İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpeklerde Anormal İdrar Çıkışı

Köpekpedia

Köpeklerde Anormal İdrar Çıkışı temek nedeni plasentayı fetusun mesanesine bağlayan embriyolojik kanal veya tüp olan uraküsün kapanmadığı doğumsal bir durumdur. Bu, hayvanın normal idrar çıkışını bozar ve onu idrar yolu enfeksiyonlarına duyarlı hale getirir. Düzgün tedavi edilmezse, durum sonsuza kadar devam edebilir.

Anormal İdrar Çıkışı
Anormal İdrar Çıkışı

Köpeklerde Anormal İdrar Çıkışı Belirtiler


1-İdrarda kan (hematüri)
2-Zor idrara çıkma (dizüri)
3-Artmış idrara çıkma sıklığı (pollakiüri)

Köpeklerde Anormal İdrar Çıkış
Köpeklerde Anormal İdrar Çıkış

Genellikle, vezikovakahal deivertikül, rahimde veya doğum sürecinde ortaya çıkar. Bununla birlikte, mesane üzerinde aşırı baskı oluşturan hastalıklardan (örneğin bakteriyel idrar yolu enfeksiyonları, ürolitler ve üretral tıkaçlar) kaynaklanan, durumu’da vardır.

Teşhis


Semptomların başlangıcı ve doğası dahil olmak üzere köpeğinizin sağlığının kapsamlı bir tarihçesini vermeniz gerekecektir. Veteriner hekim daha sonra tam bir fiziksel muayenenin yanı sıra biyokimya profili, idrar tahlili ve tam kan sayımı (CBC)
yapacaktır – sonuçları, durumun altında yatan nedeni ve eşzamanlı bozuklukların varlığını belirlemeye yardımcı olur.

Bununla birlikte, teşhisi doğrulamak için en iyi araç, kontrast madde kullanılırken üretra ve mesanenin röntgenleridir.

Tedavi


Tedavinin gidişatı nihayetinde vezikovaküs divertikülünün altında yatan nedene bağlıdır.Geleneksel tedaviye cevap vermeyen köpekler için sorunun hallolması açısından ameliyat gerektirebilir

Yorumlar kapatıldı.