İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpeklerde Nöbet

Köpekpedia

Köpeğiniz Nöbet Geçiriyorsa Yapmanız Gerekenler:

Köpeklerde Nöbet

Köpeklerde Nöbet hakkında Bilinmesi gereken önemli birkaç şey, köpek sahipleri için, yavrularınızın nöbet geçirdiğine tanık olmak çok endişe vericidir. Bu durumlar kendimizi çaresiz ve kontrolden çıkmış hissetmemize neden olabilir, ancak köpeğinizin güvenli bir şekilde iyileşmesine yardımcı olmak için atabileceğiniz adımlar vardır. Uzman Veterinerler bu konuda bize neler yapacağımızı ayrıntılı bir şekilde anlatıyor. Köpeklerde nöbetlere tanık olursanız ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için konuştuk ve sizin için yeni bir makale hazırladık.

Köpeklerde Nöbetlerin Sebebi Nedir?

Uzmanlar  “Öncelikle, nöbet bir hastalık değil, bir işarettir,” diye açıklıyor. “Beyinde meydana gelen bazı anormal motor aktivitelerin bir tezahürüdür.” En yaygın olanı idiyopatik epilepsi olan çeşitli nedenler vardır . Veteriner hekimler epilepsinin nedenini tam olarak bilmese de, bunun genetik olduğunu gösteren kanıtlar var. Köpeklerde nöbetlerin diğer nedenleri arasında düşük kan şekeri, şiddetli anemi, kanser, beyin tümörleri, beyin travması, metabolik hastalıklar ve toksinlere maruz kalma gibi elektrolit veya kan anormallikleri yer alır.

nöbet

Köpeklerde Nöbet Neye benziyor?

Uzman veterinerler, köpeğinizin nöbet geçirip geçirmediğini anlamanın her zaman kolay olmadığını belirtiyor . Grand Mal nöbetleri olarak adlandırılan tüm vücut nöbetleri, köpeğinizin tüm vücudunun sarsılmasına neden olur. Bunların fark edilmesi daha kolay olsa da, yüz titremesi gibi bazı nöbetler lokalize olabilir veya olağandışı havlama gibi ani ritmik hareketler veya eylemler olarak ortaya çıkabilir. Nöbet türünden bağımsız olarak, çoğu hayvan hızla iyileşir, ancak buna tanık olan sahibi için uzun bir süre gibi gelebilir.

Köpeğiniz Nöbet Geçiriyorsa Ne Yapmalısınız?

Uzmanlar, “Nöbet geçiren bir hayvanla birlikteyken hatırlamanız gereken birkaç şey var” diye açıklıyor. Bu ipuçlarını takip etmek, nöbet bitene kadar sizi ve köpeğinizi güvende tutmanıza yardımcı olacaktır:
Köpeklerde Nöbet Hakkında bilinmesi geren ayrıntılar

Köpeklerde Nöbet
Köpeklerde Nöbetlerin nedenleri
 • Sukunetini Koru. Bu zor olabilir, ancak köpeğinizin sağlığı odaklanma yeteneğinize bağlıdır.
 • Zamanı kontrol et. Köpeğinizin nöbetinin ne zaman başladığını ve ne kadar sürdüğünü bilmek, veterinerinize köpeğinizin semptomları hakkında önemli bilgiler verecektir. Odada başka biri varsa, daha sonra veterinerinize gösterebilmeniz için nöbeti telefonuyla çekmesini isteyin. Görüntü kaydı daha ayrıntılı bilgi aktarımı sağlar.
 • Köpeğinizin olduğu gibi ses çıkarsa veya davransa bile bilincinin yerinde olmadığını veya acı çekmediğini bilin.
 • Köpekler (ve insanlar) nöbetler sırasında dillerini yutmazlar. Bu sırada ısırılabileceğiniz için köpeğinizin dilini tutmaya çalışmayın.
 • Nöbete yakalanan köpekler ağızları köpürebilir veya aşırı salyaları akabilir, ancak bu onların kuduz olduğu anlamına gelmez.
 • Nöbet sırasında köpeğinizin kendine zarar vermesini önlemek için, onu merdivenlerden uzak tutun, başını yaslayın ve bilincini yeniden kazanmaya başlayana kadar nazikçe tutup rahatlatın.
 • Bazı köpekler idrar yapabilir veya dışkılayabilir. Bu, nöbeti daha iyi veya daha kötü yapmaz.
 • 2-3 dakikadan uzun süren nöbetler köpekleri hipertermi (aşırı ısınma) riskine sokabilir . Köpeğinizi kasıklarına, boynuna, pençelerine ve kafasına soğuk su veya ıslak havlu sürerek soğutmayı deneyebilirsiniz, ancak köpeğinizi en kısa sürede bir veterinere götürmeniz çok önemlidir.
 • Köpeğiniz normal davranıyor gibi görünse bile, köpeğiniz nöbet geçirdikten sonra daima veterinerinizi veya acil durum veterinerinizi arayın.
 • Köpeğinizin nöbetlerini belgeleyen, tarih, saat ve uzunluğu takip eden bir günlük yazın veya telefonunuzda bir not tutun. Bu, veterinerinizin köpeğinizin nöbetlerinin bir modeli olup olmadığını anlamasına yardımcı olacaktır.
 • 24 saatlik bir süre içinde birden fazla nöbet geçiren köpekler “küme” nöbetleri yaşıyor. Bu, acil veteriner müdahalesi gerektirir ve köpeğinizi muayene için hemen bir veterinere götürmeniz GEREKİR.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın