İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpeklerde Anal Kese Tümörü

Köpekpedia

Köpeklerde Anal Kese Tümörü yaygın olmamakla birlikte yakalanıldığında ciddi sorunlara yol açabilen hastalıktır.Çoğunlukla köpekte rektal büyüme (kitle) olarak görülür, ayrıca hastalık lenf düğümlerinde görülür.Hastalığın türü kötü huyludur ve hayvanın vücudunun diğer bölgelerine hızla yayılabilir. Hayvanın hayatta kalma şansını artırmayı ve yaşam süresini uzatmak için cerrahi seçenekler kullanılır.Köpeklerde tüm cilt tümörlerinin yaklaşık% 2’sini oluşturur.

Köpeklerde Anal Kese Tümörü
Köpeklerde Anal Kese Tümörü

Köpeklerde Anal Kese Tümörü Nedenleri

Bu tür kansere en yatkın diyebileceğimiz bir ırk yoktur. Hastalık genellikle anal bölgede görüldüğü için hormon dengesizliği (paratiroid) ile bağlantılıdır.Ayrıca hayvanın vücudundaki hiperkalsemi de bu hastalığa neden olmaktadır.

Teşhis


Kanserli kitleye biyopsi yapılarak kitlenin kötü huylu olup olmadığı incelenir. Bazı veteriner hekimler, X ışınları veya ultrason gibi yöntemlerle kütleye bakmak için görüntüleme yöntemlerinden birini seçerler.Yüksek yayılma potansiyeline sahiptir. Köpeklerin% 50 ila% 80’i sinde vucudun başka yerlerine yayılma tespit edilmiştir.

Köpeklerde Anal Kese Tümörü
Tümör

Tedavi


Uygun tedavi yöntemi, tümörü cerrahi olarak çıkarmaktır. Tümörün ve enfekte olmuş lenf düğümlerinin çıkarılması bir hayvanın ömrünü artırabilir.Radyasyon içeren kemotoropi tedavileri kullanılmaktadır.Tümör çıkarıldıktan sonra, hayvanın fiziksel muayeneler,Rötgen X-ışınları, ultrason ve kan testleri yoluyla izlenmeye devam edilmesi gerekir. Kalsiyum ve böbrek testleri de hastalığı ve olası nüksünü tespit etmek için önemlidir.Hastalığın genel prognozu zayıftır, ancak cerrahi müdehale iyleşme ihtimalini artırır.

Yorumlar kapatıldı.