İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpeklerde Anormal Protein Üretimi

Köpekpedia

Köpeklerde Anormal Protein Üretimi dikkat edilmediğinde oldukça ciddi rahatsızlıklara neden olan bir hastalıktır.Yazımıda bu konu hakkında ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

Plazma hücreleri, vücudun bakteri ve virüs karşı bağışıklık sağlayan antikor üreten beyaz kan hücreleridir. Antikorlar ayrıca, kanda veya diğer vücut sıvılarında bulunan ve bağışıklık sistemi tarafından bakteri ve virüsler de dahil olmak üzere yabancı partiküllere karşı savaşmak için kullanılan küçük protein molekülleri olan immünoglobulinler olarak adlandırılır.

lipoma
lipoma

Paraproteinemide, paraprotein (kandaki veya idrardaki proteinler) veya M bileşeni adı verilen anormal proteinler, plazma hücrelerinin tek bir klonu (grubu) tarafından üretilir. Bu tür anormal protein üretimi, yaygın olarak plazma hücre tümörlerinde görülür ve diğer bazı tümör türlerinde de görülebilir. Bu durum genellikle orta yaşlı ve yaşlı köpeklerde görülür.

Belirtiler ve Çeşitleri

1-Zayıflama
2-Letarji
3-Topallık
4-Burun kanaması
5-Körlük
6-Artan susuzluk ve idrara çıkma
7-Nöbetler
8-Hafıza kaybı

Köpeklerde Anormal Protein Üretimi
Köpeklerde Anormal Protein Üretimi

Nedenleri

1-Kanserler
2-Genetik eğilim
3-Viral Enfeksiyonlar
4-Kanserojenlere maruz kalma (ör. Boyalar veya çözücüler)

Teşhis

Veterinize Köpeğinizin sağlığı, semptomların başlangıcı ve enfeksiyonlar veya kanserojen maddelerle temas gibi durumlar hakkında ayrıntılı bilgi vermeniz önemlidir.Veteriner hekiminiz, rutin laboratuvar testleri dahil olmak üzere kapsamlı bir fiziksel muayene yapacaktır. Kimyasal kan profili, tam kan sayımı ve idrar tahlili olmak üzere kapsamlı testler yapacaktır. Kan testi anemiyi, anormal derecede düşük lökosit veya beyaz kan hücrelerini (lökopeni) veya anormal derecede düşük trombosit seviyelerini (trombositopeni) ortaya çıkarabilir.

Bir biyokimya profili, kanda anormal derecede yüksek protein seviyeleri, düşük albümin seviyeleri (bir tür protein), anormal derecede yüksek kalsiyum seviyeleri (hiperkalsemi) ve kanda yüksek seviyelerde üre ve kreatinin gösterebilir. İdrar tahlili, idrarda protein varlığını (proteinüri) gösterebilir.

Lenfomanın nerede olduğunu belirlemek için göğüs ve karın röntgenleri çekilecektir. Bu hastalıkla ilgili daha fazla ayrıntı ortaya çıkaracak bir kemik iliği örneği alınabilir. Benzer şekilde, vücuda saldıran kanser hücrelerinin veya enfeksiyöz ajanların türünü belirlemek için etkilenen lenf düğümlerinden’de örnekler de alınacaktır.

Tedavi

Köpeğinize paraproteinemi ve ilişkili kanser teşhisi konulursa, tedavi kemoterapi, radyasyon tedavisi veya veteriner onkoloğunuz tarafından önerilen diğer ilaçları içerebilir. Varsa, altta yatan bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için antibiyotik tedavisi de yapılabilir.Evde kemoterapi ilaçları için veterinerinizin talimatlarını izleyin, çünkü bu ilaçlar potansiyel olarak toksiktir ve yalnızca bir veteriner onkoloğunun sıkı denetimi altında kullanılmalıdır.

Yorumlar kapatıldı.