerekebilir, daha fazla uykuya ihtiyacı olacak ve daha az hareketli olacaktır.

Yorumlar kapatıldı.