İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Maltese

Köpekpedia

Maltese diğer adıyla Malta Köpeği Kapalı yaşam ve küçük alanlar için son derece uygun olan küçücük nazik, duyarlı ve zekidir.Güney-orta Avrupa’da spitz tipi köpeklerden soyunun geldiği düşünülmektedir.İsmine rağmen, Malta adasıyla ile ilgili kökeninde tarihi veya bilimsel bilgi bulunmamaktadır.

Maltese Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 12–15 yıl
Boy: Erkek: 21–25 cm, Dişi: 20–23 cm
Kilo: Erkek: 3–4 kg, Dişi: 3–4 kg
Renk: Beyaz

Gövde kompakt,omuz eğimli. Sırt düz ve kaburgalar iyi yayılmış. Püsküllü kuyruk, zarif bir şekilde arka tarafta dik durur. Boyun, başın yüksekte taşınmasını sağlamak için zarif bir şekilde yapılandırılmıştır. Baş, vücut ile iyi orantılıdır ve kafatası hafifçe yuvarlaktır. Damla şeklindeki kulaklar alçaktır ve yoğun tüylüdür. Gözler karanlık, burun siyah ve ağız orta uzunlukta ve hafifçe sivridir. Yere yakın sarkan ipeksi kürk süslü bir görünüm verir. Baştaki uzun saç, bir topuzla bağlanabilir veya servest bırakılabilir. Kürk rengi saf beyazdır.Maltalı, yüzer gibi akıcı bir yürüyüşle hareket eder.

Maltese
Maltese

İnsanın tüylerine benzeyen tüyleri neredeyse hiç dökülmez, bu da birçok alerji hastası için bir bonus özellik sağlar. Gösteri lerde istenen tam,dökümlü, parlak beyaz ve temiz bir şekilde tüylerin olmasıdır. Bu uzun tüyler sürekli bakım gerektirir – İpeksi saçları sık sık fırçalanmaz ve taranmazsa kolayca dolanır ve insan saçı gibi uçları kırık ve bölünmüş olabilir. Gözlerinin çevresinde yırtılma ve lekelenme olabileceğinden, Malta’nın yüzüne özel dikkat gösterilmelidir.

Karakter

Maltese kibar, sevecen, zeki, duyarlı ve güvenlidir. İyi bir aile köpeğidir canlı, oyunbaz, her zaman dinçtir ve genellikle hileleri öğrenmekten hoşlanırlar. Minyon yapısı, korkusuz olmasına engel değildir. Son derece uyanık olan bu ırk alışılmadık seslere yanıt olarak bir havlama tepkisi verir.

Maltese, apartman dairelerinde ve küçük alanlarda bile büyüyen uygun bir ev köpeğidir. Bu cinsyemek konusunda oldukça seçicidir. Hafif tüy dökücüdür ve alerjisi olanların çoğu için kabul edilebilir evcil hayvanlardır. Tüylerin matlaşmasını önlemek için günlük fırçalama ve düzenli banyo tavsiye edilir. Lekelenmesini önlemek için göz çevresindeki saçlar her gün temizlenmelidir.

Egzersiz gereksinimleri,iç mekanda oyun,bahçede bir boğuşma veya tasmalı kısa bir yürüyüşle kolayca karşılanır. Tüylerinin her bir veya iki günde bir taranması gerekir. Beyaz tüylerle kaplı vucudunun bazı bölgelerde temiz tutulması zor olabilir.Bakımı ile uğraşmak istemiyorsanız tüylerini traşla kısaltmalısınız.

Tarihi

Maltese, Avrupa toy ırklarının en eskisidir.Malta adası, Fenikeli denizciler tarafından MÖ 1500 yılına kadar ziyaret edilen bir ticaret limanıydı. Malta köpeklerinden özellikle M.Ö. 300 gibi erken bir tarihte yazılarda bahsedilmektedir. Yunan sanatı, beşinci yüzyıldan itibaren Malta tipi köpekleri içerir. Köpekler genellikle ihraç edilip daha sonra Avrupa ve Doğu’da geniş çapta dağıtılmış olsalar da, Malta’daki çekirdek popülasyon diğer köpeklerden nispeten izole kalmış ve bu da yüzyıllar boyunca gerçek olan bu ayırt edici köpeğin kalmasına neden olmuştur.

Maltese
Maltese

Malta’nın ayırt edici özelliği uzun, ipeksi, göz kamaştırıcı beyaz saçları olmasına rağmen eskiden bu köpekler beyazdan farklı renklerde idi. On dördüncü yüzyılın başlarında, ırk İngiltere’ye getirildi ve burada üst sınıfın en çok tercih ettiği köpek oldular. Sonraki yüzyılların yazarları sürekli olarak onların küçültülmüş boyutları üzerine eserler yaptılar. Yine de bu küçük köpekler hiçbir zaman sıradan olmadı ve 1830 tarihli “Malta’dan Aslan Köpeği – Irkının Sonu” adlı bir resim, türün neslinin tükenme tehlikesi altında olabileceğini göstermektedir.

Kısa süre sonra, Manila’dan İngiltere’ye iki adet Maltese getirildi. Başlangıçta Kraliçe Victoria için bir hediye olması amaçlansa da, başka ellere geçtiler ve yavruları İngiltere’de sergilenen ilk cins oldu. Şu anda, terrier soylarının veya özelliklerinin olmamasına rağmen, Malta Teriyerleri olarak adlandırılıyorlardı. Amerika’da,1877 civarında Malta Aslan Köpekleri olarak bilinmekteydi. Aslan köpeği adı, muhtemelen köpek meraklılarının, özellikle de Doğudakilerin, köpekleri aslanlara benzetmeleri için kırpma alışkanlığından kaynaklanmıştır. AKC, cinsi 1888’de Malta olarak tanıdı. Maltalıların popülaritesi yavaş yavaş arttı ve şimdi en popüler evcil toy cins köpeklerden biri olarak yer alıyor.

2004 yılında, RSPCA ile birlikte yürütülen Avustralya çapında bir araştırma projesinde, bu ırk sahiplerinin köpeklerini bir barınağa teslim etme olasılığının en yüksek olduğunu, bunun temel nedeninin sürekli havlama eğiliminden kaynaklandığını belirtiler sonuçta Avustralya’nın en çok terk edilen köpek ırkı olmuştur.Kore Ulusal Veteriner Araştırma ve Karantina Servisi tarafından 2010 yılında yayınlanan veriler, Ocak ve Ağustos 2010 arasında 1.208 Maltese terk edildiğini ve bu da onu Güney Kore’nin Seul kentinde en çok terk edilen ırk yaptığını gösteriyor.

Yorumlar kapatıldı.