İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpeklerde Eklem Hastalıkları Tedavisi

Köpekpedia

Köpeklerde Eklem Hastalıkları Tedavisi oldukça önemlidir,çünkü özellikle yetişkinlik dönemlerinde köpeğiniizn yaşam standardını çok fazla düşürecek ve ciddi acılar çekmesine yol açacaktır.Özellikle yavruluk dönemlerinde belli aralıklarla eklem filmleri çektirmek,yavru almadan önce anne babasında bu tür rahatsızlıkları olup olmadığını araştırmak önleyici tebbirler olarak sayılabilir.

Köpeklerde Eklem Hastalıkları Tedavisi ve Önleyici Tebbirler

Eklem Nedir

Eklemler iki veya daha fazla kemiği birbirine bağlama görevi üstlenen yapılardır.. Vücuttaki çoğu eklem hareketlidir ve kemiklerin birbiriyle kordineli bir şekilde hareket etmesini sağlayan yapılardır. Hareketli eklemlerin büyük çoğunluğu, eklem kapsülü adı verilen bir dış sert lifli doku tabakası tarafından bir arada tutulur. Eklem kapsülünün sinoviyal membran adı verilen ince iç astarı, eklemi yağlamak için eklem sıvısı (sinoviyal sıvı) üretir.

Kemiklerin uçları, eklem kıkırdağı adı verilen düz bir kıkırdak tabakasıyla kaplıdır. Eklem sıvısı ve eklem kıkırdağı, eklem içindeki sürtünmeyi azaltarak onun düzgün ve aşınmadan hareket etmesini sağlar. Eklem kıkırdağı, ona besin veya oksijen sağlamak için herhangi bir kan damarı içermez. Bunun yerine besinlerinin bir kısmını kemikteki küçük damarlardan, geri kalanını ise eklem sıvısından besinleri emerek alır.

Dejeneratif eklem hastalığı (DJD) Nedir?

Evcil hayvanlarımız yaşlandıkça eklemleri kaplayan dokular olması gereken yapılarını kaybedebilirler. Dejeneratif eklem hastalığı (DJD), bir veya daha fazla eklemdeki eklem kıkırdağının kademeli olarak bozulmasının ile oluşan artrit veya osteoartriti olarak anılan hastalıklara yol açarlar.Artrit, eklemlerde iltihaplanmaya neden olan hastalığa verilen isimdir.

Köpeklerde Eklem Hastalıkları
Köpeklerde Eklem Hastalıkları

Pürüzsüz esnek eklem kıkırdağı özelliklerini kaybeder ve zamanla kırılgan hale gelir. Şiddetli DJD ile bozulmuş kıkırdak kemikten ayrılabilir ve eklem içindeki sıkı yapısı gevşeyebilir. DJD, enfeksiyon dahil olmak üzere bir dizi eklem hastalığının ardından ortaya çıkar ve kemik veya eklem yaralanması veya bu bölgelerde yapılan ameliyatlardan sonra dahada ağırlaşır. Aşırı vucut ağırlığın eklemlere yüklendiği, obez köpeklerin DJD hastalığına yakalanma olasılığı daha fazladır.

Kıkırdak hücreleri hasar gördüğünde, iltihaplanmaya neden olan, ağrıya ve kıkırdakta daha fazla hasara neden olan maddeler salgılarlar. DJD başladığında, bir kısır döngü haline gelebilir. Dejenerasyon devam ettikçe eklem daha narin hale gelir. yara dokusu ve / veya kemik büyümeleri vucut tarafından ister istemez oluşturulur ve hastalığı daha ileri boyuta taşır.

DJD’nin Hastalığının Belirtileri
Köpeklerde DJD’nin en belirgin belirtisi topallıktır; Bununla birlikte, köpekler bize, eklem ağrısından muzdarip olduklarını gösteren, topallama dışında birçok belirti verir:

1-Daha fazla uyumak
2-Yürüyüşlerde daha yavaş ve kısa mesafe yürümek istemek
3-Eklem bölgelerine dokunulmasını istememe ve bunu hareketleri ile belli etme.
4-İdrar yapama,dışkılama yada farklı bir açıda yürüken düşmeler
5-Yatma pozisyonundan ayağa kalkarken kalma süresinin normalden dahada uzaması
6-Arabaya binmede zorluk yaşama
7-Başlarını veya kuyruklarını normalden daha aşağıda tutarak denge merkezlerini değiştirmeye çalışmak.
8-Merdiven çıkma isteksizliği çıkarken zorlanmak
9-Arka ayakları uzatılmış şekilde oturarak hasarlı bölgeyi rahatlatmak.

Hastalığı Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Bu hastalıktan veterinerler gelen birçok köpek fazla kiloludur. Köpeğiniz aşırı kiloluysa, kontrollü bir şekilde kilo vermesi hastalığın önlenmesi için zorunludur. Düşük veya kısıtlı kalorili diyetler aşırı kilo alımını engeller ve kilo vermede yardımcı olacaktır diyet programı için uzmanlardan destek almanız gereklidir;kendi başınıza uygulayacağınız bir program daha farklı sorunlara neden olabilir.

Nasıl Tedavi Edilir

Hastalığın eden olduğu hasarın çoğu geri döndürülemez. Tedavinin amacı ağrı ve rahatsızlığı en aza indirerek yaşam kalitesini iyileştirmek ve hastalığın ilerlemesini geciktirmektir. Hastalığın yol açtığı sorunlar köpeğin yaşadığı anlandaki ortamı eklemlere fazla yüklenmeden sürdürebilmesini sağlamak için düzenlenerek azaltılabilir .Neyse ki, modern analjezikler ,ağrı giderici ilaçlar,ağrıyı azaltarak köpeğinize yardımcı olabilir.Ek olarak, hastalığın ilerlemesini yavaşlatan ve kıkırdak iyileşmesini hızlandırabilen ilaçlar ve besin takviyeleri mevcuttur.

Köpek Eklem Rahatsızlık
Köpek Eklem Rahatsızlık

Veteriner hekiminiz tarafından reçete edilmedikçe, evcil hayvanınıza insanlar için kullanılan herhangi bir ağrı kesiciyi vermemelisiniz. Reçetesiz satılan birçok ilaç ve insanlarda kullanılan ilaçlar ciddi sorunlara ve yan etkilere neden olabilir.

Eklemlerdeki iltihabı kontrol etmek ve ağrıyı azaltmak için kullanılabilen ilaçlar mevcuttur. Kullanılan belli marka ilaçlar vardır ama mutlaka veteriner kontrolünde kullanılmaları gereklidir.Köpeğinize herhangi bir ağrı kesici ilaç uygulamadan önce, veterineriniz, karaciğerinin ve böbreklerinin yeterince çalıştığından ve bu ilaçları kullanarak daha da kötüleşebilecek başka altta yatan sorun olmadığından emin olmak için kan testleri önerecektir. Veteriner hekiminiz ayrıca, bu durum için tedavi başladıktan sonra köpeğinizin karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının periyodik olarak izlenmesi gerekecektir.

Yorumlar kapatıldı.