İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpeklerde Anaerobik Bakteriyel Enfeksiyon

Köpekpedia

Köpeklerde Anaerobik Bakteriyel Enfeksiyon serbest oksijen yokluğunda en iyi şekilde çoğalan bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlardır. Bu bakteriler genellikle diş etlerinin çevresinde ağızda gelişir; derinin delinmesinden kaynaklan derin yaralarda; kırık kemiğin neden olduğu, kemiğin yüzeye çıktığı hasarlarda; ve diğer hayvanlardan gelen derin ısırık yaralarında. Bir yara çok yavaş iyleşiyorsa anaerobik enfeksiyondan şüphelenilmelidir.

Anaeroblar vücudun kimyasal yapısının normal bir parçası olsalar da, karın, vajinal kanal, bağırsaklar ve ağızda simbiyoz içinde yaşarken, ameliyat, derin yaralanmalar veya iç enfeksiyonlar gibi bakteri dengesini bozan bir şey olduğunda, bunlar bakteriler köpeğin dokusunu istila ederek derin enfeksiyona ve doku ölümüne yol açabilir. Anaerobik enfeksiyon tedavi edilmezse şoka ve hatta ölüme neden olabilir.

Köpeklerde Anaerobik Bakteriyel Enfeksiyon Belirtileri


Anaerobik enfeksiyonun nedenine bağlı olarak, köpekler çeşitli semptomlar gösterebilir. Örneğin, bir yara nedeniyle anaerobik bir bakteriyel enfeksiyon geliştiren köpeklerde ısırık izleri görülebilir yada yaradan irin sızabilir aynı durum açık kırıklardda (kemiğin dışarı çıktığı yerde) olabilir. Ayrıca, anaerobik bakterilerle enfekte olmuş yaraların iyileşmesi yavaş olacaktır. Köpeklerde anaerobik bakteriyel enfeksiyonların diğer yaygın semptomları arasında ateş, topallık, yeme güçlüğü ve iştahsızlık (diş etlerinin enfeksiyonuyla ilgili) bulunur.

Köpeklerde Anaerobik Bakteriyel Enfeksiyon
Köpeklerde Anaerobik Bakteriyel Enfeksiyon

Aşağıdakiler dahil enfeksiyonlara yol açabilecek çeşitli bakteri türleri de vardır:

1-Bakteroidler
2-Fusobacterium
3-Aktinomiçes
4-Clostridium
5-Peptostreptococcus

Anaerobik bakteriler, vücudun bağışıklık sistemi tarafından zor yok edilen organizmalar olduğu için ciddi bir tehdit oluşturur. Bu bakteriler yaraların daha kötü hale gelmesini sağlayan toksinler üretir.

Nedenleri


Anaerobik bakteriyel enfeksiyonun temel nedeni, köpeğin vücudundaki normal bakteri dengesinin bozulmasıdır. Bu, derin yaralanma, travma veya yapılan cerrahi müdehaleler (örneğin, karın ameliyatı veya kırık kemikleri desteklemek için vücuda metal implantlar yerleştirildiğinde) de olabilir.

Teşhis


Veterinerinize, köpeğinizin semptomların başlangıcı ve yaralanmalar, hatta hafif yaralanmalar, köpeğinizin başka bir hayvanla yapmış olabileceği kavgalar, yeme sorunları gibi bu duruma yol açabilecek olası olaylar hakkında kapsamlı bir geçmişe dönük bilgi vermeniz gerekecektir.Yakın zamanda geçirilmiş herhangi bir ameliyat var ise bu bilgiyi’de mutlaka iletmelisiniz.

Anaerobik Bakteriyel Enfeksiyon
Bakteriyel Enfeksiyon

Standart testler arasında kan profili, tam kan sayımı ve idrar tahlili bulunur; bunlardan herhangi birinde normalden daha yüksek beyaz kan hücresi çıkarsa veya sistemik enfeksiyon kanıtı gösterebilir. Veteriner hekiminiz, oksijensiz laboratuarda kültürlenmek (büyütülmek) için yaranın etrafındaki doku (deri / kas) ile birlikte herhangi bir irin örneğini alacaktır. Büyüme varsa, bu, anaerobik bakterilerin mevcut olduğunun bir teyidi olarak görülecektir.

Tedavi


Veteriner hekiminiz köpeğinize uzun süre kullanacağı antibiyotikler verecektir.Köpeğinize haftalarca hap vermek sinir bozucu olsa da, semptomlar geçtikten sonra duyacağınız mutluluğa değecektir.Tedavi sonunda enfeksiyonun küçük bir miktarı bile kalırsa daha ağır tekrarlama olasılığı olacaktır.Köpeğiniz hapları yutmak istemiyorsa bir sosis parçası içine koyarak yemesini sağlayabilirsiniz. Evcil hayvanınıza antibiyotik vermek için bu yöntemi kullanırsanız, sosisi yuttuğundan ve sizin görmediğiniz bir yere tükürmediğini mutlaka kontrol ediniz.

Enfeksiyon kaslarda (bacaklar, sırt, sağrı, boyun vb.) İse veteriner yarayı açacak, ölü dokuyu temizleyecek ve dokuyu oksijene maruz bırakacaktır. Anaerobik enfeksiyon vücutta, örneğin enfekte bir rahim, kemiklerin içinde veya karın içindeyse, o zaman veterinerin, yaraları cerrahi olarak açıp temizlemek için köpeği uyuşturması gerekecektir.

Bu enfeksiyonlar genellikle uzun sürelidir ve uzun süreli antibiyotik kullanımı ve seyrini takip gerektirir.Antibiyotikleri köpeğinize zamanında ve veterinerinizin söylediği verdiği şekilde vermek önemlidir. Sargı varsa, yaranın iyileşmesini sağlamak için veterinerinize mutlaka pansuman yaptırınız.Köpeğinizin yaraya ulaşıp yalamasını ve yırtmasını önlemek için bir Elizabeth tasması veya koni kullanmanız gerekir.

Köpeğinizi düzenli kontrole götürmeyi ihmal etmeyin böylece yaralar düzenli pansuman yapılabilir ve temizlenebilir. Biyokimyasal kontrolller, enfeksiyonun durumunu kontrol etmek için kontrole gittiğinizde sürekli tekrarlanacaktır. Köpeğinizin davranışında herhangi bir değişiklik fark ederseniz, ziyaretler arasında veterinerinizi aramalısınız.Örneğin köpek çok yorgun görünüyorsa, iştahı yoksa veya yara yerinde kızarıklık, şişlik veya irin varsa, derhal veterinerinize kontrole gidiniz.İyileşme süreci sırasında, enfeksiyonlu bölgeyi korumak için ıslanmamasına özen gösterin çok fazla dışarıda dolaştırmayın.En temiz su bile zaten zayıflamış bir bağışıklık sistemine yeni bakteriler getirebileceğinden, büyük aksi belirtilmedikçe köpeğinizi yıkamayın.

Tedavinin temeli ilaçları düzenli ve bitinceye kadat köpeğinize verilmesi ve yaraların düzenli bir şekilde steril ortamda veteriner hekim tarafından pansuman edilmesidir.

Yorumlar kapatıldı.