İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpeklerde Atopik Dermatit

Köpekpedia

Köpeklerde Atopik Dermatit alerjilerle ilişkili inflamatuar, kronik bir cilt hastalığıdır.Aslında bu, pire alerjisi dermatitinden sonra köpeklerde en sık görülen ikinci alerjik deri hastalığıdır.Alerjilerine genellikle polen,diğer hayvan tüyleri,bitkiler ve böceklerde bulunan alerjenler neden olur ayrıca yiyecek ve ilaçlara da alerjik olarak etki gösterebilir.Bu alerjiler aşırı kaşıntı, döküntü,hapşırma; sulanmış gözler ve cilt iltihabı gibi etkilere neden olur.Alerjiler cilt hastalığına neden olduğunda, duruma atopik dermatit (kaşıntılı cilt ve iltihap anlamına gelir) denir.

Köpek Dermatit Nedenleri


Bu alerjik reaksiyonlar, çimen, küf sporları, ev tozu akarları ve diğer çevresel alerjenler gibi normalde zararsız maddelerden kaynaklanabilir.Köpekler normalde 1-6 yaşları arasında hastalığın belirtilerini gösterir ancak ilk yıl o kadar hafif olabilir geçer ki birkaç yıl sonra etkileri hissedilebilir.

Belirtileri


Atopik dermatit ile ilişkili semptomlar, mevsimsel de olsalar da, genellikle zamanla kötüleşir.Köpeklerde en çok etkilenen bölgeler aşağıdadır.Kulaklar,Ayak,Göbek altı,Ağız Çevresi,Koltuk altları,Kasık,Kuyruğun Altı,Göz çevresi,Ayak parmakları arası

Semptomlar

semptomlar
semptomlar

1-Kaşıntı

2-Kaşıma

3-Sürtünme

4-Yalama

5-Maya kokusu

6-Yağlı cilt

7-Kızarıklık veya sert cilt

Nedenleri


Golden Retriever, Poodles (ve melezler), Shih Tzus, Cocker Spaniels ve Bulldogs gibi bazı ırkların alerji olma olasılığı daha yüksektir. Bununla birlikte, diğer ırklarda’da alerji görülebilir.Köpeğinizin alerji’ye yakalanmasını engellemenin bir yolu yoktur.

Tedavi

Herhangi bir tedaviden önce, veterinerinizin köpeğinizin alerjilerinin türünü belirlemek için sizden köpeğinizin sağlık durumu hakkında geçmişe dönük bilgi alması gerekecektir.Bazı alerjiler mevsimseldir, diğerleri ise yıl boyunca sürebilir.En iyi tedavi şeklini bulmak için tam bir fizik muayene yapılmalıdır.

intradermal

Etkilenen bölgelerden alınan deri örnekleri üzerinde testler yapacaktır.Kandaki antikorları tespit eden serolojik alerji testi yapılabilir, ancak sonuçlar her zaman güvenilir kesin değildir. Bu tür testlerin sonuçlarının kalitesi genellikle sonuçları analiz eden laboratuvara bağlıdır.Evcil hayvanınızın alerjik reaksiyonunun nedenini belirlemek için intradermal test de yapılabilir Bu testin temeli küçük miktarlarda alerjenleri’nin cilde enjekte edildiği ve kabarıklık (kırmızı yumru) tepkisi verip vermediğinin ölçüldüğü bir uygulamadır.Bu tür testler çok pahalı olduğu için, veteriner hekiminiz gelişmiş alerji testleri yerine tedavi yöntemlerini kullanmayı önerebilir.

Tedavisi


Tedavi yöntemleri evcil hayvanınızın alerjik reaksiyonuna neyin neden olduğuna bağlı olacaktır.Reaksiyon atopiye bağlıysa, alerjik reaksiyona genetik bir eğilimden kaynaklanıyorsa,örneğin hiposensitizasyon tedavisi gerçekleştirilebilir. Veteriner hekiminiz, hassas olduduğu’nu düşündüğü alerjenleri tespit etmek için az miktarda alerjeni evcil hayvanınıza enjekte edecektir. Bu, köpeklerin% 60-80’inde kaşıntıyı azaltır, ancak tam bir iyileşme görmesi yaklaşık 6 ay ile bir yıl sürebilir.

İmmünomodülatör ilaçlar önerebilir. Bunlar günlük hap (Apoquel) veya 4-10 haftada bir verilen bir enjeksiyon (Cytopoint) olarak mevcuttur. Bunların yanı sıra, alerjilerden kaynaklanan cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için genellikle antibiyotikler veya antifungal ilaçlar gerekir.Ek olarak, ilaçlı veya reçeteli özel şampuanlarla düzenli yıkamak, evcil hayvanınızın rahatlığını büyük ölçüde artırabilir ve cilt enfeksiyonlarının daha hızlı iyleşmesine yardımcı olabilir. Şampuan ve diğer topikal tedaviler, gelecekteki cilt enfeksiyonlarının riskini veya şiddetini azaltmak için bakım tedavisi olarak da kullanılabilir.

Ne yazık ki, atopik dermatit nadiren remisyona girer veya kendiliğinden düzelir.Tedavi başladıktan sonra, tedavinin etkinliğini belirlemek ve ilaç etkileşimlerini kontrol etmek için her 2-8 haftada bir köpeğinizi hekim tarafından kontrol edilmelidir.Ardından, evcil hayvanınızın kaşıntısı daha azaldıkça kontroller için her 3-12 ayda bir veterinerin kontrolüne getirilmesi gerekecektir.Bu dönemde sürekli köpeğinizi izlemek ve tedaviye götürmeniz çok önemlidir.Alerjiler tedavi edilmezse köpeğin karakter yapısınıda değiştirebilir sürekli kaşıntı köpeklerin insanlardan uzaklaşmasına veya dokunulduğunda agresif davranmasına neden olabilir.

Bu, özellikle alerji semptomlarının bir yan etkisi olan kulak enfeksiyonu olan köpekler için geçerlidir. Kronik kulak enfeksiyonları da sağırlığa neden olabilir.Veteriner hekiminiz evcil hayvanınızın alerjileri için tetikleyiciyi bir neden bulursa, bu tür alerjenlerden en iyi nasıl korunabileceğiniz konusunda size tavsiyede bulunacaktır

Yorumlar kapatıldı.