İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpeklerde İshal Tedavisi

Köpekpedia

Köpeklerde İshal Tedavisi bir çok köpek sahibi tarafından merak edilen konuların başında gelmektedir.Özellikle yavru köpeklerde çok görülen bir rahatsızlıktır.

İshal rahatsızlığının hem fiziksel hem de psikolojik nedenleri olabilir;öncelikle kaynağını tespit edip ona göre tedavi uygulamak gereklidir.

Köpeklerde İshal Nedenleri

1-Parazite Maruz Kalma:Köpeklere yediği ya da ısırdığı nesne ve objelerden dolayı parazit bulaşabilir ve bu durumda veterinere götürülerek parazit yok edici iğne ya da ilaçlarla tedavi edilmesi gerekebilir.Normalde köpeğiniz düzenli olarak veterinere gidiyorsa parazit aşıları düzenli yapıldığından baştan bu sorunun önüne geçmiş olursunuz.

2-Yemek Değişimi:Köpeğinizin her gün düzenli olarak tükettiği yiyecekleri ani olarak değiştirmeniz köpeğinizde ishale neden olabilir;bu nedenle mama değiştirecekseniz eski mamaya %25 oranında yeni mamadan karıştırarak ve yavaş yavaş yeni mama oranını artırarak 1 hafta içinde geçiş yapmanız gerekmektedir.

Köpeklerde İshal

3-Yer Değişimi:Özellikle yavru köpekler,ilk sahiplenildikleri zaman kardeşlerinden ve annesinden ayrılmış olacağından yer değişimi stres yaratabilir ve bu durum ishale neden olabilir.Bu durumu kolay atlatmak için köpeğiniz ilk eve geldiği zaman onun için ayrı bir bölüm yapın ve fazla hareketli ortamda uzak tutun;eve çok fazla köpeğiniz için yabancı olan kişilerin gelmesini kısıtlarsanız belli bir süre sonra köpeğiniz siz ve ailenize uyum sağlayacaktır.

Köpeklerde İshal genellikle bakteri,virus,bağırsak solucanları nedeniyle olmaktadır.

Köpeklerde İshal Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır

Öncelikle veterinize getirerek gerekli yöntemler hakkında bilgi almanızı öneririz.

1-İshalde Sıvı kaybı çok olduğundan mutlaka su içip içmediği kontrol edilmeli ve yanında daima temiz su bulunmalıdır.

2-Köpeğinizde İshalden dolayı kaynaklanan elektrolit ve sıvı kaybı serum verilerek giderilmelidir.Bunu yapmadan önce ishalin 1 günden fazla sürmesi gereklidir.Genellikle hafif ishaller bir gün sonra kendiliğinden düzelir.

3-İshale karışı kullanılan sıvı antibiyotikler,ishali durdurmak için veteriner hekim kontrolünde verilebilir.

4-Problem mama değişiminden kaynaklanıyorsa eski maması ile yeni geçiş yapacağınız mamayı karıştırarak bir hafta beraber veriniz.

5-İshal önleyici ve tedavisini hızlandırıcı probiyotik karışımları kullanarak tedavi sürecini hızlandırabilirsiniz.Probiyotikleri ister mamaya ister içme suyuna katabilirsiniz;en doğru yol ise iğnesi çıkarılmış bir enjektör yardımı ile ağız içine doğrudan

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kopeklerde_ishal_tedavisi_nasil.jpg
ishal

sıkmaktır.

6-12-24 saat boyunca köpeğinize yemek vermeyin ya da verdiğiniz oranın 1/4 oranında vererek diyet uygulayınız yada yağszı-tuzsuz olmak şartıyla pişmiş makarna,haşlanmış tavuk ve pirinç içeren bir diyette uygulayabilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.