İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpeklerde Ameba Enfeksiyonu

Köpekpedia

Köpeklerde Ameba Enfeksiyonu olarak bilinen tek hücreli bir organizmanın neden olduğu parazitik bir enfeksiyondur. Amebiasis insanları olduğu kadar köpekleri de etkileyebilir. En sık tropikal bölgelerde bulunur ve Kuzey Amerika’da görülür.

Köpeklerde Ameba Enfeksiyonu Belirtileri


Köpekleri enfekte eden iki tür parazitik ameba vardır: Entamoeba histolytica ve Acanthamoeba.

Entamoeba histolytica:Genellikle asemptomatik şiddetli enfeksiyonlar oluşturarak kanlı ishale neden olabilir.Hematojen yayılma (kan yoluyla vücuda yayılır), ana organ sistemlerinde hasara neden olur.Tedavi edilmez ise ölümle sonuçlanır.
Acanthamoeba:İştahsızlık, ateş, uyuşukluk, göz ve burundan akıntı, nefes almada güçlük ve nörolojik belirtiler (koordinasyon bozukluğu, nöbetler, vb.) İle sonuçlanan granülamatöz amipli meningoensefalite (beyin iltihabı) neden olur.

Nedenleri


Entamoeba histolyticus, çoğunlukla enfekte insan dışkısının yenmesi yoluyla yayılır. Serbest yaşayan iki Acanthamoeba türü vardır: A. castellani ve A. culbertsoni. Bu türler tatlı su, tuzlu su, toprak ve kanalizasyonda bulunabilir.Köpekler, kirli su, toprak veya kanalizasyon atıklarını yutması veya solunması yoluyla enfekte olabilir.Acanthamoeba tarafından köpeğin derisinde kolonizasyon meydana gelebilir ve enfeksiyonun bir nedenidir.Gözün korneasında Acanthamoeba tarafından kolonizasyon oluşur ve enfeksiyona neden olabilir.Enfeksiyon kan dolaşımı yoluyla yayılabilir (hematojen yayılma).Burun enfeksiyonu ise beyne yayılabilir.Genç köpeklerin ve bağışıklık sistemi yeterince güçlü olmadığı için hastalıkla savaşamazlar ve ciddi sonuçlara maruz kalırlar.

Köpeklerde Ameba Enfeksiyonu
Köpeklerde Ameba Enfeksiyonu

1-Halsizlik
2-Ağız kokusu (ağız kokusu)
3-Zayıflık
4-Kusma
5-İshal
6-Burun ve bacaklarda kuru lekeler veya yaralar
7-Oral mukus zarları mukusla kaplanabilir
8-Şiddetli bir vaka ise ayrıca tüy dökülmesini, kırılgan tüyler ve boyundaki kalınlaşmış, sertleşmiş cild sorunları

Teşhis


Kan testi (tam kan hücresi sayımı ve kan kimyası profili) ve idrar testi (idrar tahlili) genellikle yapılır ve genellikle normaldir, ancak varsa dehidratasyon kanıtı bu testlerde görülebilir.

Köpeklerde Ameba Enfeksiyonu
Köpeklerde Ameba Enfeksiyonu

Veterinerinizin önerebileceği diğer laboratuvar testleri

Kolonoskopi ile elde edilen kolon biyopsileri (kolonun uzun silindirik bir ışıkla incelenmesi) Biyopsiler, bağırsak astarına ve trofozoitlere (enfekte eden organizmanın yaşam döngüsündeki bir aşama) zarar verebilir.Dışkıda trofozoitlerin tespiti zor olabilir. Görünürlüğünü artırmak için genellikle özel renkli maddeler kullanılır.Hastalığın meningoensefalit formunu içeren enfeksiyonları, yüksek beyaz kan hücresi sayımı, anormal protein seviyeleri ve ksantokromi gibi anormal değerler ortaya çıkarır.Beynin MR görüntülemesi, meningoensefalit formundaki granülomları ortaya çıkarır.

Yorumlar kapatıldı.