İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpeklerde Kusma

Köpekpedia

Köpeklerde Akut Kusma nedenleri basitte olabilir midelerini rahatsız eden bir şey yemiş olabilirler veya sadece hassas sindirim sistemlerine sahiptirler.Ancak kusma durmadığında ve midede safra (sarı bir sıvı) dışında kusacak hiçbir şey kalmadığında akut hale gelir. Bu tür durumlarda köpeğinizi bir veterinere götürmeniz önemlidir.Kusmanın basit bir nedeni olsa da, çok daha ciddi bir hastalığın göstergesi olabilir.

Köpeklerde Akut Kusma Belirtileri

1-Sürekli ve sık aralıklarla devam eden kusma
2-Acı ve sıkıntı
3-Zayıflık
4-Kusmukta veya dışkıda parlak kan (hematemez)

Köpeklerde Kusma
Köpeklerde Kusma

Köpekler kustuğunda, midelerinin ve ince bağırsaklarının içindekileri zorla çıkarırlar, halınıza yiyecek, sıvı ve pislik olarak bırakırlar. Bu hoş olmayan görüntüden önce, genellikle bizimde yaptığımız gibi aşırı salya akması, öğürme ve karın kasılmaları gibi mide bulantısı belirtileri gösterirler.

Kusma farklıdır. Mide içeriğini zorla dışarı atmak yerine, yetersizlik sindirilmemiş yiyecek ve sıvıları dışarı atan pasif bir harekettir. Uzun süredir köpek sahibi olanlar kusmanın nadir olmadığını bilir. Zaman zaman, sağlıklı köpekler görünürde bir sebep olmadan hastalanır ve sonra hiçbir şey olmamış gibi günlerine devam eder. Köpeğiniz çok hızlı yemiş, hoş olmayan bir şey yutmuş veya sadece çok fazla çimen atıştırmış olabilir. Bu tür bir kusma genellikle endişelenecek bir şey değildir.

Nedenleri


1-Mama ve tüketilen yiyeceklerdeki farklılık
2-Çok hızlı yemek yemek
3-Belirli bir yiyeceğe karşı hoşgörüsüzlük (yani, insanlar için tasarlanmış evcil hayvan yiyeceklerini beslerken dikkatli olun)
4-Belirli bir yiyeceğe alerjik reaksiyon
5-Akut mide iltihabı (gastroenterit)
6-Parazitler (ör. Kamçı kurtları, yuvarlak kurtlar, giardia)
7-Mide çıkığı (derin göğüslü köpeklerde yatkın; çok ciddi bir sorundur.)
8-Tümörler
9-Metabolik bozukluklar (örneğin böbrek hastalığı)
10-Karaciğer hastalığı
11-Sıcak çarpması
12-Böbreküstü bezi hastalığı

Kusma
Kusma

Teşhis

Veterinere kusmuğun bir örneğini getirin. Çok fazla mukus varsa, bunun nedeni iltihaplı bir bağırsak olabilir. Kusmuktaki sindirilmemiş yiyecekler, gıda zehirlenmesine veya sadece aşırı yemeye bağlı olabilir. Safra ise iltihaplı bir bağırsak hastalığını veya pankreas iltihabını (pankreatit) gösterir. Parlak kırmızı kan bulunursa, mide ülsere olabilir. Bununla birlikte, kan kahverengi ise ve kahve telvesi gibi görünüyorsa, sorun bağırsakta olabilir. Son olarak, bağırsak tıkanıklığı olduğunda genellikle güçlü sindirim sistemi kokularından anlayabilirsiniz.

Köpeğinizin vücut ısısı ölçerekve karın muayenesi yapılacaktır. Anlık yada geçici bir kusma değilse nedenini bulmak için sizden gün boyu dışkı örneği toplamanızı isteyecektir.Bazen köpek vücudu, bağırsaklardaki toksinleri temizlemek için kusabilir.Bu nedenler araştırılarak ve gözlemle belirlenebilecek durumlardır.

Örneğin, köpeğiniz dışarıda sıcak güneşte kaldıktan sonra kusarsa veya sıcakta arabanız içinde kalmışsa,sıcak çarpması bu duruma neden olmuştur.Çöp kutunuzu köpeğiniz karıştırmışsa nedeni çöp, toksinler veya yabancı cisim yutmadan kaynaklanmaktadır.

Kusmanın altında yatan nedene göre tedavi önerilecektir; bazı yöntemler aşağıdadır.

1-Diyet değişiklikleri
2-Kusmayı kontrol etmek için köpekler için kullanılan ilaçlar (örneğin simetidin, anti-emetik)
3-Bakteriyel ülser durumunda köpek antibiyotikleri
4-İnflamatuar bağırsak hastalığını tedavi etmek için kortikosteroidler
5-Tümöre bağlı kusma durumunda cerrahi
6-Kemoterapiye bağlı kusmayı tedavi etmek için özel ilaçlar

Yorumlar kapatıldı.