İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpeklerde Akut Solunum Sıkıntısı

Köpekpedia

Köpeklerde Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu (ARDS) akciğerlerde sıvı birikimi ve şiddetli iltihaplanma nedeniyle ani solunum yetmezliği durumunu olarak tarif edilebilir. ARDS, köpeklerde mevcut ölüm oranlarının neredeyse yüzde 100 yakın olduğu hayatı tehdit eden bir hastalıktır. Travmatik yaralanma gibi bir olaydan sonra meydana geldiğinden, bu duruma tıbbi olarak şok akciğer adı da verilir.Genellikle kan, sıvı ve dokunun bariyerin üzerinden geçmesine ve akciğerlerdeki hava hücrelerinin alveollere girmesine ve çökmelerine neden olan çok tehlikeli bir durumdur.Alveoller bu şekilde tehlikeye atıldığında, nefes almak güçleşir ve hızlı tedavi edilmezse sonunda çözüm imkansız hale gelir.

Köpeklerde Akut Solunum Sıkıntısı Belirtileri ve Çeşitleri


Bu sendrom,altta yatan nedene bağlı olarak bir dizi durumda ve çeşitli semptomlarla ortaya çıkabilir. Görülen bazı genel semptomlar şunlardır:

1-Nefes almada aşırı zorluk
2-Öksürük
3-Burun deliklerinden akıntı
4-Ateş
5-Siyanoz (ciltte mavi renk değişikliği)

Köpeklerde Akut Solunum Sıkıntısı
Köpeklerde Akut Solunum Sıkıntısı

Köpeklerde ARDS’nin başlıca nedenlerinden birkaçı aşagıda yer almaktadır.

1-Akciğer iltihaplanması
2-Duman ve zehirli gazların solunması
3-Deniz yada herhangi bir su kaynağıda boğulma tehkikesi nedeniyle aşırı su yutma
4-Termal yanıklar
5-Mide içeriğinin aspirasyonu
6-Akciğerlerde veya kan dolaşımında ciddi enfeksiyonlar
7-Travmaya bağlı akciğer hasarı


Teşhis


Bu sendrom, acil müdahale gerektiren tıbbi bir acil durumdur. Veteriner hekiminiz köpeğinizin durumunu değerlendirecek ve hemen acil tedaviye başlayacaktır. Veterinerinize tedaviden önce mutlaka köpeğinizin genel sağlığı, semptomların başlangıcı ve vücudun herhangi bir yerinde travma veyaherhangi bir yerde gaz, duman veya katı maddenin solunması gibi bu duruma maruz kalıp kalmadığını ve daha önceden başına gelmiş bu duruma neden olacak olayların olup olmadığı konusunda bilgi vermeniz gereklidir.

Acil tedavinin yanı sıra, veterineriniz ani akciğer yetmezliğinin altında yatan nedeni bulmak için kan testleri, serum biyokimyasal testler, idrar testleri ve kan gazı analizi dahil olmak üzere çeşitli laboratuarda yapılan kontrollere ihtiyaç duyacaktır.Kan gazı analizi, Tanısı için veteriner hekimlikte kullanılan en önemli tanı yöntemlerinden biridir. Veteriner hekiminiz ayrıca akciğerlerin ve kalbin işleyiş kabiliyetini görsel olarak incelemek ve değerlendirmek için göğüs röntgeni ve ekokardiyografi isteyecektir.

Tedavi


Bu sendromdan muzdarip köpeklerin yoğun bakım ünitesinde acil tedaviye ihtiyacı olacaktır. Acil tedavinin yanı sıra, başka komplikasyonları veya ölümü önlemek için altta yatan neden belirlenmeli ve tedavi buna göre şekillendirilmelidir.Son gelişmelere rağmen ARDS, veterinerlik uygulamalarında tedavi edilmesi en zor hastalıklardan biridir.

Köpeklerde Akut Solunum
Köpeklerde Akut Solunum

Solunum sıkıntısını en aza indirmek için ek oksijen tedavisi hemen başlanmalıdır.Köpeğiniz oksijen tedavisine iyi yanıt vermiyorsa ve şiddetli solunum problemleri yaşamaya devam ediyorsa, ventilatör destekli solunum yöntemine geçilecektir. Tedavisi için ilaçlar, iltihabı ve şişmeyi azaltmak için antibiyotikler, ağrı kesiciler, sıvı tedavisi ve kortikosteroidleri içerir. Tedavinin ilk aşamasında köpeğinizin ilerleyişini takip etmek için sık sık sıcaklık, nabız, solunum ve kan basıncı ölçümleri gerekecektir. Köpeğiniz ventilatör desteğine yerleştirilmişse, ventilatör desteğiyle ilgili komplikasyonları önlemek için düzenli fizyoterapi seansları ve vücut pozisyonunda sık sık değişiklikler gerektirebilir. Etkilenen köpekler, tamamen iyileşene kadar sıkı bir kafes hapsinde tutulur.

Başarılı tedavi olması için köpek sahibi olaraksizinde oldukça fazla uğraş vermeniz gereken bir süreçtir. Veteriner hekiminizin uygulanacak tedavileri yakından takip ettiğini ve herhangi bir altlama yapmadığından mutlaka emin olunuz. Bu hastalık tanısı tam olarak konulamamışsa ve çözülememişse mutlaka başka solunum hastalıkları hakkındada araştırma isteyin.Bu durumdan kurtulan köpeklerin genellikle tamamen iyileşmek için zamana, dinlenmeye ve iyi beslenmeye ihtiyacı vardır.

Köpeğinizi havasız veya sıcak yerlerle tutmayın ve yeterince yürüyüş veya egzersiz yaptığında devam etmek istemiyorsa dinlendirin.Bazı köpekler, hastalık geçtikten sonra bile fibroz olarak adlandırılan akciğerlerinde yara izi taşıyacak ve akciğerlerin dokusu daha sert ve az oksijen tutma kapasitesine sahip olmayacaktır. Veteriner hekiminiz tarafından yapılan diyet ve diğer önerilerine uymak ve aktiviteyi minimumda tutmak, hastalık tekrarını önlemek için en iyi yol olacaktır.Sık sık sıcaklık, nabız, solunum hızı ve kan basıncı ölçmeniz ve bunu düzenli bir şekilde kontrol etmeniz oldukça önemlidir.

Esas olarak bu hastalık insanlarda incelenmiştir, çünkü evcil hayvanlarda nispeten nadir görülmektedir. Hastalık hakkında daha fazla şey öğrenildikçe ve veteriner hekimler hastalığın teşhisine daha aşina hale geldikçe, muhtemelen daha fazla vaka teşhis edilecektir.

Yorumlar kapatıldı.