İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpeklerde Kafes Hastalığı

Köpekpedia

Köpeklerde Kafes Hastalığı Kennel Cough köpeğin ses tellerinde ve nefes borusunda iltihaplanmaya neden olan hem viral hem de bakteriyel solunum yolu enfeksiyonları ile ortaya çıkan bir hastalıktır ve bir tür bronşit olarak tanımlanabilir.

Köpeklerde Kafes Hastalığı Kennel Cough Hastalığı Nedir

Hastalık oldukça bulaşıcıdır ve bir köpekten diğer köpeğe çok kısa sürede yayılmaktadır.Genellikle tehlikeli değildir ve normalde birkaç hafta içinde tedavi edilmeden geçer.Köpeğinizin öksürmesi dışında, enfeksiyonun köpeklerinize başka bir zarar vermez.Ancak yavru köpekler, yaşlı köpekler ve mevcut tıbbi sorunları olanlar, zatürre gibi sorunları olan köpekler hastalığı çok daha ağır geçirir.Hastalığın iki ile 14 günlük bir kuluçka süresi vardır.Aşısı mevcuttur ve genellikle yüksek derecede bulaşıcı enfeksiyonun kolayca yayılabileceği köpeklerin toplu yaşadığı barınak ve köpek çiftlikleri için oldukça gereklidir.

Belirtileri

Köpeğinizin boğazına bir şey sıkışmış gibi ses çıkaran kuvvetli,nefesini kesen bir öksürüktür. Öksürük kuru ve boğuktur; bu durumda onu bir tıkaç, yutma hareketi veya mukus üretimi izleyebilir. Bazı ırklarda yaygın olarak boğazda tahriş ile tetiklenen ters hapşırma olabilir. Bu ses genellikle normal öksürük, boğulma, hapşırma, öğürme veya nefessiz kalma ile karıştırılabilir.

1-Kalıcı kuru öksürük ve korna sesine benzeyen öksürük sesi
2-Beyaz köpüklü balgam çıkarmak
3-Ateş
4-Burun ve göz akıntısı

Köpeklerde Kafes Hastalığı
Köpeklerde Kafes Hastalığı

Nedenleri

Köpekler köpek kafes hastalığına aşağıdaki şekillerde yakalayabilir:

1-Havadaki aerosoller yoluyla, doğrudan köpekten köpeğe veya ortak kullanılan nesneler üzerindeki mikroplar yoluyla yayılabilir.
2-Genellikle bir köpek kulübesi veya hayvan barınağı gibi hava sirkülasyonunun zayıf olduğu kapalı alanlarda yayılır.
3-Su yemeklerin ortak kaplarda tüm köpeklere verilmesi ile hasta olandan diğerlerine bulaşabilir.

Hastalığın basit şeklinde klasik kombinasyon, Bordetella bronchiseptica ile Parainfluenza veya Adenovirus Tip 2 enfeksiyonudur. Distemper virüsü, Mycoplasma türleri veya köpek gribini içeren enfeksiyonlarada neden olur ayrıca, zatürre genç, stresli veya zayıflamış köpekler veya yavru köpeklerde kolayca oluşabilir.

Köpeklerde Kafes Hastalığına Neden Olan Organizmalar

Bordetella bronchiseptica (bakteri)
Parainfluenza Virüsü
Adenovirüs Tip 2
Canine Distemper Virüsü
Canine Influenza Virus
Köpek Herpes virüsü (çok genç yavrular)
Mycoplasma canis (ne virüs ne de bakteri olmayan tek hücreli bir organizma)
Köpek Reovirüsü
Köpek Solunum Koronavirüsü

Son yıllarda gelişen teknoloji ile lbazı aboratuvarlar, yukarıda listelenen bulaşıcı ajanlarının çoğunun varlığını testlerle belirleyebilir. Bu bilgi, tedaviye nasıl devam edileceği hakkında hayati doneler sağlar.

Önlemek

Önlemenin en iyi yolu, maruz kalmayı önlemektir.Parainfluenza, Bordetella ve adenovirüs-2 dahil, öksürüğüne hastalığa neden olan bir çok birçok ajan için aşılar da mevcuttur.Veterineriniz bu konuda size en doğru bilgiyi verecektir.Bir köpek virüsü zaten kapmışsa sonradan aşı yapmanın bir yararı olmayacaktır.

Burun içi aşılama köpek 3 haftalıkken yapılabilir ve bağışıklık genellikle 12-13 ay sürer. Buradaki avantaj, sağlana bağışıklığın, doğal enfeksiyonun ilk başladığı yere yapılmasıdır.Burun içi aşılamadan sonra sağlam bir bağışıklık oluşması 4 gün sürer, bu nedenle aşılamanın risk taşıyan bir bölgede köpeğiniz bulunacaksa 4 gün önceden yapılması gerekir.(örnek olarak pansiyon için bir çiftliğe bırakacaksanız.Burun içi aşılamayı takip eden hafta bazı köpeklerde biraz hapşırma veya burun akıntısı olacaktır; bu kendi kendine düzelir.Genel bir kural olarak, nazal aşılama, enjekte edilebilir aşılamadan daha hızlı bağışıklık oluşturur.

Tedavisi

Köpeğinizin öksürmesi durumunda veterinerinize götürün ve ondan yardım alın.Tedavide kullanılabilecek bazı yöntemler aşağıda listelenmiştir.

Kennel Cough
Kennel Cough

1-Hastalığa yakalanmış köpekler mutlaka diğer köpeklerden izole edilmelidir.Bulundukları ortamda solunum yollarını rahatlatmak için buhar makinaları kullanılarak mutlaka bulunduğu ortamın havası nemlendirilmelidir.Köpeğinizi sigara dumanına veya diğer zararlı, rahatsız edici dumanlara maruz bırakmayın.Bir öksürük kesici veya antimikrobiyal ilaçları veterinirenize sorarak kullanabilirsiniz.Hasta köpeğinizin solunum yollarının daha fazla zedelenmemesi için boyun tasması yerine göğüs tasması kullanınız. köpeğinizin düzgün yemek ediğini ve su içtiği stressiz bir ortamda olduğundan emin olun.

Zamanla hastalık belirtileri kademeli olarak azalır ve üç hafta sonra kaybolur.Genç köpek yavruları, yaşlı köpekler ve diğer bağışıklığı zayıflamış olanların iyileşmesi altı hafta veya daha uzun sürebilir.Semptomlar ortadan kalktıktan sonra bile hayvanlar uzun süre bulaşıcı özellik taşıyacaktır.

Köpeğinizin burun akıntısı varsa, hızlı nefes alıyorsa, yemek yemeyi reddediyorsa veya uyuşuk görünüyorsa, onu hemen veterinere götürün.Onu diğer tüm köpeklerden hemen ayırın.Bir köpeğe teşhis konulduktan sonra, tedaviden sonraki bir hafta içinde köpeğinizin durumunda bir miktar iyileşme görmelisiniz, ancak semptomların ne kadar sürdüğüne dikkat edin.Vakaları, tedavi edilmezse pnömoniye neden olabilir.

Yorumlar kapatıldı.