İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Manchester Terrier

Köpekpedia

Manchester Terrier orta boy bir köpektir,belirli ten rengi lekeleri olan siyah, kısa,pürüzsüz parlak bir kürke sahip zarif görünümlüdür.Yetişkin erkek köpekler yaklaşık 41 cm boyunda ve dişiler 38 cm’dir

Manchester Terrier Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 14–16 yıl
Ağırlık: 5,4–10 kg
Renk: Siyah,Siyah ve Bronz,Tan,Mavi ve Ten,Mavi

Manchester Terrier
Manchester Terrier

J.A. Walsh’un The Dog in Health and Disease adlı kitabında, ilk kez onu yerleşik bir cins olarak tanıyan tam bir bölümde siyah ve ten rengine ayrılmıştı. Walsh tarafından verilen açıklama hala geçerlidir: Düzgün tüylü,uzun sivrilen burun,dar düz kafatası,küçük ve parlak gözler,geniş yerine derin göğüs,yalnızca siyah ve ten rengi kürkü olmalıdır.

Küçük köpeklerin metabolizmaları hızlıdır,yani yüksek oranda enerji yakarlar, ancak küçük mideleri çok az ve sık yemeleri gerektiği işaret eder. Küçük cinsler mamaların taneleri köpeğin küçük ağız boyutuna göre ayarlanmalıdır. Uygun seviyelerde temel besin maddeleri ve daha küçük mama boyutlarıyla özel olarak tasarlanmıştır. Bu aynı zamanda çiğnemeyi teşvik eder ve sindirimi iyileştirir.

Manchester bakımı haftalık fırçalama ve düzenli tırnak düzeltme,kulak temizleme ve diş hijyeni ile basittir. Kirlenirse onu yıkamayı unutmayın.

Karakter

Manchester Terrier Enerjik, uyanık ve eğlenceli bir köpektir.. Son derece sadık ve sahibiyle vakit geçirmekten hoşlanır. O keskin bir bekçi köpeğidir ve evine tanımadığı kişiler geldiğinde çok fazla havlar. Bununla birlikte, çok sinirli veya aşırı agresif olma olasılığı düşüktür. Manchester Terrier son derece son derece şehir yaşamına uygundur.

Manchester Terrier’in mizacındaki avlanma içgüdüsü onun fare avcısı olan onun teriyer mirasından geliyor. Küçük tüylü yaratıkları kovalamayı sever, bu da yalnız bırakılırsa sorunlara yol açabilir. Her zaman tasmalı olarak gezdirilmeli ve güvenli kaçamayacağı bir bahçede serbest bırakılmalıdır. Diğer köpeklere karşı huysuz olabilir, bu yüzden erken eğitimle bunları yapmaması öğretilmelidir.Köpek yavrusu için eğitim hemen başlamalıdır. 8 haftalıkken bile görgü kurallarını öğrenebilir. İnatçı olabilir, ancak olumlu, sabırlı bir eğitimle bir beyefendi gibi davranmayı öğrenebilir.

Manchester Terrier
Manchester Terrier

Tarihi

Manchester Terrier’ın, Britanya’nın siyah ve ten rengi teriyerini Whippet ve tahminen İtalyan Greyhound gibi diğer ırkların melezlenmesi ile ortaya çıkarıldığı düşünülmektedir.Irk fare ve tavşan yakalamak için tasarlanmıştır. Manchester, her ikisinde de başarılı olmak için tasarlandı ve Britanya’da popüler hale geldi. Köpekler sonunda Amerika Birleşik Devletleri’ne ithal edildi. Amerikan Köpek Kulübü, Toy çeşidini 1886‘da ve Standardı 1887′de tanıdı. Manchester Terrier Club of America 1923’te kuruldu. Bugün ırk, AKC tarafından tescil edilen köpekler arasında 121. sırada yer alıyor.

Yorumlar kapatıldı.