İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpeklerde Gençlik Hastalığı

Köpekpedia

Köpeklerde Gençlik Hastalığı karşılaşabileceğiniz en ciddi hastalıklardan biridir fakat iyi yanı önlenebilir olmasıdır.Veteriner hekimler, geçlik hastalığı aşısını aşısını kanlı ishal ve kuduz aşıları gibi önemle uygulanması gerektiğini düşünürler.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nedir

Nasıl Yayılır

1-Hasta bir köpek yada hasta bir hayvanın temas ettiği yerlere temas etmekle bulaşır.
2-Hava yoluyla enfekte bir hayvandan geçebilir.
3-Plasenta yoluyla

Köpeklerde Gençlik Hastalığı
Köpeklerde Gençlik Hastalığı

Köpeklerde hastalık insanlarda görülen soğuk algınlığı gibi, doğrudan temas veya havadan bulaşma yoluyla yayılır. Enfekte bir köpek veya vahşi bir hayvan öksürdüğünde, hapşırdığında veya havladığında, çevreye aerosol damlacıkları salar ve yakındaki hayvanları ve yiyecek ve su kaseleri gibi yüzeyleri enfekte eder.

Virüsün zayıf tarafı çevrede uzun süre kalmaz ve çoğu dezenfektan tarafından yok edilebilir. Kötü haber şu ki, distemper ile enfekte köpekler virüsü birkaç aya kadar yayabilir ve etraflarındaki köpekleri riske atabilir.

Köpekler, gemçlik hastalığından etkilenen tek hayvan değildir. Rakunlar, tilkiler, kurtlar, çakallar, kokarcalar, yaban gelinciği ve vizon gibi vahşi hayvanlar da distemper alabilir. Bu, yerel vahşi yaşam popülasyonundaki birhayvanlarda görülen salgın aynı çevrede yaşayan köpekleri hastalığa yakalanma riskini yaratır.

Anne köpekler ayrıca virüsü plasentadan yavrularına da yayabilirler, bu nedenle hamile kalması planlanan tüm köpekler mutlaka aşılı olmalıdır.

Belirtileri Nedir

Köpekleri, hastalığın vücutlarında ne kadar ilerlemiş olduğuna bağlı olarak çok çeşitli semptomlar yaşarlar. Bir köpek enfekte olduğunda, virüs başlangıçta solunum yolunun lenfatik dokusunda çoğalır ve köpeğin lenfatik dokusunun geri kalanını, solunum yolunu, GI yolunu, ürogenital epitelini, merkezi sinir sistemini ve etkiler.Köpeklerde bağışıklık sistemini zayıflattığı için başka bakteriyel enfeksiyonlara neden olur. Bu bakteriyel enfeksiyonlar,kusma,,ishal,nefes almada güçlük
solunum hızında değişiklik,akciğer iltihaplanması gibi sorunlara neden olur.

1.Aşama:Köpeklerde hastalığının ilk belirtisi genellikle gözlerinden irin benzeri bir akıntı olur,ardından ateş, iştahsızlık ve berrak burun akıntısı gelir. Çoğu köpek enfekte olduktan yaklaşık 3-6 gün sonra ateşlenir,ancak ilk semptomlar vakanın ciddiyetine ve hasta köpeğin doğal bağışıklık gücüne bağlıdır. Genel olarak, enfeksiyonun ilk aşamalarında köpeklerde aşağıdaki belirtileri gösteriri.

1-Ateş
2-Burun akıntısını temizleyin
3-Cerahatli göz akıntısı
4-Patalojik uyku durumu
5-İştahsızlık
6-Öksürme
7-Kusma
8-İshal
9-Püstüler dermatit (nadiren)
10-Beyin ve omurilik iltihabı
Hastalığın bulaştığı bir köpek, hastalığın akut aşamasında atlatırsa, gençlik hastalığında “sert yastık hastalığı” takma adını veren patilerinde ve burunda hiperkeratoz(köpeğin burun ve ayak dokularının sertleşmesine ve genişlemesi) görülebilir.

Gençlik Hastalığı
Gençlik Hastalığı

İkinci Aşama:Bazı köpekler, hastalık ilerledikçe ve merkezi sinir sistemine saldırdıkça nörolojik belirtiler geliştirir. Bu belirtiler ve sizi oldukça üzebilir.

1-Başın sürekli eğik olması
2-Sürekli dairesel dönüşler
3-Kısmi veya tam felç
4-Nöbetler
5-Nistagmus (tekrarlayan göz hareketleri)
6-Kas seğirmesi
7-Tükürük salgısı ve çiğneme hareketlerinde artış olan konvülsiyonlar
8-Ölüm
Köpeklerde distemper, vakanın ciddiyetine bağlı olarak bu semptomların bir kısmı veya tamamı ile kendini gösterir. Amerikan Veteriner Hekimler Birliği’ne (AVMA) göre, “distemper genellikle ölümcüldür ve hayatta kalan köpeklerde genellikle kalıcı, onarılamaz sinir sistemi hasarı olur

Hangi Köpekler Daha Risklidir:Tüm köpekler için bir risktir, ancak aşılanmamış köpekler ve dört aylıktan küçük köpek yavruları özellikle bu hastalığına karşı hassastır. Yavru köpeğiniz herhangi bir hastalık belirtisi gösteriyorsa, derhal veterinerinizi arayın.

Tedavisi

Köpek hastalığının tedavisi yoktur. Veteriner hekimler, klinik belirtiler ve tanısal testlerin bir kombinasyonu yoluyla veya bir ölüm sonrası otopsi yoluyla hastalık hastasını teşhis eder. Teşhis konulduktan sonra bakım tamamen destekleyicidir. Veteriner hekimler ishal, kusma ve nörolojik semptomları tedavi eder, su kaybını önler ve ikincil enfeksiyonları önlemeye çalışır. Veterinerlerin çoğu, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için köpeklerin hastaneye kaldırılmasını ve diğer köpeklerden ayrılmasını önermektedir.

Hayatta kalma oranı ve enfeksiyonun uzunluğu, virüsün türüne ve köpeğin bağışıklık sisteminin gücüne bağlıdır. Bazı vakalar 10 gün kadar kısa sürede çözülür. Diğer vakalar haftalarca hatta aylarca nörolojik semptomlar gösterebilir.

Önlemek

Gençlik Hastalığı tamamen önlenebilir. Köpeklerde Gençlik Hastalığı önlemek için yapabilecekleriniz aşağıda sıralanmıştır.

1-Yavru köpeğinizin tüm Gençlik Hastalığı aşıların tamamımın yapıldığından emin olun.Distemper aşılarını köpeğinizin hayatı boyunca düzeli olarak yaptırmayı ihmal etmeyin.Köpeğinizi enfekte evcil ve vahşi hayvanlardan uzak tutun.
Yavru köpeğinizi veya aşılanmamış köpeğinizi, başka köpeklerin dolaşabilecekleri yerlerden uzak tutunuz.

Bu adımları izleyerek köpeğinizi hastalıklardan koruyabilirsiniz. Köpeklerde Gençlik Hastalığı hakkında daha fazla sorunuz varsa, veterinerinizle konuşun ve köpeğinizin Gençlik Hastalığı belirtileri gösterdiğinden şüpheleniyorsanız hemen veterinerinizi arayın.

Yorumlar kapatıldı.