İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpeklerde Asit Reflü

Köpekpedia

Köpeklerde Asit Reflü mide veya bağırsak sıvılarının boğazı ve mideyi (yemek borusu) birbirine bağlayan tüpe istemsiz ters akışıyla sızmasıyla oluşan bir hastalıktır.Bunun nedeni, yemek borusunun tabanındaki kas açıklığının (sfinkter olarak adlandırılır)gevşemesidir. Gastroözofageal reflü köpeklerde oldukça yaygındır ve her yaşta ortaya çıkabilir, ancak daha genç köpekler daha büyük risk altındadır.

Mide mide asidi, pepsin, safra tuzları ve gastrointestinal sıvıların diğer bileşenleri yemek borusunu kaplayan koruyucu mukusda hasara neden olur.Bu, yemek borusunun iltihaplanmasına (özofajit) neden olabilir.

Köpeklerde Asit Reflü Belirtileri ve Tipleri


Hastalık,hasara yol açan özofajite neden olabilir. Hafif özofajit, özofagus zarının hafif iltihaplanmasına yol açar, daha şiddetli ülseratif özofajit ise yemek borusunun iç katmanlarına zarar verir.

Köpek tükürme,kusma gibi belirtiler gösterir,yutma sırasında ağrı ve bun sonucunda örneğin sızlanma veya uluma tepkisi verir, iştahsızlık ve kilo kaybı gibi semptomları ortaya çıkarabilir. Fiziksel bir muayene genellikle herhangi bir somut bulgu ortaya çıkarmaz. Şiddetli özofajit, ateş semptomlarını ve aşırı tükürük salgılamayı beraberinde getirir.

Köpeklerde Asit Reflü
Köpeklerde Asit Reflü

Nedenleri


Köpeğe anestezi uygulandığında meydana gelebilir ve mide ile yemek borusu arasındaki açıklığın gevşemesine neden olur. Anestezi sırasında hastanın yanlış konumlandırılması ve ayrıca anesteziden önce köpeğin uygun şekilde beslenmemesi bu hastalık ortaya çıkabilir.Uzun süreli veya kronik kusma hastalığın ortaya çıkması için başka bir risk faktörüdür.

Teşhis


En iyi tanı yöntemi genellikle özofagoskopidir, yemek borusunun iç yüzeyini görüntülemek için dahili bir kamera kullanan bir incelemedir. Bu, yemek borusu mukusundaki değişikliklerin hastalık nedeniyle özofajit ile tutarlı olup olmadığını belirlemenin en etkili yoludur. Muayene ayrıca mukus astarında düzensiz bir yüzey veya yemek borusunda aktif kanama belirtilerinin tespiti ilede ortaya çıkarabilir.Alternatif tanılar arasında bir kostik ajanın yutulması, yemek borusunda yabancı bir cisim veya tümör, midenin üst kısmında bir fıtık (hiatal herni), boğaz veya ağız hastalığı veya köpeklerde yemek borusu kaslarının testinin olduğu bir tanı şeklide uygulanabilir.Yiyecekleri mideye itmede düzgün çalışmaz (megaözofagus).

Tedavi


Tedavilerin çoğu evde, bir ila iki gün süreyle yemek vermeyerek sonrasında az ve sık beslemelerle verilen yiyeceklerde düşük yağlı, düşük proteinli öğünlerden oluşan bir diyet rejiminin ile yapılır. Yağ, mide ile yemek borusu arasındaki kasın gücünü azaltırken, protein mide asidi salgılanmasını uyardığı için diyetteki yağ ve protein sınırlandırılmalıdır.

Acid reglü
Acid reglü

İlaçlar ek bir seçenektir. Gastrointestinal pro-kinetik ajanlar olarak bilinen ilaçlar, mide içeriğinin bağırsaklardaki hareketini iyileştirir ve ayrıca gastroözofageal sfinkteri güçlendirir. Herhangi bir ilaçtan bağımsız olarak, diyette bir değişiklik yapılması tavsiye edilir.İlk tedavi ve diyet değişikliğinden sonra, hastalığın gelişimini takip etmek gerekir ve hastalık belirtilerinin tekrar oluşup oluşmadığı kontrol edilmelidir.Devam eden düşük yağlı, düşük proteinli diyet ilerleyen dönemlerde tekrarlamasını engeleyecektir.Yüksek yağlı gıdalardan hastalığı kötüleştireceği için kaçınılmalıdır.Köpek ilk tıbbi tedavilere yanıt vermezse, takip için bir özofagoskopi önerilebilir

Yorumlar kapatıldı.