İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpekler Terler mi?

Köpekpedia

Terleme hakkında!

Köpekler Terler mi?
köpeklerde terleme

Köpekler Terler mi? yada nasıl terlerler Köpekler, çoğunlukla pençe pedlerindeki bezler yoluyla terlerler.
Bir köpeği serinletmek için tıraş etmek zararlı olabilir ve sıcak çarpmasına neden olabilir. Sıcak çarpması ölümcül olabilir, bu nedenle semptomları görürseniz mümkün olan en kısa sürede veterinerinizi arayın.
Bir köpek sahibi olarak, köpeğinizin sıcak havalarda nefes nefese kaldığını görmeye alışkın olabilirsiniz, ancak köpekler terler mi?Popüler inanışın aksine, köpekler terler, ancak terleme, kendilerini serinletmek için kullandıkları sürecin sadece küçük bir kısmıdır.

Köpekler Nasıl Terler?

Köpeğinizin asla sizin gibi terlemediğini görmemenizin bir nedeni var ve bunun nedeni, köpeklerin sadece vücutlarının belirli kısımlarında ter üretmesidir. Köpeklerde iki tür ter bezi bulunur:

Merokrin ter bezleri, insan ter bezlerine benzer şekilde çalışır. Bu bezler, köpeğinizin pençe pedlerinde bulunur ve sıcakken onu soğutmak için etkinleşir. Bu nedenle, özellikle sıcak günlerde yerde nemli pençe izleri fark edebilirsiniz. Çoğu köpek kürkle kaplıdır, bu nedenle ter bezleri vücutlarında bulunsaydı, ter buharlaşamazdı. Çünkü ter buharlaştığında, soğuma gerçekleşir. Bu nedenle, köpeklerin tüylerinin az olduğu pençe pedlerinde ter bezlerinin olması çok daha etkilidir.

Apokrin ter bezleri merokrin bezlerinden farklıdır. Veteriner hekimler aporkrin bezlerinin ter bezleri olduğunu düşünürken, asıl amaçları köpeğinizi soğutmak değil feromonları serbest bırakmaktır. Bu bezler her köpeğin vücudunun her yerinde bulunur ve bir köpeğin diğer köpekleri kokuyla tanımasına yardımcı olur.

Nefes nefese kalmanın amacı nedir?

Köpekler Terler mi?
terleme

Köpekler Terler mi?

Ter, köpeğinizin soğumasında çok küçük bir rol oynar. Köpekler, sıcaklık düzenlemelerinin çoğunu kontrol etmek için nefes nefese kalıyorlar.

Ayrıca, özellikle kulakları ve yüzlerindeki kan damarlarının genişlemesi serinlemelerine yardımcı olur. Kan damarları genişlediğinde, sıcak kanı cildin yüzeyine yaklaştırarak kalbe dönmeden önce soğumasını sağlar ve bir hayvanın iç vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olur.

Köpekler Terler mi?

Kürk Köpekleri Sıcak Yapar mı?

Köpeğinizin kürkü aslında bir yalıtkan görevi görür. Bir köpeğin kürkü, kışın soğuğu dışarıda tutmaya yazın sıcaklarda ise serin havayı içeride tutmaya yarıyor.

Bu yüzden köpeğinizin tüyünü tıraş etmemelisiniz. Düzenli olarak dökülen iç kürk aynı zamanda köpeğin yalıtım ceketi. Tüy dökülmesini azaltmak veya sözde köpeği serin tutmak için bu kürkü tıraş etmek, aynı zamanda bu yalıtkan kürk katmanını ortadan kaldırır ve köpeği sıcak çarpmasına karşı duyarlı hale getirir ve uygun olmayan tüy büyümesine ve folikül hasarına neden olabilir.

Köpeklerde Sıcak Çarpması

Ne yazık ki, nefes nefese kalmak, köpekleri soğutmada insanların terlemesi kadar etkili değildir. Bu, köpekler için ısı stresi ve ısı bitkinliğinden sıcak çarpmasına kadar değişen riskler oluşturur.

Dünyada bir çok veteriner hekim ve köpek eğitim uzmanları sıcak çarpmasını tüm köpekler için ciddi bir sorun olduğunu vurguluyorlar. Fransız bulldog gibi kısa burunlu ve düz yüzlü ırklar için sıcak çarpması diğer köpeklere göre daha fazla etkilendiği klinik ortamlarda kanıtlanmıştır. Farklı anatomileri nedeniyle, bu ırklar yetersiz nefes alıp verme ve nefes nefese kaldıkları için kendilerini diğer ırklar kadar verimli bir şekilde soğutamazlar. Daha önce sıcak çarpması geçirmiş köpekler, obez köpekler ve koyu tüylü köpekler içinde sıcak çarpması riski daha yüksektir.

köpekler terler mi

Isı çarpması, bir köpeğin vücut ısısı yükseldiğinde ve aşırı ısındığında meydana gelir ve çok uzun süre tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Her köpek sahibi, sıcak stresi ve sıcak çarpması belirtilerinin farkında olmalıdır.

Köpekler Terler mi?

 Bunlardan bazıları:

 • Ağır, çılgınca nefes nefese
 • Dehidrasyon
 • 41 ° C’nin üzerinde vücut ısısı (dokunulduğunda sıcaktır)
 • Aşırı salya
 • Parlak kırmızı diş etleri
 • Hızlı veya düzensiz kalp atış hızı
 • Kusma
 • Nöbetler
 • Kas titremeleri
 • Koordinasyon eksikliği (ataksi)
 • Bilinçsizlik

Köpeğinizin sıcak çarpması veya ısı stresi yaşadığından şüpheleniyorsanız, onu sıcak ortamdan alın ve derhal veterinerinizi arayın. Çok fazla sıcakta kaldıysa köpeğinizi hastaneye götürmeniz gerekebilir. Mümkün olduğunca köpeğinizi serin tutmaya gayret edin. Bunun için ıslak bir havlu ile köpeğinizi serinletebilirsiniz. Köpeğinize bol bol su verin. Bu işlem köpeğinizin vücut ısısını normale gelmesine yardımcı olacaktır.

Köpekler Terler mi?

Köpeğinizi Serin Tutmak

serinleme

Köpeklerimizi terletemeyebiliriz,  çevrelerini kontrol ederek vücut sıcaklıklarını düzenlemelerine yardımcı olabiliriz. Köpeğiniz dışarıda vakit geçiriyorsa, gölgeye ve her zaman bol miktarda temiz suya erişebildiğinden emin olun. Bunun o kadar sıcak olduğunu düşünmeyebilirsiniz, ancak köpeğinizin bir kürk mantosu vardır ve sıcaklık ne kadar yüksek olursa olsun topun peşinde koşmasını sağlayan bir enerji seviyesine sahip olabilirler. Ayrıca, köpeğiniz için yeterince serin olduğundan emin olmak için evinizin içindeki sıcaklığa dikkat edin. Bir aracın içindeki sıcaklık hızla tehlikeli seviyelere çıkabileceğinden, köpeğinizi birkaç dakika bile olsa bir arabada gözetimsiz bırakmayın.

Köpekler Terler mi?

Dışarıda hava çok sıcak olduğunda köpeğinizi egzersiz yapmayın bunun yerine sabah erken saatlerde dışarıda egzersiz yapın veya günün sonuna kadar bekleyin. 

Ayrıca köpeğinizi daha uzun süre rahat ettirmek için bir soğutma yeleği de satın alabilirsiniz.

Köpeklerin vücut sıcaklıklarını nasıl düzenlediğini öğrenerek, yıl boyunca serin, güvenli ve sağlıklı kalmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.