İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Leonberger

Köpekpedia

Leonberger Köpek Irkı perdeli ayaklara sahip yüzmede oldukça iyi kaslı ve oldukça büyük bir köpektir.Bu çok yönlü cins, çiftlik hayvanlarını korumak, arama ve kurtarma, itaat, su kurtarma, izleme ve bir aile köpeği olarak başarılı oldu.

Leonberger Köpek Irkı Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 8–9 yıl
Boy: Dişi:65–75 cm, Erkek:72–80 cm
Kilo: Dişi:41–59 kg,Erkek: 48–75 kg

Leonberger çok büyük, kaslı bir iş köpeğidir. Başı dikdörtgen şeklindedir Erkeklerin kafaları genellikle dişilerin kafalarından daha büyüktür. Kafatası kubbelidir. Siyah bir maskesi ve oldukça uzun bir ağız yapısı vardır.Siyah maske, kaşların üzerine çıkmamalıdır; maske gözlere kadar veya gözlerin çevresinde olabilir, ancak asla başın tamamı üzerinde olamaz. Büyük bir burunu vardır ve her zaman siyahtır ve açık bir şekilde belirgin burun delikleri vardır. Dudaklar siyah ve sıkı olmalıdır.

Leonberger
Leonberger

Dişler bir makasla veya düz bir ısırıkla kapanan çenelere sahip olmalıdır. Orta büyüklükteki kulaklar üçgen şeklinde ve, etlidir. Kulakların uçları ağzın köşeleri ile aynı hizadadır. Boyun kaslı ve güçlüdür. Orta ila uzun, suya dayanıklı, çift kat aslan sarısı, altından kırmızıya, kırmızı-kahverengi, kum, krem, soluk sarı ve bu renklerin herhangi bir kombinasyonu, her zaman siyah bir maske ile kürkü vardır.Göğüste küçük bir şerit veya beyaz bir leke ve ayak parmaklarında biraz beyaz tüy olabilir.

Kalın yelesi, aslan benzeri bir görünüm yaratır. Erkeklerde yelenin gelişmesi ve gerçek halini alması 4 yıla kadar sürebilir; dişilerde yele bir erkekten daha azdır. Ön ve arka bacaklar tüylüdür. Gür kuyruğu aşağıya doğru sarkar. Ayakların pedleri siyahtır. Köpek Haftalık olarak mutlaka fırçalanmalıdır. Kulaklar temiz tutulmalı ve gerektiğinde dişler temizlenmelidir. Yalnızca çok pislenmişse yıkayın aksi halde bunu yapmayın.

Karakter

Leonberger’in canlı ,cesur, zeki, kararlı ve sevecen bir karakteri vardır. Sevgi dolu ve kararlı, istikrarlı ve sakin olan herkesi seven bir köpektir. Zekası olağanüstüdür; ailesine olan sadakati ve sevgisi eşsizdir. Arkadaş canlısı bir kişiliği vardır. En sorunlu çocuklarla bile son derece sabırlı davranır. Sert eğitim yöntemleri bu köpekte işe yaramaz; eğitim sabır gerektirir. Sahiplerin sağlam, ancak sakin, kendinden emin ve tutarlı olması gerekir.

İyi bir bekçi olmak için özel bir eğitim gerekir. Genellikle nazik bir dev olarak adlandırılan bu ırk Diğer köpeklerle anlaşabilir. Bu cins çok fazla egzersize ihtiyaç duymaz, ancak günlük yürüyüşe çıkması gerekir. Tüm aile fertlerinin içinde olduğu yürüyüşlerde yer almayı severler ve çoğu ortama çok uyumludurlar.

Leonberger
Leonberger

Tarihi

Leonberger 1846 yılında Almanya’nın Leonberg kentinde, Wurttemberg bölgesinde Heinrich Essing tarafından Newfoundland, St. Bernard ve Great Pyrenees melezlenmesi ile ortaya çıkarıldı. Heinrich Essing’in amacı, aslanın görüntüsüne çok benzeyen bir cins yaratmaktı. Fransa Kralı II. Napolyon, Avusturya İmparatoriçesi Elizabeth, Galler Prensi, İmparator Napolyon II, Bismarck ve İtalyan Kralı Umberto dahil olmak üzere birçok kraliyet ailesi bu köpeği beslemişlerdir.

On dokuzuncu yüzyılda birçok köpek Rusya’ya ithal edildi. Pek çok cins gibi, dünya savaşları da onu neredeyse yok olmaya itti. II.Dünya Savaşı’nın sonunda sadece birkaç köpek kaldı. 1945’te, birkaç Alman kalan birkaç köpeği topladı ve cinsi yeniden kurdu. Bugün Avrupa’daki popülerliğini yeniden kazandı. Resmi standart 1949’da belirlendi. İlk Leonberger, 1971’de Amerika Birleşik Devletleri’ne ithal edildi.

Yorumlar kapatıldı.