İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpeklerde Akne

Köpekpedia

Köpeklerde akne ergen insanlarda olduğu gibi tipik olarak sadece bir süre süren iyi huylu bir hastalıktır. Saç kökleri tahriş olduğunda ortaya çıkar. Boxers, Bulldogs ve Rottweiler gibi kısa tüylü köpekler, bu hastalığa yakalanma şansı sahip olma olasılığı en yüksek olan ırklardır. Köpekler ayrıca yoğun ağrı ve kaşıntı yaşayabilir.Çoğu sivilce, çene, dudak, göğüs veya genital bölgede görülür.

Akne köpeklerde ergenlik çağında beş ila sekiz aylıkken ortaya çıkma eğilimindedir. Tipik olarak köpek bir yaşına geldiğinde kaybolur.Hem köpekler hem de kediler bu duruma duyarlıdır. Akne kedileri etkiler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, lütfen PetMD sağlık kütüphanesindeki bu sayfayı ziyaret edin.

Köpeklerde Akne Belirtileri ve Çeşitleri


1-Kırmızı yumrular
2-Siyah nokta
3-Enfeksiyon gelişebilir
4-Köpek yüzünü halıya ve mobilyaya sürtebilir
5-Şişme
6-Bakteri istilasından kaynaklanan lezyonlarda irin
7-Lezyonlar dokunduğunuzda ağrılıdır
8-İyileşmiş lezyonlardan yara izleri

Köpeklerde Akne
Köpeklerde Akne

Nedenlerİ

a-Genetik
b-Hormonlar
c-Travma

Ağız çevresindeki sivilcelerin bir kısmı kötü diş hijyeninden kaynaklanabilir, bu nedenle haftada birkaç kez dişleri fırçalamak veya yenilebilir ürünlerle köpeğinizin hem yeme işlemini hemde fırçalama işlemini kendisinin yapmasını sağlamak faydalı olacaktır..


Teşhis


Veteriner hekiminiz köpeğin ırkını ve lezyonların ortaya çıkmaya başladığı yaşı bilmek isteyecektir.Demodikoz bir tür uyuz. hastalığıdır ve akneye çok benzer bu nedenle tam bir tanı koymak için deriden örnek alacak ve örneği mikroskop altında inceleyecektir.Saçkıran ilk evrelerinde mantar sivilce gibi görünür, bu nedenle tüyler bir kültür testi yapmak için örnek olarak alınacaktır.Mantar enfeksiyonu olup olmadığını belirlemek 10 ila 14 gün sürerecektir.

Tedavi


Genellikle sivilceyi tedavi etmek için topikal bir tedavi yöntemleri kullanılır.Bazıları, benzoil peroksit gibi insanların kullandıklarına benzer. Yalnızca veterinerinizin önerdiği ürünleri kullanın. Köpeğinizin çene ve dudaklarındaki deri ince ve hassastır. Bu nedenle, benzoil peroksit reçete edilirse, insanlar için kullanılandan çok daha seyrettik ölçülerde kullanılması gerekir.

sivilce
sivilce

Tedavi seçenekleri

1-Benzoil peroksit içeren özel bir preparatla hazırlanan şampuanla haftada 2 kere yıkanabilir.
2-Topikal olarak uygulanan bir benzoil peroksit jeli kullanılabilir.
3-Enfeksiyonu sınırlamak için antibiyotikler kullanılabilir.
4-Şişliği ve iltihabı azaltmak için topikal olarak uygulanan steroidler verdir. (ürünü uygularken eldiven kullanın)
5-Ağır vakalarda haplar (antibiyotikler dahil). Bunlar genellikle uzun bir süre boyunca günde iki kez verilecektir.

Yorumlar kapatıldı.