İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpeklerde Entropion

Köpekpedia

Köpeklerde Entropion rahatsızlığı göz kapağının bir kısmının ters çevrildiği veya içe doğru katlandığı genetik bir durumdur. Bu, durumda kirpik göz yüzeyini tahriş edip çizmesine neden olur; kornea ülserine veya delinmesine neden olabilir. Ayrıca yaranın üzerinde koyu renkli skar dokusunun oluşmasına da (pigmenter keratit) neden olabilir. Bu faktörler görme kaybına veya azalmasına neden olacaktır.

Entropion, köpeklerde oldukça yaygındır ve kısa burunlu ırklar, dev ırklar ve sporcu ırklar dahil olmak üzere çok çeşitli ırklarda görülür. Entropion neredeyse rahatsızlığı köpeğin bir yaşına geldiğinde teşhis edilebilir.

Köpeklerde Entropion Belirtileri ve Tipleri


1-Toy ve brakisefalik köpek ırklarında aşırı gözyaşı (epifora) veya iç göz iltihabı (keratit) entropiyonun yaygın olan belirtilerindendir.

Köpeklerde Entropion
Köpeklerde Entropion

2-dev ırklarda gözlerin dış köşesinden mukus veya irin akıntısı görülmesi daha yaygındır.

3-Diğer köpek ırklarında, göz tikleri, irin akıntısı, göz iltihabı ve hatta korneanın yırtılması, entropiyonun olağan belirtileridir.

Nedenleri


Köpeklerin ırkına özel olan yüz şekli,entropiyonun birincil genetik nedenidir. Kısa burunlu, brakisefalik köpek ırklarında, iç gözün bağlarında normalde görülenden daha fazla gerginlik vardır. Bu, burunlarının ve yüzlerinin konformasyonu (şekli) ile birlikte hem üst hem de alt göz kapaklarının göz küresine doğru içe doğru yuvarlanmasına yol açabilir. Dev ırkların tam tersi bir sorunu var. Gözlerinin dış köşelerinin etrafındaki bağlarda aşırı gevşeklik olma eğilimindedirler. Bu, göz kapaklarının dış kenarlarının içe doğru katlanmasına izin verir.

Tekrarlanan göz enfeksiyonları (konjunktivit) spastik entropiyona neden olabilir ve bu da fonksiyonel entropiyona yol açabilir. Çiğneme kaslarının iltihaplanması veya ciddi kilo kaybı, göz yuvası çevresinde yağ ve kas kaybına yol açabilir, bu da entropiyonun başka bir nedeni olabilir.

Teşhis


Entropion teşhisi, gözle incelenerek çok kolay yapılabilir. Altta yatan nedenler veya tahriş edici maddeler, cerrahi düzeltmeye başlamadan önce ele tespit edilmeli ve ona göre bir yöntem geliştirilmelidir.Yetiştiriciler, özellikle bu hastalığa meyilli olan yavrulara çok dikkat etmeli ve göz kapakları dört veya beş haftalıkken açılmazsa entropiyonu kontrol ettirmelidir.

Tedavi ve Bakım


Bu hastalıktan dolayı korneadaki ülser oluşumu antibiyotik veya üçlü antibiyotik merhemlerle tedavi edilebilir. Durum hafifse ve korneada ülser yok ise, gözleri nemlendirmek için suni gözyaşları kullanılabilir; ancak genellikle ameliyat gerekir. Bu, dikiş atılarak göz kapağını geçici olarak içe veya dışa doğru (ters çevirerek) döndürülerek yapılır. Bu ameliyat, orta derecede vakalarda ve yetişkin bir köpek entropiyon gösterdiğinde yapılır. Ciddi durumlarda ise yüzün yenidenşekillendirilmesi gereki,ancak bu genellikle köpek yetişkin boyutuna ulaşana kadar belli yapıda tutulabilir hala devam ediyorsa bu işlem yapılır.

Entropion
Entropion

Veterineriniz tarafından reçete edilen herhangi bir ilaçla birlikte hastalık düzenli takip bakım gerektirir. Bu, enfeksiyonu tedavi etmek veya önlemek için antibiyotikler ve göz damlası veya merhem kullanımını kapsayabilir. Geçici cerrahi olmayan çözümler söz konusu olduğunda, problem çözülene kadar veya köpeğiniz daha kalıcı bir çözüm için yeterince büyüyene kadar prosedürü tekrarlama ihtiyacınız olacaktır. Köpeğiniz acı çekiyorsa veya etkilenen gözü kaşıyorsa, köpeğinizin gözü tırmalamasını ve daha da kötüleştirmesini önlemek için bir Elizabeth tasması kullanmanız gerekebilir.Her ne kadar iyi tedavi edilirse edilsin tekrarlama olasılığı her zaman vardır.

Önlemek


Entropiyon genellikle genetik bir yatkınlıktan kaynaklandığından, gerçekten önlenemez. Köpeğiniz entropiyondan etkilendiği bilinen bir ırktan ise ise, teşhis konulduktan sonra hızlı tedavi en iyi seçeneğiniz dışında başka b,r yol yoktur.

Yorumlar kapatıldı.