İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpeklerde Amfetamin Zehirlenmesi

Köpekpedia

Köpeklerde Amfetamin Zehirlenmesi Amfetaminler, insan tıbbında çeşitli nedenlerle kullanılan reçeteli bir ilaçtır. ADD / DEHB ve narkolepsiyi tedavi etmek için kullanılırlar. Kilo vermek için de kullanılırlar. Yasadışı olarak da elde edilebilirler (kristal metamfetamin, ecstacy). Bununla birlikte, köpeğiniz tarafından yutulduğunda, amfetaminler çok toksik olabilir.

Köpeklerde Amfetamin Zehirlenmesi Semptomları


Köpeklerde olası amfetamin zehirlenmesi semptomları aşağıdadır.

1-Huzursuzluk
2-Nefes nefese
3-Hiperaktivite
4-Sedasyon
5-Ajitasyon / sinirlilik / saldırganlık
6-Kas titremeleri
7-Nöbetler
8-Artan kalp atış hızı
9-İrileşmiş gözbebekleri
10-Yüksek kan basıncı
11-Kusma
12-İshal
13-Salya akıntısı
14-Ölüm

Köpeklerde Amfetamin Zehirlenmesi
Köpeklerde Amfetamin Zehirlenmesi

Nedenleri


Köpeklerde çoğu amfetamin zehirlenmesi vakası, köpeğin yere düşen hapları yutmasından kaynaklanır. Köpekler ayrıca tezgahlarda ve diğerulaşabilecekleri alanlarda hapları bulup yutabilir.Bazen ilaç kasıtlı olarak köpeğe artniyetli kişiler tarafından verilebilir.

Teşhis


Veterineriniz hayvanı amfetamin alımıyla ilgili oluşan belirtileri gözlemleyecektir. Kan, idrar veya mide içinde amfetaminlerin varlığı açısından testler yapılır,ancak sonuçların alınması genellikle birkaç gün sürer. Bu nedenle, bu sonuçlar alınmadan önce amfetamin zehirlenmesi tedavisi başlatılmalıdır,aksi halde ölüm meydana gelir.

Tedavi


Yutma yeni olmuşsa ve köpek hala ayakta duruyorsa ve nöbet geçirmiyorsa, apomorfin, hidrojen peroksit veya ipecac kullanılarak kusma indüklenebilir bu işlemler mutlaka veteriner kontrolünde yapılmalıdır.Midedeki zehiri emmek için aktif kömür kullanılabilir. Gastrik lavaj (“mideyi pompalamak”) da yapılabilir.Veteriner hekiminiz, toksisiteyi azaltmak için intravenöz sıvı tedavisi uygulayabilir; Nöbetleri kontrol etmek ve sinir sisteminin uyarılmasını azaltmak için yatıştırıcılar ve / veya antikonvülsanlar da uygulayabilir. Köpeğin vücut ısısı tehlikeli seviyelere çıkarsa, soğutma önlemleri gerekli olabilir.

Amfetamin Zehirlenmesi
Amfetamin

Son olarak, veterineriniz köpeğinizin kan kimyası sonuçlarını izlemek isteyecektir. Amfetamin ile zehirlenen köpeklerde böbrek fonksiyon testleri yakından izlenmelidir. Ek olarak, kan basıncı ve vücut ısısı izlenmelidir.

Yorumlar kapatıldı.