İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpeklerde Parvovirus

Köpekpedia

Köpeklerde Parvovirus köpeğin vücudundaki bölünen hücrelere saldıren büyük etkisi ise bağırsaklarda olur.Parvovirüs ayrıca beyaz kan hücrelerine’de saldırarak kalp kasına zarar verir ve ömür boyu sürecek kalp sorunlarına neden olabilir.Virüs, köpeğin vücudunda hızla bölünen hücrelere saldırır ve en ciddi şekilde bağırsak yolunu etkiler. Parvovirüs ayrıca beyaz kan hücrelerine de saldırır ve genç hayvanlar enfekte olduğunda virüs kalp kasına zarar verebilir ve ömür boyu sürecek kalp sorunlarına neden olabilir.

Köpeklerde Parvovirus

Parvovirüsün genel semptomları şunlardır:

1-Letarji
2-Şiddetli kusma
3-İştah kaybı
4-Dehidrasyona neden olabilen kanlı, kötü kokulu ishal

Köpeklerde Parvovirus
Köpeklerde Parvovirus

Parvovirus Nasıl Bulaşır

Hastalık son derece bulaşıcıdır ve enfekte bir köpeğin dışkısıyla temas eden herhangi bir kişiye, hayvana veya nesneye bulaşabilir örnek olarak sokakta yanlışlıkla bu virus taşıyan bir kakaya bastınız ve köpeklerin olduğu alana geldiniz direk taşımış olursunuz.Virüs çevrede aylarca yaşayabilir ve yemek kapları, ayakkabılar, giysiler, halı ve zeminler gibi cansız nesneler üzerinde yaşayabilir.Aşılanmamış köpekler, özellikle çok sayıda köpeğin bulunduğu kentsel alanlarda parvovirüsü sokaklardan kapabilir.

Aşılanmamış yavru köpekler, ergen köpekler ve köpekler virüse en duyarlı olanlardır.Rottweiler, Doberman pinschers, Labrador retriever, Amerikan Staffordshire teriyerleri ve Alman çobanköpekleri diğer ırklara göre daha yüksek risk altındadır.

Virüs, köpeklerin gastrointestinal sistemlerini etkiler ve doğrudan köpekler arası temas ve kontamine dışkı (dışkı), ortamlar veya insanlarla temas yoluyla yayılır. Virüs ayrıca köpek kulübesi yüzeylerini, yiyecek ve su kaselerini, tasmaları ve tasmaları ve enfekte köpeklerle ilgilenen kişilerin ellerini ve kıyafetlerini de kirletebilir. Sıcağa, soğuğa, neme ve kurumaya dayanıklıdır ve çevrede uzun süre yaşayabilir. Enfekte bir köpeğin eser miktarda dışkısı bile virüsü barındırabilir ve enfekte olmuş ortama gelen diğer köpekleri enfekte edebilir. Virüs, köpeklerin tüyleri veya ayakları üzerinde veya kontamine kafesler, ayakkabılar veya diğer nesneler yoluyla bir yerden başka bir yere kolayca bulaşır.

Parvovirüs Önleme

Köpeğinizin aşılarının düzenli ve zamanında yapıldığından emin olunuz. Parvovirüs, tüm yavru köpekler ve yetişkin köpeklerde dahil önemli aşılar içinde yer alır.Genellikle ilk aşı 6-8 haftalıkken devamı ise yavru 16-20 haftalık olana kadar dört haftalık aralıklarla ve daha sonra tekrar bir yaşında yapılır.Aşıları tamamlanmamış yavru köpekler ve yaşlı köpekler, parvovirüse karşı korumasızdırlar mutlaka en az bir defa aşı olmalıdırlar.Aylarca bir ortamda yaşayabileceğinden, evinizde veya bahçenizde enfekte bir köpek varsaizalasyon yapın.Parvo, birçok standart dezenfektana karşı dirençlidir ve çevreden yok edilmesi oldukça zor olabilir.

Parvo Virus nedir
Parvo Virus nedir

Enfekte köpeğin oyuncaklarını, yemek tabağını ve su kabını bu solüsyonda 10 dakika boyunca temizleyin ve dezenfekte edin. Bu nesneler dezenfekte edilemiyorsa atılmalıdır.Enfekte bir bölgeden yürüdüğünüzü düşünüyorsanız, dezenfekte işlemini ayakkabınızın tabanında da yapmalısınız.Temizlemesi daha zor olan alanlara (örneğin çimenli alanlar, halılar ve ahşap) dezenfektan püskürtülmeli veya hatta yeniden yüzey sökülerek tekrar yapılmalıdır.

Yavru köpekler enfeksiyona karşı çok hassastır, özellikle de annelerinin sütünde sağlanan doğal bağışıklık, yavruların kendi bağışıklık sistemleri enfeksiyonla savaşacak kadar olgunlaşmadan önce çeşitli nedenlerden dolayı yetersiz kalabilir.Bir köpek yavrusu, korumadaki bu boşluk sırasında köpek parvovirüsüne maruz kalırsa hastalanabilir.Diğer bir sorun ise anne sütünün sağladığı bağışıklık mekanizması aşıyı etkisiz kılabilir.Bu, nedenle aşılanmış yavruların bile bazen parvovirüs ile enfekte olabileceği ve hastalık geliştirebileceği riskinin olduğunu gösterir.Bu zaafiyetleri azaltmak içinköpeğin hayatın ilk birkaç ayında parvovirüse karşı en iyi korumayı sağlamak için belli aralıklarla aşı yapılması gerekir.Yavrulara, daha önce kaç doz aşı aldıklarına bakılmaksızın, belli aralıklarla aşı yapılmalıdır.

Yetişkin köpeklerini korumak için evcil hayvan sahipleri, köpeklerinin parvovirüs aşısının düzenli yapıldığından emin olmalıdır. Köpeğin köpek hastalığa karşı karşı antikor seviyesini ölçen titreler mevcuttur.

Bir köpek yavrusu tüm aşı serisini tamamlanana kadar,genç yavruların bir araya geldiği yerlere (örneğin, evcil hayvan dükkanları, parklar, köpek pansiyonları) getirmemelidir

Virüs
Virüs

Doğru ve zamanında aşılama yapılsa bile,köpeklerin küçük bir yüzdesi koruyucu bağışıklık geliştirmez ve enfeksiyona karşı açık durumda olur.

Son olarak, yavru köpeğinizin veya yetişkin köpeğinizin dışarıda yürürken veya oynarken diğer köpeklerin dışkı atıklarıyla temas etmesine izin vermeyin. Köpek parvovirüs enfeksiyonunun ve ayrıca insanlara ve hayvanlara bulaşabilecek diğer hastalıkların yayılmasını sınırlamanın bir yolu olarak atık malzemenin hızlı ve uygun şekilde imha edilmesi her zaman tavsiye edilir.

Kusma veya ishal olan köpekler veya hasta köpeklere maruz kalmış diğer köpekler, köpek pansiyonlarına köpek parklarına veya diğer köpeklerle temas edecekleri diğer alanlara götürülmemelidir. Benzer şekilde, aşılanmamış köpekler, hasta veya aşı geçmişi bilinmeyen köpeklere maruz bırakılmamalıdır. Hasta köpeklerle temas halinde olan kişiler, diğer köpeklere dokunmaktan kaçınmalı veya en azından ellerini yıkamalı ve bunu yapmadan önce kıyafetlerini değiştirmelidir.

Parvovirüs Tedavisi

Günümüzde virüsü öldürebilecek hiçbir ilaç geliştirilememiştir.Tedavinin temelini semptomları kontrol etmek ve köpeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmek için destekleyici bakım uygulamasıdır.Parvovirüs ile enfekte köpeklerde oluşan bu virüsün vucudu zayıflatması sonucu ortaya çıkan diğer enfeksiyonları kontrol etmek için antibiyotik, kusmayı kontrol etmek için ilaçlar, dehidrasyonu(su kaybı) tedavi etmek için intravenöz sıvılar ve diğer destekleyici tedaviler gibi yoğun tedaviye ihtiyaçları vardır.Ortalama köpek hastanesinde kalış süresi yaklaşık 5-7 gündür.Bu tedaviler her zaman başarılı sonuç vermeyeceği için en önemli koruma oluşmadan önleyici aşı yapmaktır.

Parvovirüs, genellikle ölümcül olan tehlikeli bir hastalıktır. Köpeğinizin şiddetli kusma, iştahsızlık, depresyon veya kanlı ishal yaşadığını fark ederseniz, derhal veterinerinize başvurun

Yorumlar kapatıldı.