İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpeklerde Anormal Kalp Ritmi

Köpekpedia

Köpeklerde Anormal Kalp Ritmi nedeni sinüs bradikardisi (SB), sinüs düğümünün normalden daha yavaş bir uyarı hızı ile tepki vermesi ile kendini gösterilir. Sinoatriyal düğüm (SAN) olarak da bilinen sinüs düğümü, kalbin atması veya kasılması için kalbin içindeki elektriksel uyarıları başlatır. Olması gerektiği gikalp için gereklidir; bununla birlikte, kalbin kontrol sistemi olarak çalışan kardiyak otonom sinirleri bozan altta yatan bir hastalıktan kaynaklanan düzensiz elektrik gönderme bilinç kaybına da neden olabilir.

SB, köpeklerde, özellikle cocker spanieller, dachshunds, pugs, West Highland beyaz teriyerleri ve dişi minyatür schnauzerlerde oldukça yaygındır.Ayrıca,bu durum genç köpeklerde yaşlılardan daha görülmektedir.Başka bir hastalıktan kaynaklanmadıkça görülme sıklığı yaşla birlikte azalır.

Gösterdiği Belirtiler

1-Letarji
2-Nöbetler
3-Egzersiz intoleransı
4-Bilinç kaybı
5-Epizodik kas koordinasyonu (ataksi)
6-Özellikle anestezi altında aşırı yavaş nefes alma (hipoventilasyon)

Köpeklerde Anormal Kalp Ritmi
Köpeklerde Anormal Kalp Ritmi

Nedenleri

1-Atletik kondisyon (atletik köpeklerde bu nadir değildir)
2-Hipotermi
3-Entübasyon
4-Oversedation
5-Uyku
6-Bazı hastalıklar örneğin solunum, nörolojik ve gastronintestinal hastalıklar

Veteriner hekiminiz, semptomların ne kadar süredir olduğınu, köpeğinizin genel durumunu ve bu duruma yol açabilecek nedenleri dikkate alarak köpeğiniz üzerinde kapsamlı bir fiziksel muayene yapacaktır.Kimyasal kan profili, tam kan sayımı ve idrar tahlili de dahil olmak üzere tam bir labarotuvar çalışması yapacaktır. Bu sonuçlar, kalp hızının yavaşlamasına neden olabilecek aksaklılar hakkında bilgi verecektir.

Ayrıca olası böbrek yetmezliğine dair ipuçları da ortaya çıkarabilirler. Doktorunuz ayrıca köpeğinizin iç organlarını kalp, böbrek ve diğer organlardaki anormallikler açısından görsel olarak incelemek için röntgen ve ultrason kullanabilir. Bir elektrokardiyogram (EKG) kaydı, kalp kaslarındaki elektrik akımlarını incelemek için gereklidir ve kalbin kasılma ve atma yeteneğinin altında yatan elektriksel kalp etkileşimini ve herhangi bir anormalliği ortaya çıkarabilir. Bir teşhisi sonlandırmak için ilk 24 saatlik kalp durmunu izleyen testler yapılmasını gerektirir.

Tedavi

Tedavi şekli bu duruma neden olan altta yatan hastalığa göre belirlenecektir. Çoğu köpek klinik belirti göstermez ve tedavi gerektirmez. Yapısal kalp hastalığı olmayan köpeklerde, 40 ila 50 atış / dakika (dakikada atım) kadar düşük kalp hızları yeterli olacaktır.Terapötik yaklaşımlar önemli ölçüde değişir; SB’ye neyin sebep olduğuna, ventrikül hızına ve klinik belirtilerin sonuçlarına bağlı olarak belirlenebilir.

Köpeğinizin durumu kritikse, intravenöz sıvı tedavisinin uygulanabileceği ve köpeğin sağlığının stabilize edildiği bir yatarak klinikte tedavi edilebilir. Köpeğinizin yapısal kalp hastalığına bağlı semptomatik SB’si yoksa, aktivite kısıtlamaları önerilmez fakat durum ciddiyse tıbbi veya cerrahi müdahale ile sorunu çözene kadar egzersiz kısıtlaması önerilecektir.

Yorumlar kapatıldı.