İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Lundehund

Köpekpedia

Lundehund Bu muhteşem köpek cinsinin bir dizi benzersiz özelliği vardır.Esnek eklemlerinden alışılmadık sayıda ayak parmağına kadar tüm bu bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.Lundehund kelimesi bir bileşik isimdir: “Lunde-” veya “lundfugl” martı veya martı kuşu anlamına gelir ve “-hund” kelimenin tam anlamıyla köpek anlamına gelir. Pek çok kişi bu cinse Norveçli bir Puffin Köpeği der.

Lundehund Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 12–14 yıl
Kariyerine başladığı yer: Norveç
Boy:Dişi:30–36 cm,Erkek: 33–38 cm
Kilo:Dişi:6–9 kg,Erkek: 6–9 kg
Renk:Siyah,Beyaz,Sable-Beyaz,Gri,Sarı,Kırmızı

Norveç Lundehund, bir tür Spitz köpek ırkıdır. “Spitz”, “sivri uçlu” anlamına gelen ve kalın genellikle beyaz kürklü, sivri kulaklı ve kısa sivri ağızlı küçük evcil köpeklerle ilişkilendirilen Almanca bir kelimedir.Spitz köpeğinin bir diğer ayırt edici özelliği de kuyruğudur.Genellikle kabarıktır ve köpeğin sırtında kıvrılır. Spitz ırklarının soğuk, kuzey iklimlerinde ortaya çıktığı düşünülmektedir ve genellikle Arktik bölgelerde ve Sibirya’da bulunur.

Norwegian Lundehund Köpek Irkı
Norwegian Lundehund Köpek Irkı

Lundehund çenesinin her iki tarafında daha az dişe sahiptir; bu, bilinen diğer tüm köpek türlerinin yarısı kadar diş demektir. Ancak diğer alanlarda bunu telafi eder. Sadece beş parmağı olan diğer köpeklerin aksine, her ayağında altı adet tam gelişmiş ayak parmağı vardır. Bu altı ayak parmağından dördü ileri dönük, ikisi içe dönüktür.Ekstra ayak parmakları, Kuzey Norveç’in dik ve kaygan uçurum yüzlerini kavramalarına yardımcı olur. Bu parmaklar köpek dar martı yuvalarını da kazarken çok işe yaramaktadır.

Bu cinsle ilgili bir başka ilginç gerçek de kulaklarını oynatabilmeleridir. Bu, böylesine zor bir ortamda verimli bir şekilde avlanma becerilerine yardımcı olan bir başka özelliktir.Norveç Lundehund sadece sivri kulaklarını oynatmakla kalmaz, aynı zamanda kulaklarını açıp kapatabilir. Bu, köpek yeraltında avlanırken kulak kanalının zarar görmesini engeller Kulaklarının kapanması, kir ve suyu dışarıda tutarak onu rahatsız etmeden işe konsantre olmasını sağlar.

Dünyadaki en çevik köpek ırklarından biridir.Esnek bir omuz eklemi,ön ayaklarını vücutlarına 90 derecelik bir açıyla yana doğru döndürmelerine olanak tanır.Bunun gibi ön ayaklara sahip olmak, açık alanda martıların yakalanmasını kolaylaştırmaktadır.Martı köpeği ayrıca başını arkaya kendi sırtına dokunabileceği noktaya kadar bükebilir. Bu tür yetenekler, köpek dar tünellerde ve dar geçitlerde çalışırken gerçekten ona çok yardımcıdır.

Karakter

Neşeli, meraklı ve yaramaz, bu onu beladan uzak tutmak için yakın denetime ihtiyacı olan bir köpektir. O, ev idaresi zor olan ve havlamayı ve kazmayı seven ilkel bir türdür. Utangaçlığı ve havlama sorununu aşmak için ona erken sosyalleşme sağlayın.

Norwegian Lundehund Köpek Irkı
Norwegian Lundehund Köpek Irkı

Tarihi

Çoğunlukla Kuzey Norveç‘teki Adalarda bir av köpeği olarak kullanıldı,çünkü martı ve yumurtalarını bulmakta çok başarılıydı.Çoğunlukla sarp kayalıklarda veya karanlık mağaralarda bulunan kuşların yuvalama alanlarına ulaşmak için yeterince çevikti.O günlerde martılar adalarda yaşayan çiftçiler ve balıkçılar için iyi bir besin kaynağıydı. Kuş tüyü, giysiler ve yatak örtülerin’de kullanılmaktaydı.

Lundehund’un kökenleri Kuzey Norveç’te yatıyor. Ancak bazıları Rusya’da fosilleşmiş kalıntılar ortaya çıkarıldıktan sonra, Varanger adlı eski bir köpek ırkının soyundan geldiğine inanıyor. Varanger köpeğinin nesli artık tükenmiştir ve yaklaşık 5.000 ila 7.000 yıl önce yaşamıştır.

Martı yakalayan çiftçilerin balık ağlarını bu işte kullanmaya başlamasıyla bu köpeklere ihtiyaç kalmadı ve sonunda nesli tükenmekte olan bir tür haline geldi.20.yüzyılın başlarında, küçük bir balıkçı köyü olan Mastad’daki Værøy adasından başka bir yerde bulunmuyordu.Cinsi kurtaran Eleanor Christie adında bir İngiliz köpek yetiştiricisi olan bir kadındır.Christie, adalardan bazı köpekleri aldı ve onları yetiştirmeye başladı, böylece cinsi yok olmaktan etkili bir şekilde kurtardı.

Yorumlar kapatıldı.