İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpeklerde Şeker Hastalığı

Köpekpedia

Köpeklerde Şeker Hastalığı ya insülin hormonunun eksikliğinden ya da insülinin yeterli derecede emilememesinden kaynaklanan karmaşık bir hastalıktır.Diyabet kontrol edildiğinde ve düzenli tedavi uygulandığında köpeğiniz sağlıklı bir yaşam sürecektir.

Köpeklerde Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir

Bir köpek yemek yedikten sonra, sindirim sistemi içinde yer alan pankreas tarafından salgılanan bir hormon olan insülin yiyecekleri hücrelerie taşınmak için glikoz da dahil olmak üzere çeşitli bileşenlere ayırır. Bir köpek insülin üretmediğinde veya normal olarak kullanamadığında, kan şekeri seviyeleri yükselir.Tedavi edilmezse köpek için birçok ksağlık sorunlarına neden olacaktır.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Tipleri

Diyabet şu şekilde sınıflandırılabilir:

1-Tip I (insülin üretimi eksikliği)
2-Tip II (hormonlardaki düzgün çalışmama sorunundan dolayı yetersiz insülin üretimi).
Köpeklerde hastalığın en yaygın şekli, pankreas yeterli düzeyde insülin üretemediğinde veya salgılayamadığında ortaya çıkan Tip I, insüline bağımlı diyabettir. Tip I diyabeti olan köpekler hayatta kalmak için insülin tedavisine gerek duyacaklardır

Köpeklerde Diyabet Belirtileri

Aşağıdakiler, köpeğinizin şeker hastası olabileceğinin işaretleridir:

1-İştah değişikliği
2-Aşırı susama / su tüketiminde artış
3-Kilo kaybı
4-İdrara çıkma sayısında artış
5-Alışılmadık şekilde tatlı kokulu veya meyveli aromalı nefes
6-Letarji
7-Dehidrasyon
8-İdrar yolu enfeksiyonları
9-Kusma
10-Katarakt oluşumu, körlük
11-Kronik cilt enfeksiyonları

Köpeklerde Şeker Hastalığı
Köpeklerde Şeker Hastalığı

Nedenleri

Köpeklerde şeker hastalığının tam nedeni bilinmemekle beraber otoimmün hastalık, genetik, obezite, kronik pankreatit, ve pankreastaki anormal protein birikimi,hastalığın gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır.

Şeker Hastalığına Yakalanma Riski Daha Fazla Olan Köpekler

Obez köpeklerin ve dişi köpeklerin ileri yaşlarda (6-9 yaş) şeker olma riski daha yüksek olduğu düşünülmektedir.Retriever Keeshondlarda,Avustralya Teriyerleri, Standart ve Minyatür Schnauzer, Dachshunds, Poodles, Keeshonds ve Samoyeds gibi bazı ırkların genetik olarak daha büyük bir riski vardır.

Diyabet Tedavisi

Diyabeti doğru şekilde teşhis etmek için, veteriner hekiminiz klinik belirtileri inceleyecek,fizik muayene yapacak ve kan ve idrar tahlili kontrol ederek bir sonuca gitmeye çalışacaktır.

Her diyabetik köpek farklı özellikler gösterdiğinden tedaviye farklı yanıt veriecektir.Diyabet tedavisi, hastalık belirtilerinin ne kadar şiddetli olduğuna ve tedaviyi zorlaştırabilecek başka sağlık sorunlarının olup olmadığına bağlı olarak değişkinlik gösterebilir.Bazı köpekler ciddi şekilde hastalanır ve kan şekeri seviyelerini düzenlemek için birkaç gün hastanede yoğun bakım yatırılması gerekir.İlk teşhis edildiğinde daha stabil olan köpekler, oral ilaçlara veya kandaki glikoz seviyelerini normalleştirmeye yardımcı olan yüksek lifli bir diyete hastalıkları kontrol altına alınabilir.

Çoğu köpek için insülin iğneleri kullanılması kan şekerinin düzenlenmesi için gereklidir.Dişi cinsiyet hormonlarının kan şekeri seviyeleri üzerinde etkisi olabileceğinden, köpeğinizin kısırlaştırılması önerilir.
Veteriner hekiminizin önereceği, köpeğinize her gün aynı saatte insülin vermeniz ve ilaçlarıyla birlikte onu size söylenen şekilde ve sayıda öğünlerle beslemeniz önemlidir; bu, kandaki artan besin maddelerinin en yüksek insülin seviyelerine ulaşmasını sağlayacaktır. Bu, şeker seviyelerinin çok yüksek veya çok düşük olması sorununu ortadan kaldıracaktır. Evcil hayvanınızın ilaç tedavisi süresine göre doru bir beslenme programı oluşturmak için veterineriniz’den yardım alabilirsiniz. Şeker hastası köpeğinize glikoz oranı yüksek yiyecekler vermekten uzak durmalısınız. Düzenli kan şekeri kontrolleri,uyguladığınız tedavinin ne düzeyde etkili olduğunu anlamanız için önemlidir.

Yorumlar kapatıldı.