İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpeklerde İshalin 3 Yaygın Nedeni Ve Tedavisi

Köpekpedia

Köpeğiniz İshal Olursa Ne Yapmalısınız?

Köpeklerde İshalin 3 Yaygın Nedeni Ve Tedavisi.
Eve yeni bir köpek yavrusu geldiğinde kutlanacak çok şey var demektir. Bununla birlikte, sevimli köpek yavrusu için herhangi biri size bunun her zaman köpek parkında bir yürüyüş olmadığını söyleyebilir. Özellikle köpek yavrusu sahipleri için günlük bakım sağlamak, genellikle pislikleri temizlemek ve zaman zaman sağlıkla ilgili acil durumlarla uğraşmak anlamına gelir. Bir köpek yavrusu ishal olduğunda, aynı anda iki işi birden yürütmek anlamına gelebilir.

Köpeklerde İshalin 3 Yaygın Nedeni Ve Tedavisi
köpeklerde ishal nedenleri

Yavru Köpeklerde İshalin Üç Yaygın Nedeni

İshalin köpek sahipleri için bu kadar stresli olmasının nedenlerinden biri, çok sayıda potansiyel nedenlerdir. Gevşek veya sulu dışkı, günlük stres faktörlerine nispeten iyi huylu bir tepki olabilir. Fakat köpeğinizin yediği bir şeye karşı ciddi bir şekilde olumsuz tepkisi potansiyel olarak ölümcül bir durumun belirtileri de olabilir.

Köpeklerde İshalin 3 Yaygın Nedeni Ve Tedavisi

Nadir durumlarda görülen ishal endişe verici değildir, ancak ishalin yavru köpeğin genel sağlığı ile değerlendirilmesi gerektiğini unutmamak önemlidir. Köpek yavrusu tehlikede mi? Yemek yiyorlar mı? Kusma da var mı? İshalde kan var mı? Uyuşukluk, iştahsızlık veya kusma ile birlikte ishal, daha endişe verici bir şeye işaret edebilir ve bu durumlarda köpek sahipleri bir veterinerle iletişim kurmak için hiç beklememelidir. Şüphe duyduğunuzda, yavru köpeğinizin durumunun rutin olup olmadığı veya acil müdahale gerektirip gerektirmediği konusunda rehberlik için veterinerinizle iletişime geçin.

Köpeklerde İshalin 3 Yaygın Nedeni Ve Tedavisi

köpeklerde ishal

Diyet

Köpek yavrularının mideleri hassastır ve diyetlerinde ufak değişiklikler bile ishal gibi hoş olmayan yan etkilere neden olabilir. Bu genellikle geçici bir sıkıntıdır, ancak bir beslenme planı tasarlamak için veterinerinizle yakın çalışmanız için daha fazla neden vardır. Köpek mamasına ek olarak, meraklı yavru köpekler, çekici buldukları her şeyi yiyebilirler. Çöp, dışkı ve diğer gıda dışı maddeler, kısa süreli bağırsak sıkıntısına neden olabilir veya köpeğinizin sindirim sisteminde ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Köpeklerde İshalin 3 Yaygın Nedeni Ve Tedavisi

Enfeksiyonlar

Yavru köpeğinizin tam esnekliğine ulaşması zaman alan tek vücut parçası sindirim sistemi değildir. Bağışıklık sistemleri de ilk aylarında daha güçlü ve daha dirençli hale gelecektir. Bu, büyüyen köpekleri çeşitli bakteriyel, viral ve paraziter enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakabilir. Aşılanmamış köpek yavrularını hasta edebilecek veya öldürebilecek distemper ve köpek parvo virüsü gibi durumları önceden ele almak için veterinerinizle uygun bir aşılama programını görüştüğünüzden emin olun.

Köpeklerde İshalin 3 Yaygın Nedeni Ve Tedavisi

Stres

Günlük yaşam, özellikle heyecan verici ilkleri ve dönüm noktalarını yaşayan genç bir köpek yavrusu için stresli olabilir. Köpeklerde stres, tıpkı insanlarda olduğu gibi ishal gibi semptomlara neden olabilir! Neyse ki, çoğu yavru bu durumu çabuk atlatır ve büyür.

Köpeklerde İshalin 3 Yaygın Nedeni Ve Tedavisi

Köpeğinizin İshalinin Bakımı İçin 3 Adım

Yavru köpeğinizin ani ishalinin nedeni açık değilse, ikinizin de patilerinde acil bir sağlık sorunu olmadığından emin olmak için bu adımları izleyin.

Köpeğinizin Belirtilerini İzleyin

İshal yaşadıklarında köpeğinize ve bağırsak hareketlerine çok dikkat edin. Semptomlar düzeldikçe veya kötüleştikçe, köpek sahipleri hidrasyon ve rahatlık sağlarken değişiklikleri veterinerlerine bildirmelidir.

Köpeklerde İshalin 3 Yaygın Nedeni Ve Tedavisi

ishal ve nedenleri

yumuşak Diyeti uygulayın

Veterinerler genellikle yaşlı köpeklerin ishal nöbetleri yaşadıklarında öğün atlamalarını önerir. Büyüyen yavru köpekler için aç bırakılması genellikle tavsiye edilmez. Haşlanmış tavuk, pirinç ve balkabağı püresi gibi hafif, mideyi yatıştırıcı yiyecekler, karnında bir şey tutarken, yavrularınızın semptomları yönetmesine geçici olarak yardımcı olabilir. Ancak, yavru köpeğinizin diyetine yeni bir mama eklemeden önce daima veterinerinize danışın.

Köpeklerde İshalin 3 Yaygın Nedeni Ve Tedavisi

Örnek Alın

Bir köpek yavrusuna bakmanın hiç kimsenin en sevdiği şey değildir, ancak dışkı örnekleri toplamak, veterinerinizin ishal gibi semptomların nedenini teşhis etmesi için en hızlı yol olabilir. Köpeğinizin dışkısını test etmek, altta yatan nedeni belirlemeye yardımcı olabilir veya en azından potansiyel suçluları ekarte edebilir ve bir tedavi planı geliştirebilir. Son olarak, ishalli bir köpek yavrusunu tutarken, her zaman iyi hijyen uygulayın ve özellikle çok küçük çocukların veya bağışıklığı baskılanmış bireylerin bulunduğu evlerde, onlarla uğraştıktan sonra ellerinizi yıkayın.

Köpeklerde İshalin 3 Yaygın Nedeni Ve Tedavisi

Köpek İshalini Önlemenin 3 Yolu

İshal gibi yaygın köpek hastalıkları söz konusu olduğunda, önleme genellikle tedaviden daha kolay, daha az stresli ve daha ucuzdur. Yeni köpek sahipleri, birkaç basit önlem alarak sindirim sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Çöp Kovalarını ve Çekmeceleri Güvenli Bir Şekilde Kapatın

Bazı köpek yavruları burunlarını hemen hemen her yere yapıştırırlar ve eğer burunları onları yememeleri gereken bir şeye yönlendirirse bu durum mide rahatsızlığına neden olabilir. Çöp kutularını güvenli bir şekilde kapalı tutmak, köpeklerin iştah açıcı olmayan lokmaları yemesini önleyebilir. Yavruları her zaman temizlik ürünlerinden ve ilaçlardan uzak tuttuğunuzdan emin olun.

yavru köpek

Haberleri Takip Edin

Köpek maması ve köpek maması hatırlamaları, düşünmek isteyebileceğinizden daha yaygındır. Evcil hayvan sahipleri, Gıda ve İlaç İdaresi uyarılarını düzenli olarak kontrol ederek, şu anda besledikleri gıdanın herhangi bir geri çağırma veya tavsiyeye tabi olmadığından emin olabilirler.

Veterinerinize Güvenin

Veterinerinizle yakın çalışarak birçok köpek ishali risk faktörünü azaltabilirsiniz. Köpeğinizin diyetinde büyük değişiklikler yapmadan önce sorun. Ayrıca, köpeğinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için hem içeride hem dışarıda alabileceğiniz ekstra önlemler hakkında bilgi alın.

Hafif ishal genellikle zaman ve sabırla kendi kendine çözülürken, ciddi vakalar veterinerinizin acil tıbbi müdahalesini gerektirebilir. Birkaç gün boyunca devam eden semptomlar veya ateş, kanlı dışkı, soluk diş etleri, uyuşukluk, ruh hali değişiklikleri veya katran benzeri dışkının eşlik ettiği ishal endişe kaynağı olmalıdır. Yavru köpeğiniz kendini iyi hissetmiyorsa veya ishal gibi semptomlar yaşıyorsa, tavsiye için veterinerinize erken bir çağrı yapmanız, hem yavru köpeğinizin sağlığı hem de sizin içiniz rahat olması açısından her şeyi değiştirebilir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın