İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpeklerde Ani İshal

Köpekpedia

Köpeklerde Ani İshal akut tip olarakta bilinir.Çok fazla etkisi olmayan türleri olduğu gibi ani müdehale gerektiren tipleride mevcuttur.

Köpek İshalinin Belirtileri ve Türleri


1-Dışkıda normalden daha fazla su (daha yumuşak veya şekilsiz dışkı)

2-Dışkı hacminde artış olabilir

3-Dışkıyı tutamama

4-Dışkıda kan veya mukus

5-Kusma

6-Halsizlik

7-Anoreksi (yememek veya daha az yemek yememek)

Köpeklerde Ani İshal
Köpeklerde Ani İshal

8-Depresyon

9-Karın ağrısı

10-Ateş

11-Zayıflık

Köpeğinizde bu işaretlerden herhangi biri varsa, hemen veterinerinizi veya yerel acil kliniği arayın. Dışkıda başka belirtiler olmasa bile kan, acil durum gerektiren bir durumdur.

Nedenleri


Köpeklerde ishalin dört genel nedeni vardır

1- Ozmotik dengesizlikler,Ozmotik dengesizlikler, bağırsaktaki besin moleküllerinin konsantrasyonu çok yüksek olduğunda ortaya çıkar. Su, fazla moleküller tarafından bağırsağa çekilir ve köpeklerde ishale neden olur.Aşırı salgı, bağırsak bakteri, toksin veya parazitlere maruz kaldıktan sonra çok fazla sıvı saldığında meydana gelir.Bağırsak sızıntısı, ülserlerden veya bağırsağın doku katmanlarındaki diğer yarıklardan kan sıvılarının yavaşça sızmasını sağlar.Bu sızıntı hafif veya çok şiddetli olabilir.

Motilite bozuklukları, bağırsağın ne kadar aktif olduğunu ve doğru çalışması ile alakalıdır.En yaygın olanı kasılma ve posayı kanalın dışına itme kabiliyetinde yetersiz işlev gören bir bağırsaktır; bu duruma peristalsis denir.Tersine, hareketlilikte bağırsak çok hızlı kasılır ve normalde emilen sıvı dışkıda kaybolur.Bağırsak enfeksiyonları, bağırsağın aşırı çalışmasına ve rutin işlemlerinin artmasına neden olur.

1-Çöp, gıda harici malzeme veya bozulmuş yiyecek yemek

2-Tüketilen Yiyeceklerin değişmesi

3-İlaçlar ve toksinler

akut ishal
akut ishal

4-Yabancı cisimlerin yutulması (gıda olmayan maddeler)

5-Bağırsak tıkanıklığı

Viral veya bakteriyel enfeksiyon:

a-Parazitler

b-Pankreatit

b-Aşırı hassas sindirim sistemi

c-Stres

d-Kene ile bulaşan hastalıklar

e-Mantar

f-Addison hastalığı

g-Karaciğer hastalığı

h-Böbrek hastalığı

Teşhisi


Veteriner hekimi önce bir fiziksel muayene yapacaktır. Sonra sizden belirtilerin ne kadar sürdüğü neden başladığı vs.. bir çok geçmişte olan değişiklikler hakkında bilgi almak isteyecektir.Dışkı örneği parazitler için incelenecektir. Diğer hastalık nedenlerini anlamak için kan sayımı ve idrar tahlili yapılacaktır. Ayrıca rötgen çekerek, köpeğinizin bağırsağı tıkayan veya tahriş edebilen uygunsuz maddeleri yutmuş olup olmayacağını kontrol edecektir.Bir ultrason, bağırsak tıkanıklıkları, peristalsis, hipermotilite ve pankreatit teşhisinde çok yararlı olan işlemlerdir.

Kronik ishal, kobalamin ve folat (vitaminler) seviyeleri, lipaz ve diğer bağırsak fonksiyonu durumu dahil olmak üzere farklı testleri gerektirebilir. Kronik ishal akut ishalden farklı şekilde tedavi edildiği için bunlar oldukça önemlidir.

Tedavisi

Köpeğinizin 24 saatten fazla ishal olması durumunda, onu veterinere götürme zamanı gelmiştir. Evcil hayvanınızın susuz kalmaması için kolayca erişilebilen temiz su sağladığınızdan emin olun.Veteriner hekim daha sonra köpeğinizi altta yatan tıbbi bozukluklar veya anormallikler açısından değerlendirecektir. Kan çalışması, sindirim fonksiyonundaki düzensizlikleri gösterebilir. Mümkünse, bir dışkı örneği analiz edilecektir. Veteriner, karın ve alt bağırsakların ultrasonu, biyopsi veya endoskopi gibi görüntüleme testleri yapabilir.


Köpeğiniz sadece hafif derecede hastaysa, ayakta tedavi edilebilir, ancak şiddetli dehidratasyonu veya kusması varsa sıvı ve elektrolit tedavisi için hastaneye kaldırılmalıdır. Köpeğinizde ishal devam ederse dehidrasyon(su kaybı) hızla çlüme neden olabilir.İshal hafifse ancak köpeğinizde başka herhangi bir hastalık belirtisi varsa, veterineriniz de hastaneye yatmayı önerebilir. Hafif hastalığı olan evcil hayvanlar için evde bakım genellikle dinlenme, ağızdan alınan ilaçlar ve haşlanmış tavuk ve beyaz pirinçten oluşan hafif bir diyet içerir. Veteriner hekiminiz, evcil hayvanınızı eve göndermeden önce vitamin içeren sıvılar önerebilir.

Tıkanıklık veya yabancı cisim bulunan köpeklerde yabancı cisimleri çıkarmak için ameliyat gerektirebilir. Salgı önleyici ilaçlar, bağırsak koruyucuları veya reçeteli nem giderici hayvan ilaçları en yaygın olarak kullanılan ilaçlardır. Nadirende olsa antibiyotikleri reçete edilir.

Köpeklerde ishale neden olan parazitlerden kaynaklanan enfeksiyonlar, ilaçlarla önlenebilir. (köpekler için çoğu kalp kurdu ilacı aynı zamanda bağırsak parazit enfeksiyonunu da önler!).Köpeğinizin parvovirüs(kanlı ishal) aşısını mutlaka yaptırın zamanını kaçırmayın. Çöpten veya diğer uygunsuz kaynaklardan hiçbir şey yememesi için köpeğinizi sürekli takip edin.Çöp ve atıklar, köpeğinizin sağlığı için tehlikelidir. özellikle çok yağlı yiyecekler yenirse veya kemikler veya yiyecek ambalajları gibi gıda dışı maddeler yutulursa ciddi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

İshal birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir ve uygun tedavi ve bakım olmadan bir ay bile sürebilir. Köpeğinizin bir günden az bir süreishal olması çok önemli bir durum değildir,ancak diğer semptomların oluşup oluşmadığını görmek için köpeğinizi dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz.

Köpekler bu hastalığa zaman zaman yakalanabilir ve tipik olarak iki ile dört gün sürer. Devam ederse ve kronik bir duruma dönüşürse, sindirim sorununa neyin neden olduğunu tam olarak görmek için veteriner hekime başvurun.

Yorumlar kapatıldı.