İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Küçük Irk Köpek Cinsleri

Köpekpedia

Küçük Irk Köpek Cinsleri eski tarihlerde sadece soylular ve saraylarda bulunurdu nedeni herhangi bir görev için kullanımlarının olmamasıydı fakat günümüzde şehirlerde yaşayan insanların artması ve yalnızlaşması ile kendine bir dost,arkadaş arayan kişilerin boyut ve karaterlerin’den dolayı büyük ırklardan daha kolay apartman yaşamına uyum sağlama özelliklerinden yararlanılarak popüler olmuşlardır.

Dünyada En Popüler Küçük Irk Köpek Cinsleri

1-French Bulldog

Fransız Bulldog, bir köpek olarak uzun bir tarihe sahiptir.Adı farklı bir ülke olmasına rağmen İngiltere’de minyatür bir Bulldog olarak üretilmişlerdir.Günümüzde muhteşem bir aile köpeği olarak insanlarla birlikte yaşamaktadırlar.Tercih edilmelerinin en büyük nedenleri apartman yaşamına uygun olmaları,az havlama sorunları olmadığı için gürültü yapmamaları ayrıca çok fazla egzersiz ihtiyaçları olmadığından gezdirme sürelerinin kısa olmasıdır.

Küçük Irk Köpek Cinsleri
Küçük Irk Köpek Cinsleri

Dışı sert için çok tatlı bir köpek olarak tanımlanabilen,dik yarasa kullakları,yaylanarak yürümesi,bir çok güzel renkleri ile muhteşemdir.Şehir yaşamına en uygun köpek olarak tanımlanabilir.

Karakteri:İyi huylu sahipleri ile çok iyi anlaşan,apartman yaşamında sorun çıkarmayan eğlenceli ve zeki bir ırktır.Yalnız olmayı pek sevmediğinden onu almadan uzun süre evden uzaklaşamazsınız.Günde 15-20 dk yürütülmesi evde koşturmasına mobilyaların üzerinden atlamasına engel olacaktır. Uyku esnasında oldukça horlayan bir canlı olduğu iin biraz rahatsızlık verebilir.Evdeki kurallara uymak istemeyeceği ve oldukça inatçı bir kişiliğe sahip olduğundan biraz zorluk çıkarabilir.Diğer bir kötü huyu’da diğer köpeklere karşı oldukça hırçın olmasıdır.

Fiziksel Özellikleri:

Küçük ırk köpekler arasında yer almaktadır.Kısa,tüy yapısına sahiptir ve renkleri sarı, beyaz, brindle(kaplan desenli) yada ana renklerin karışımı olabilir.Koyu renkli büyük gözlere sahiptir ve onu çok yakışıklı yapar.Yarasaya bezeyen dik kullakları basık burnuyla kendine kas bir yapısı vardır.

Erkek ve dişilerde Boy:30-32 Cm Arası

Ağırlık:9-14 Kg Arasıdır.

2-Toy Poodles

Oldukça zeki ve eğlenceli bir köpektir ve bu konuda kendisini en başta yer almaktadır.Az tüy döktüğü ve allerji yapıcı özellikleri olmadığından oldukça fazla tercih edilmektedir.18. yüzyılda ortaya arkadaş olması ve mantar avcılığında yardımcı olarak üretilmiştir.1920 yıllarında popülerliği azalmış olsa da son yıllarda tekrar eski günlerini yakalamıştır.

Karakteri:Zeki dost canlısı bir köpektir,diğer evcil hayvanlarla arası iyidir ve pek fazla sorun çıkarmaz yalnız küçük çocuklarla ilişkilerinde sosyalleştirilmesi gereklidir.

Toy Poodles
Toy Poodles

Fiziksel Yapısı:Uzun Tüylü bir ırktır bu özelliğinden dolayı 2-2.5 ayda bir traş edilmelidir aksi halde tüy diplerinde enfeksiyon olabilir.Renkleri kayısı, siyah, mavi, kahverengi,krem, gri, kırmızı, gümüş, gümüş beji ve beyaz dır.Doberman Pinscher’daki noktalara benzer bronzluk alanlarına sahiptir.

Yaşam Süresi: 14 ile 17 yıl arası

Boy: Erkek 21-27 cm, Dişi 19-26 cm

Ağırlık: 1,7- 2,7 kg

3-Beagle

1500 yıllarından itibaren uzun süre İngiliz soyluları tarafından sürek avlarında kullanılan bu ırk günümüzde ise iyi bir alie köpeği olmasından dolayı bir arkadaş olarak bakılmaktadır.Bazı uzmanlar Beagle adının Gaelce “küçük” anlamına gelen “beag” kelimesinden geldiğini düşünüyor,bazıları ise,türün ismini avlanırken çıkardıkları sesten aldığını varsaymaktadır.Cins, İç Savaştan sonra Amerika’ya ithal edildi ve ABD tavşan avcıları arasında popülerdi.1885’te American Kennel Club’a kaydedildi.

Karakteri:Olduça sevecen ve sürü köpeği olduğundan aile ile birlikte vakit geçirmekten çok hoşlanan bir ırktır.Ayrıca eve misafir geldiğinde çok sevinir.Çok fazla yalnız kalmaktan hoşlanmaz bırakırsanız evinize ciddi zararlar verir.Av içgüdülerine sahip olduğundan ilgisini çeken bir koku alırsa direk onun peşinden gidecektir;bu nedenle tasmasız dolaştırmamanız önerilir.Mutlu olmasını istiyorsanız günde 20 dk top yakalama oyunu oynayınız bu şekilde hem enerjisini atar hemde neşesine neşe katar.Çevresindeki değişiklikleri çok çabuk farkedebildiği için çok iyi bir bekçi köpeğidir

Beagle
Beagle

Fiziksel Özellikleri:Beagle’lar genellikle üç renklidir (siyah, ten rengi ve beyaz), ancak siyah, ten rengi, kırmızı, beyaz, kahverengi, limon, mavi ve kırmızı gibi kombinasyonları’da olabilir.Çift katmanlı bir tüy yapısına sahiptir,kışın yoğunlaşacak yazın dökülecektir.

Yaşam Süresi:11-14 Yıl
Boy: Erkek: 35–40 cm, Dişi: 32–37 cm
Kilo: Erkek: 10–12 kg, Dişi: 8–10 kg

4-Yorkshire Terriers

Ataları Clydesdale Terrier ve Blackand Ten Terrier’dir.Modern Yorkie’nin temel babası olarak kabul edilen köpek, Huddersfield Ben, 1865’te doğdu. O zamanlar, köpekler Kırık Saçlı İskoç Teriyerleri veya Oyuncak Teriyer olarak adlandırılıyordu,Çok geçmeden köpek şovlarında “süslü teriyer” olarak görünmeye başlaması çok uzun sürmedi.

Yorkshire Terriers
Yorkshire Terriers

Karakteri:Hareket eden herşeyi,kovalayan;keskin ve tiz havlaması ile yabancıları uyaran bir ırktır.Sürekli kucakta dolaşmayı sevmez ama sahipleri küçük olduğu için çanta gibi yanlarında taşırlar.Onun istediği kendisi ile toplu oyunlar kovalamaca oynanmasıdır.Eğitim almayı çok sever parkur sporlarında çok başarılıdır. Teriyerlerin çoğu canlı ve meraklı, fiziksel ve zihinsel olarak hızlıdır ve evin ve bahçenin etrafında dolaşıp çevreyi kontrol etmeği çok severler.Kesinlikle tasmasız dolaştırılmamalıdır aksi halde büyük köpeklere korkusuzca saldırı ve bundan büyük zarar görür.

Fiziksel Özellikleri:Uzun, düz ve ipeksi tüyleri.Küçük düz bir baş,siyah burun,küçük, sivri ve dik kulaklara sahiptir.

Yaşam süresi: 12–15 yıl
Boy:18 – 23 cm Ağırlık:3.5 Kg
Renkler: Mavi ve Ten, Mavi-Altın Sarısı,Siyah ve Bronz, Siyah & Altın Sarısı

5-Cavalier King Charles Spaniels

Çok eski tarihlerden beri İskoçya,İngiltere,Fransa gibi bir çok ülkede kraliyet aileleri ve soylular tarafından tercih edilmiş hatta bu kişilerin çizdirdikleri resimlerinde her zaman yanlarında yer almıştır.Zamanla popülerliği azaldı ve yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldılar.İngiliz yetiştiricilerin çabaları sonucu uzun burunlu (İngiltere’de Kral Charles Spaniels olarak adlandırılır) türünü yeniden üretmeye başlandı ve 1928’de Crufts Dog Show’da sergilendi.American Kennel Club tarafından tescil ettirilen ırklar sıralamasında 2000 yılında 54. sırada iken günümüzde 16 sıraya kadar yükselmiş ve populerliği hızla artmaktadır.

Cavalier King Charles Spaniels
Cavalier King Charles Spaniels

Fiziksel Özellikleri:İpeksi uzun bir tüy yapısına sahiptir.Ayaklarında’da yoğun tüyler olan nadir ırklardan biridir.Biraz uzun gövde,orta kalınlıkta kemikler,kafalarına kıyasla büyük gözler,bayrak şeklinde düz ve urun bir burnu vardır.Renkleri yakut,siyah ve ten rengi,Blenheim veya üç renkli olabilir.

Yaşam süresi: 9–14 yıl
Boy: Erkek: 30 – 33 cm (Yetişkin), Dişi: 30 – 33 cm (Yetişkin)
Ağırlık: Erkek: 5,9 – 8,2 kg (Yetişkin), Dişi: 5,9 – 8,2 kg (Yetişkin)

Karakteri:Kucakta dolaşmayı çok severler,mutlu kendine güvenen eğlenceli,tanıştığı herkesle dost olan bir ırktır.Gün geçtikçe bu özelliklerinden dolayı oldukça popüler olmaya devam etmektedir.Yalnız kalmayı pek sevmeyen bir ırk olduğu için çalışmayan yada emekliler gibi sürekli evde olanların tercih edeceği köpektir.Davranışlarını sahibine göre dzüenlemektedir,yaşlı bir sahip yanında bütün gün oturur ve onu rahatsız etmez,bir çocuk yanında ise oldukça hareketli ve oyuncu olabilir.

6-Minyatür Schnauzer

Almanya’da eskiden fare ve diğer zararlılara karşı kullanabilecekleri bir köpek ırkına ihtiyaç duydular;Standart Schnauzer büyük oladuğu için hem evde beslemek zordu ayrıca beslenmesi pahalıydı ve ev içindeki haşaratlarla mücadele edemiyordu.Bu ırk ilk defa 1879 yılında Almanya’da bir köpek fuarında sergilendi.

Fiziksel Özellikleri:Dikdörtgen bir kafa,mors benzeri bıyıklar,dik kulakları vardır.Oldukça sağlam bir yapıya sahiptir.Renkleri Siyah, Beyaz, Siyah ve Gümüş olabilir.

Miniyatür Schnauzers
Miniyatür Schnauzers

Yaşam süresi: 12–15 yıl
Kilo: Dişi: 5,4–8,2 kg, Erkek: 5,4–9,1 kg
Boy: Dişi: 30–36 cm, Erkek: 30–36 cm

Karakter:Kişisel özellikleri her bir köpekte farklılık gösterebilir kimi sakin,diğeri çok enerjiye sahip olabilir.Bu nedenle aldığınız yavrunun mizacının ne olduğunu ancak büyüyünce görebilirsiniz.Mutlaka aile içinde olmayı isterler ve yalnızlık onlara göre değildir;oldukça oyuncudurlar.Olduça iyi bir uyarı köpeğidir tüm yabancılara karşı aileyi uyarırılar;diğerl evcil hayvanlara genellikle zarar vermezler.Tasma ile dolaşmayı pek sevmeseler’de eğitilebilirlikleri yüksel olduğundan buna alışmaları uzun sürmeyecektir.

7-Shih Tzu

Kökeninin tibet’e dayandığı bilinmekte ve bu bölgenin ırkları arasında en küçüğü olarak yer almaktadır.Tarihten bu yana manastırdaki keşişlere bekçi ve arkadaş olarak hizmet etmiştir.Tibetliler çin hükümdarlarına haraç olarak sundular ve Çin imparatorluk mahkemesinde “küçük aslan” veya “aslan köpek” anlamına gelen Shih Tzu adını aldılar.Çinliler ayrıca krizantem köpeği adını yüzündeki tüyler çiçeğin yaprakları gibi her yöne doğru yayıldığından dolayı vermişlerdir.

shih tzu
shih tzu

Fiziksel Özellikleri:Shih Tzu için bir cins standardı yazarken, aynı zamanda şiirsel bir görünüm katarak, “aslan başı, bir baykuşun yuvarlak yüzü, bir ejderhanın parlak gözleri,” şakayık gibi benzetmelerle fiziksel özelliklerini tanımlamışlardır.

Vücut uzunluğu, boyundan biraz daha büyüktür ve fiziksel olarak orantılıdır, ne çok kısa ne de çok küçük, ancak gerçek bir minyatür cins köpektir.Yürürken, yumuşak adımlarla hareket eder, başı ve kuyruğunu dik tutulara keski kraliyet ailesinde yaşadığı günleri göstermektedir.

Tüyleri çift katmanlı, dolgun, yoğun ve gürdür . Shih Tzu çok az tüy döker, bu da özelliği tüye alerjisi olan veya çok fazla tüy temizlememeyi tercih eden kişiler için iyi bir seçim haline getirir. ; Tüyleri uzadıkça hızla karışır ve keçeleşir;Bu özelliğinden dolayı bu cinste düzenli bakım bir gereklidir Kulakları ve kuyruğu uzundur.Siyah, Beyaz, Karaciğer Rengi, Kaplan Desenli,açık kahverengi,koyu kahverengi,Siyah Beyaz,Mavi,Altın Rengindedir.

Yaşam süresi: 10–16 yıl
Boy: Erkek: 20 – 28 cm Dişi: 20 – 28 cm
Kütle: Dişi: 4 – 7,2 kg : 4 – 7,2 kg

Karakteri:Diğer köpekler ve tüm evcil hayvanlarla iyi geçinir;kemirme huyları yoktur yalnız kazmayı çok severler genellikle mutlu ve neşelidirler.Sürekli insanlarla beraber olmak ister kucaklarına çıkmak parklarda yürüyüş yapmaya bayılırlar.

8-Pomeranian

Kökeni İzlanda kızak köpeklerinden gelmektedir.1800’lerin sonlarında, İngiltere Kraliçesi Victoria, Pomeran ırkı köpekleri vardı bu cinsin showlar’da yarışmasına izin verdi bu şekilde popüleritesi oldukça arttı.Bu dönemde ıslah çalışmaları ile boyutları daha’da küçüldü.1912’de Titanik’in batmasından kurtulan üç köpek arasında iki Pomeranyalı vardı. Her ikisi de sahipleri Margaret Hays ve Elizabeth Barrett Rothschild ile birlikte cankurtaran sandallarında karaya çıktılar.

Fiziksel Özellikleri:10 aylık olduklarında olgunluk boy ve diğer fiziksel özelliklerine kavuşurlar.Çift katlı ve kabarık tüy yapısına sahiptir ve bu ırkı soğuğa karşı oldukça dirençli yapmaktadır.Yuvarlak bir kafa yapısı,yukarıya katlanmış bir kuyruk,Siyah, Gölgeli Gri, Tan, Kahverengi, Portakal Rengi renkleri ile oldukça güzel bir ırktır.

Pomeranian
Pomeranian

Yaşam süresi: 12–16 yıl
Ağırlık: 1,9 – 3,5 kg (Yetişkin)
Boy: 20 cm (Yetişkin)

Karakteri:Pom olarak adlandırılan bu ırk küçük ve zarif bir köpektir.Sevdiklerine oldukça sevdiklerine son derece sadıktır ve küçük görünümüne rağmen etkili bir bekçi köpeğidir.Boylarının pek farkında olmadan büyük köpeklere saldırabilirler dikkatli olmanız gereklidir.Oldukça aktif ve zeki köpeklerdir bu nedenle köpekli sporlara sıkça katılırlar.Havlamaya meyilli olduklarından iyi bir alarm köpeğidir.

9-Pug

Pug’ın köpeninin Çin’den geldiği, buradan Japonya’ya ve daha sonra Avrupa’ya yayıldığı kabul ediliyor.Happa olarak bilinen çok eski bir çin köpek ırkından geldiği düşünülmektedir.Pai” kelimesi önceleri bu ırkın adı olarak başlandı ve ve batı dünyası bu ismi şu anda kullanılan “Pug” ismine dönüştürmüştür. 1731’de “pug” kelimesi sözlükte bir tür maymun veya bu cinsin takma adı olarak kullanılırdı.

Fiziksel Özellikleri: Gövdesi kare şeklinde,kompak,geniş göğüs,kaslıdır.Pürüzsüz ve parlak tüy yapısına sahiptir.Renkleri açık kahverengi, kayısı açık kahverengi, gümüş açık kahverengi veya siyah olabilir.Bacakları düz güçlü ve orta uzunluktadır.

pug
Pug

Boy: Erkek:30 – 36 cm Dişi:25 – 30 cm
Ağırlık: Erkek:6 – 9 kg Dişi:6 – 8 kg

Karakteri:Oldukça zeki kolayca eğitilebilen,sevecen insanlarla ilişkileri oldukça iyidir;yalnız kendini sizden güçlü hissederse biraz sorun çıkarabilir;bu nedenle baskın karakter siz olmalısınız.Sesten çok etkilenen bu ırka yüksek ses tonu kullanırsanız strese girebilirler;siz kararlı ama orta yükseklikte bir ses ile itaat etmesini sağlamalısınız.Aksi halde evinizdeki eşyalara zarar verme eğilimi gösterebilir,yiyecek,oyuncak gibi kendine ait gördüğü maddeleri size karşı savunabilir.Çocuklarla ve misafirlerle arası çok iyidir.

10-Chihuahua

Meksika’ya ait bir ırktır.Eskiden bu cinsin ataları insanların ruhlarını koruduğu ve yol gösterdiği düşünülmektedir.İspanyolların Meksika’yı fethinden sonra Yeni Dünya’ya getirildiklerini öngörülmektedir.Bugün bildiğimiz Chihuahua, Kuzey Amerikalı yetiştiriciler tarafından geliştirilmiştir. Amerikan Kennel Club tarafından 1904 yılında kaydedilen ilk Chihuahua, Midget olarak isimlendirildi. Amerika Chihuahua Kulübü 1923’te kuruldu. Bugün Chihuahua, AKC tarafından tescil edilen ırklar arasında 13. sırada yer alıyor.

En ünlü ünlü Chihuahua, günlerini sosyetik Paris Hilton’un çantasında gezen Tinker Bell’dir.

Fiziksel Özellikleri: Chihuahualar açık kahverengi, siyah-ten rengi, çikolata-beyaz, mavi-kırmızı dahil olmak üzere herhangi bir düz renk veya renk kombinasyonunda olabilir.Kuyruk sırta doğru kıvrılmış orak biçiminde,sırt düz bir çizgi şeklinde,gövde kompak,ayaklar ve eklemler düz ,burunla kafanın birleşim yeri yaklaşık 90 derece bir açı ile yer alır.Tüylü ve kısa tüylü varyasyonları mevcuttur.

Chihuahua
Chihuahua

Yaşam süresi: 12–20 yıl
Ağırlık: 1,5 – 3 kg

Karakteri:Oldukça inatçı bir köpektir fakat oldukça’da zekidir;eğitilirken mutlaka sevgi ve ödül yöntemi kullanılmalıdır zorlama yapılmamalıdır aksi halde ciddi ruhsal problemler ortaya çıkacaktır.Genellikle ailede bellirli bir kişiyi sahip olarak seçerler ve bu kişiye takıntılı hale gelirler.Genellikle kucakta gezdiklerinden herhangi bir yabancı onu tutan sahibine yaklaşırsa kesinlikle ısıracaktır.Korkusuzdur ve aslan yüreklidir.

Yorumlar kapatıldı.