İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Küçük Köpekler Neden Daha Uzun Yaşar?

Köpekpedia

Araştırmacılar Büyük ve Küçük Köpeklerin Yaşam Boyu Eşitsizliğini İnceliyor

köpeklerde yaşam

Küçük Köpekler Neden Daha Uzun Yaşar?Yaşam süresi söz konusu olduğunda, araştırmacılar köpeklerde boyutun önemli olduğunu keşfettiler. Küçük köpek sahipleri, büyük köpek sahiplerine kıyasla evcil hayvanlarıyla birkaç yıl daha fazla vakit geçirirler. Aslında bu ilk bakışta pek mantıklı görünmüyor: Genel olarak düşünürsek, filler ve balinalar gibi büyük memeliler, fareler gibi küçük olanlardan daha uzun yaşama eğilimindedir. Öyleyse neden küçük köpeklerin daha büyük ırklardan daha uzun bir ortalama yaşam süresi var?

Küçük Köpekler Neden Daha Uzun Yaşar?

Buz Dağının Görünen Kısmı

Küçük Köpekler Neden Daha Uzun Yaşar?
Maltese

Bu görüngü, yıllardır bilim adamlarını şaşırttı ve son zamanlarda The American Naturalist’te yayınlanan bir araştırmanın konusu oldu. Almanya’daki Göttingen Üniversitesi’nde evrimsel biyolog olan baş araştırmacı Cornelia Kraus’a göre, büyük köpekler daha hızlı yaşlanıyor ve “hayatları hızlı hareketlerle gevşiyor gibi görünüyor.”

köpeklerde yaşam süresi
köpeklerde yaşam süresi

Kraus, daha büyük köpeklerin yaşa bağlı hastalıklara daha erken yenik düşmesi de dahil olmak üzere çeşitli olasılıklar olduğunu öne sürse de, nedeni hala bilinmemektedir. Ayrıca, daha büyük ırklar, süs köpeklerine kıyasla yetişkinliklere hızlı bir şekilde erişir ve bu, anormal hücre büyümesi ve kanserden ölüm olasılığının daha yüksek olmasına yol açabilir.

Küçük Köpekler Neden Daha Uzun Yaşar? Bu bulgular, köpeklerin yaşam sürelerinin uzun olmasında neyin belirlediğini anlamamızda buzdağının sadece görünen kısmı. Bilim adamları, büyüme ve ölüm oranı arasındaki bağlantıyı daha iyi açıklamak için hala çalışmalar ve gözlemlemeler yapmaktadır.

Yorumlar kapatıldı.