İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpeklerde Alerjik Şok

Köpekpedia

Köpeklerde Alerjik Şok dşğer adıyla anafilaksi, bir hayvan belirli bir alerjene ters tepki verdiğinde ortaya çıkan ciddi bir hastalıktır. Aşırı düzeyinde bu reaksiyon ölümcül olabilir.Herhangi bir madde potansiyel olarak hayvanın vucudunda bir reaksiyona neden olabileceğinden, ne olacağı pek öngörülemez. Reaksiyonun başında erken yakalanırsa ve tedavi uygulanırsa iyleşme ihtimali çok fazladır.

Köpeklerde Alerjik Şok Belirtileri


Şiddetli bir alerjik reaksiyonun semptomları arasında şok, nefes darlığı, kusma, sık idrara çıkma ve istemsiz dışkılama olabilir.İlk belirtilerin ortaya çıkması genellikle alerjene maruz kaldıktan birkaç dakika gibi kısa bir sürede olabilir.

Köpeklerde Alerjik Şok
Köpeklerde Alerjik Şok

Nedenleri


Bir çok çevresel faktör yutulan madde köpeklerde anafilaksiye neden olabilir.Kaynak olarak böcek sokmaları, ilaçlar veya yiyecekleri sayabiliriz.Hayvan şiddetli bir alerjenle temas ederse, vücutları buna şiddetli bir şekilde tepki verir. Reaksiyonlar sadece belli bir bölgede olabilir veya hayvanın tüm vücudu boyunca olabilir.Ciddi bir travma da bu tür bir reaksiyona neden olabilir.

Vücudun bağışıklık sistemi yabancı proteine ​​veya bir maddeye aşırı tepki verir ve aşırı reaksiyona neden olur. Çoğu anafilaksi vakasının kalıtsal veya ailesel bir temele sahip olduğu düşünülmektedir.Kısaca anne baba ve daha eski kuşakta ne varsa yeni kuşakta onu taşır.

Tanı


Bir köpeğin bir alerjene tepkisi hızlıdır ve bu hızda sorunun neden olduğunu anlamak için yapılacak bir test yoktur. Bununla birlikte, sorunun kökeninde ne olduğubilinirse, birçok genel alerjen için bazı testler yapılabilir. Şiddetli bir reaksiyon, tıbbi bir acil durum olarak kabul edilir ve genellikle hastaneye yatmayı gerektirir.

Köpek Allerji
Köpek Allerji

Tedavi


Reaksiyona neden olan alerjik maddenin vucuttan uzaklaştırılması önemlidir. Alerjen tespit edilirse bazen bir aşı durumu düzeltebilir.Şayet oluşan reaksiyon hayvanın nefes almasını engelliyorsa düzgün nefes alabilmesi için hava yolunu açmanın yanı sıra bazen yaşam desteğk ünitesine bağlamak gereklidir.Epinefrin gibi ilaçlar genellikle şok şiddetliyse verilir ve alerjinin devam eden kontrolüne yardımcı olmak için antihistaminikler uygulanabilir. Köpek genellikle reaksiyondan sonra 24 ila 48 saat boyunca yakından hastanede takibi gerekir.Alerjik reaksiyonun gıdaya veya başka türlü yaygın bir alerjene bağlı olduğu keşfedilirse, köpeğin yaşam alanı kontrol edilerek ipuçları arayarak tam neyin neden olduğu bulunabilir.Çoğu vaka ani olduğu için ve riskli olduğundan hayvan sahibinin acil müdahalede bulunacağı bilgye sahip olması gereklidir.

Anafilaktik reaksiyonlar genellikle her tekrarlamada kötüleştiğinden, asıl amaç sorun olan maddeye tekrar maruz kalmayı önlemektir.

Yorumlar kapatıldı.