İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpeklerde Babalık Hakkı

Köpekpedia

Köpeklerde Babalık Hakkında Önemli Bilgi

Köpeklerde Babalık Hakkı
köpek ve yavru

Bu yazıda size Köpeklerde babalık Hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Köpeklerde babalık hakkı kısaca şu anlama geliyor; dişi köpek sahibi üreme için başka birine ait erkek köpeği kullanarak yavru alırsa doğan yavruların bir kısmının erkek köpek sahibine verilmesidir. Tabi bunun için yasal anlaşmalar göz önünde bulundurulmalıdır

Köpeklerde Babalık Hakkı Koşulları

Türkiye’de uygulanan temel kural dişi köpek sahibi doğan yavru sayısı 5 ya da daha az ise 1 adet 5 adetten fazlaysa 2 adet babalık hakkı erkek köpek sahibine verilmesidir. Diğer bir yöntem ise dişi sahibinin çiftleştirme karşılığı erkek köpek sahibine ücret ödemesidir. Bu iki yöntemde de dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Temel anlaşma bu şekilde uygulanır. Fakat bu yasal prosedür olan kısmıdır. Bunlar esneye bilir ya da karşılıklı anlaşma ile daraltıla bilinir.

köpeklerde çiftleşme

Yavru vermek

Yavru vermek en yaygın kullanılan yöntem olmasına rağmen erkek köpek sahibi için en riskli yöntemdir. Nedeni dişi sahibinin köpeği yavruladığında yavru vermeyebilir 10 tane yavru doğmuştur fakat dişi köpek sahibi doğan yavru sayısının 3 olduğunu iddia edebilir diğer yavruları gizleyebilir. Bununla ilgili birçok sözleşme örneğini İnternette bulabilirsiniz. Ama ne kadar sözleşme yaparsanız yapın bunun bir garantisi yoktur mahlemeye vereceksiniz ve yasal süreç öyle çabuk sonuçlanmıyor. Yavruların ölmediğini ispatlayacaksınız iddia ettiğiniz yavruların nerede olduğunu tespit edeceksiniz ve alınan DNA örnekleri erkek köpeğin DNA sı ile eşleşip eşleşmediği göz önünde bulundurulacak ve mahkeme kararı ona göre verecektir. Kısaca bu işte karşılıklı güven önemlidir.

Para Vermek

yavru köpekler

Erkek köpek sahibine çiftleşme için para ödemek iki taraf içinde daha adildir. Fakat erkek köpek için mutlaka sperm sayımı ve sağlığı için bir dizi test yapılması önemlidir. Birde baştan erkek sahibi ile konuşulmalıdır. Bazen ilk çiftleşmede dişi köpek hamile kalamaya bilir. Hamile kalmadığı zaman tekrar ücretsiz çiftleşme olacak mı? olmayacak mı?. Bu ayrıntıları mutlaka karşılıklı görüşülüp mutabık kalınmalıdır. Yasalar dişi köpek hamile kalmadığında bir dahaki çiftleşmenin ücretsiz olacağını işaret ederken birçok erkek köpek sahibi tekrar para talep ediyorlar. Sözleşmede bunun gibi ayrıntılar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Ayrıca çiftleşmeden önce mutlaka her iki köpeğin aşılarının tam olup olmadığı kontrol edilmesi gereklidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı test yapılmalıdır. Günümüzde birçok köpek cinsel yolla pek çok hastalığa yakalanıyor bazı hastalıklar beraberinde daha büyük sağlık sorunlarını getiriyor. Babalık Hakkıyla ilgili Daha fazla bilgi almak için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Sizde daha önce köpeğinizi başka bir köpekle çiftleştirip yavru aldınız mı? Karşılıklı anlaşma nasıl sağladınız? Karşılıklı problemler yaşadınız mı?  Aşağıda yorumlara yazarak bize bilgi verebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın