İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpeklerde Böbreküstü Bezi Kanseri

Köpekpedia

Köpeklerde Böbreküstü Bezi Kanseri diğer adıyla Feokromositoma, adrenal bezde oluşan bir tümördür ve bezlerin belirli hormonları çok fazla üretmesine neden olur. Bu, kalp atış hızı, kan basıncı ve solunum hızında artışa neden olacaktır..Bu semptomlar aralıklıdır (her zaman olmaz) çünkü bunlara neden olan hormonlar her zaman üretilmez veya düşük miktarlarda bu bez tarafından üretilir.

Feokromositomalar köpeklerde nadirdir. Genellikle yedi yaşından büyük köpeklerde görülürler ancak daha genç köpeklerde de nadirde olsa görülebilirler. Bu tümör, hormonları yayma işlevi gören bir endokrin bezini etkilediğinden, feokromositomlar genellikle yakındaki organlara yayılır ve vücudun diğer bölgelerine hızla metastaz yapabilirler.

Köpeklerde Böbreküstü Bezi Kanseri Belirtiler ve Çeşitleri


1-Zayıflık
2-Titreme
3-Genel Sağlık Yapısında Çöküş
4-İştahsızlık
5-Enerji eksikliği (uyuşukluk)
7-Odaklanma Sorun(depresyon)
8-Kusma
9-Nefes nefese kalma
9-Hızlı nefes alma (taşipne)
10-Fazla idrara çıkma (poliüri)
11-Normalden fazla susuzluk (polidipsi)
13-İshal
14-Kilo kaybı
15-Nöbetler
16-Şişkin karın

Köpeklerde Böbreküstü Bezi Kanseri
Köpeklerde Böbreküstü Bezi Kanseri

Veteriner hekiminizin köpeğinizin davranışı, sağlığı ve semptomların başlangıcı hakkında ayrıntılı bir tıbbi geçmişine ihtiyacı olacaktır. Fiziki muayene sırasında bazen hızlı bir kalp atış hızı (taşikardi) bulunur.Ayrıca bir kitle olup olmadığını veya fazladan sıvı birikip birikmediğini görmek için köpeğinizin karnını el ile yoklayacaktır. Bazen muayene sırasında anormal görünen hiçbir şey olmayabilir. Tam kan sayımı, biyokimyasal profil ve idrar tahlili dahil olmak üzere standart kan testi istenecektir. Bunlar, köpeğinizin iç organlarının doğru çalışıp çalışmadığını ve vücutta herhangi bir enfeksiyon olup olmadığını gösterecektir. Veteriner hekiminiz ayrıca böbreküstü bezinin normal çalışıp çalışmadığını gösteren özel bir kan testi isteyebilir. Köpeğinizin tansiyonu ölçülecek ve bazı durumlarda kan basıncı çok yüksek olacağı için hipertansiyon belirlenecektir.

Köpeğinizin kalp atış hızı çok yüksekse veya kalbi anormal bir ritme çalışıyorsa, veterineriniz kalbin elektriksel kapasitesini kontrol etmek için bir elektrokardiyogram (EKG) isteyebilir. Veteriner hekiminiz ayrıca köpeğinizin karnı ve göğüs kafesinin (göğüs) röntgen ve / veya ultrason görüntülerini çekilmesini isteyecektir.İç organlarda anormallikler varsa, bunlar röntgen veya ultrason görüntüsündetespit edilebilir.Diğer Testleri, bilgisayarlı tomografi (CT) taraması veya manyetik rezonans görüntüsü (MRI) içerebilir. Bu görüntüleme araçları, köpeğinizin iç organlarının daha ayrıntılı bir resmini verebilen daha yüksek duyarlılık testleridir. Kesin teşhisi doğrulamak için, veterinerinizin laboratuvar analizi için böbrek üstü bezi biyopsisini alması gerekecektir. Feokromasitomalı köpeklerde birden fazla tıbbi sorunun teşhis edilmesi yaygındır ve hangi durumun en kritik olduğuna göre tedavi başlatılacaktır.

Tedavi


Feokromasitoma uygulanan tedavi cerrahidir. Köpeğinizin yüksek tansiyonu veya çok yüksek bir kalp atış hızı varsa, bu durumr ilaçla normal değerlerilerek ameliyata uygun duruma sokulacaktır.Kan basıncı veya kalp atış hızı tehlikeli derecede yüksekse, köpeğinizin ameliyat yapılmadan önce yoğun bakımda belli bir süre kalması gerekecektir.Ameliyat yapılmadan önce bazı köpeklerin kan basıncını ve kalp atış hızını kontrol etmek için birkaç hafta ilaç kullanması gerekir.

kanser
Kanser

Ameliyat sırasında etkilenen böbrek üstü bezi çıkarılacaktır. Böbreküstü bezi bazı çok büyük kan damarlarının yakınında olduğu için ameliyat oldukaça zor ve dikkat istemektedir.Ameliyat sırasında diğer organların tümörden etkilendiği tespit edilirse, organa bağlı olarak kısmen veya tamamen çıkarılması gerekecektir. Ameliyattan sonra köpeğiniz stabil olana kadar hastane yoğun bakım ünitesinde tutulacaktır. Ameliyat sırasında ve sonrasında sorunlar oldukça yaygındır. Veteriner hekiminiz kanama, yüksek,düşük tansiyon, anormal kalp ritmi, nefes almada zorluk veya ameliyat sonrası enfeksiyonlar gibi olumsuzlukları izleyecektir.Bazı köpekler, özellikle başka tıbbi sorunları varsa, bu sorunlar nedeniyle iyileşmeyi başaramazlar.Köpekler başka tıbbi sorunları yoksa ameliyattan üç yıl veya daha uzun süre yaşayabilir.


.

Yorumlar kapatıldı.