İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Macar Tazısı

Köpekpedia

Macar Tazısı diğer adıyla Magyar agár daha çok Hungarian Agar veya Hungarian Greyhound olarak bilinir. Avlanma ve gezinme için de popüler olan bir sighthound ırkıdır.

Macar Tazısı Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Macar Tazısı Magyar Agar’ın oldukça yoğun,kısa,sık duran bir tüy yapısı vardır.Tüyleri oldukça kısa olmasına rağmen, kışın köpeği soğuk havaya karşı korumak sürekli yenilenir. Dökülmeyi kontrol etmek için düzenli fırçalama önerilir.

Macar Tazısı Magyar Agárs 22 ila 31 kg ağırlığındadır. Erkekler dişilerden biraz daha büyüktür ve ortalama boyu 65 ile 70 cm’dir. Dişiler 62 ila 67 cm boyundadır. Siyah, siyah ve ten rengi, kahverengi, mavi, mavi-beyaz, gri, kırmızı, üç renkli ve beyazla birleştirilmiş bu renklerden herhangi biri dahil olmak üzere ceket rengi ve desenleri çok değişkendir. Kürk desenleri düz,çizgili, işaretli veya parçalıdır. Tüyleri kısa ve yoğundur ve birçok köpek kışın bir iç astar geliştirir. Bol esnekliğe sahip uzun adımlar atar. Tazılar kadar hızlı olmasalar da, genellikle daha dayanıklıdırlar ve yorulmadan önce daha uzun bir mesafeleri aşar.

Macar Tazısı
Macar Tazısı

Karakter

Macar Tazısı Magyar Agar, Genç yaşta başladığınız sürece eğitilmesini oldukça kolaylaştıran akıllı bir türdür. Bu cins, olumlu pekiştirme eğitimine iyi yanıt verir ve öğrenmeye heveslidir.İyi keşif görevi görür, ancak aynı zamanda diğer köpek sporları için de eğitilebilir. Bu cins öğrenmeyi sever ve çok aktiftir, bu nedenle her zaman onu meşgul edin bu, sorunlu davranışların gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Macar Tazısı Güçlü bir koruma içgüdüsüne sahiptir, ancak yabancılara şüpeci yaklaşsa bile,genellikle insanlara karşı dostça davranır. Bu köpekler, aile ile çok yakın bağlar kurar ve evde çok sevecen ve uysal olabilirler. Çocuklarla iyi geçinir ve diğer köpeklere uyumludur, ancak kediler ile sorun yaşayacaklardır. Bu cins için erken sosyalleşme ve eğitim önerilir, ancak çok akıllıdırlar ve genellikle eğitilmesi kolaydır. Bu cins, yeterince egzersiz ve insan etkileşimi sağladıkları sürece apartman veya açık hava yaşamına uyarlanabilir. Bu köpekler kanepe patatesleri olabilir ancak yine de bol miktarda egzersiz gerektirirler.

Macar Tazısı
Macar Tazısı

Tarihi

Macar Tazısı Magyar Agar cinsinin kökenleri, 10. yüzyılda Magyarların Macaristan’ı fethettiği zamana kadar izlenebilir. Magyar Agar ırkı, uzun yıllardır bir av ırkı olarak kullanılmıştır ve yapısı yüzyıllar boyunca büyük ölçüde değişmeden kalmıştır. yüzyılda Karpat Havzası’na kadar eşlik ettiği düşünülen çok eski bir cinstir. Cinsin atası bilinmemekle birlikte, çeşitli koku tazılarının cinsin gelişiminde rol oynadığına inanılmaktadır.

Bu cins, tek bir günde 30 ile 60 km mesafelere ulaşabilen uzun mesafeli koşu için geliştirilmiştir. Bu köpekler avlanma ve gezme konusunda mükemmel olsalar da sadık ve sevgi dolu aile hayvanıda olabilecek özelliklere sahiptir.

Yorumlar kapatıldı.