İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Minyatür Köpek Irkları

Köpekpedia

Minyatür Köpek Irkları küçük ırk olarak kabul edilen köpeklerin içlerinde yer alan kendi ırkından genetik olarak boyut olarak daha ufak yapıda olanların bir birleri ile eşleştirilmesi ile elde edilen köpek gurubuna verilen addır.Dünya köpek federasyonları tarafından bu özelliklerinden dolayı farklı bir grup olarak sınıflandırılmıştır.

Minyatür Köpek Irkları ve Özellikleri Nedir?

1-Affenpinscher

Oldukça eğlenceli,insanları çok fazla seven ve eğlendiren bir köpektir;çok küçük olmasına rağmen oldukça

Affenpinscher

korkusuzdur.İsminin kökeni almanca’da maymun anlamına gelmekte ve ilk üretilme nedeni kemirgenleri avlamak içindir.Şu anda ise evde beslenecek ve arkadaş olarak düşünülmesi gereken bir köpektir.

Renk olarak genellikle siyahtır.Göğüs bölgesi Gümüş, siyah ve ten rengi ve kırmızı renkler de olabilir.Affenpinscher erkek veya dişi, omuz yüksekliği 24 ile 28 cm arasında ağırlık ise 3 ile 4 kg arasında olmalıdır.Çok ağır egzersiz yaptırılmamalıdır aksi halde kemik yapısı zayıf olduğu için kırılmalar yaşanabilir.

2-Biewer Yorkshire Terrier

Bu köpek var olma amacı sevmek ve sevilmek olarak tanımlanabilir.Zarif, uzun tüylü, üç renkli bir teriyer

Biewer Terrier
Biewer Terrier

çeşididir. Çok eğlenceli değişik karakterlerini yetişkinliğe kadar sürdürmektedirler.Ailesi olarak gördüğü tüm insanlara şiddetle sadık bir arkadaş olan bu inanılmaz derecede tatlı, mutlu,terrier keşfedildikçe bir çok ülkede popülerlik kazanmıştır.

Renkleri Beyaz, Siyah, Mavi, Mavi-Beyaz olarak değişmektedir.Boyu 15 – 18 cm ağırlığı 3 -4 kilogram arasındadır.Menşe Ülke: Hunsruck, Almanya,Aktivite Seviyesi: Orta,Yaşam Sürei: 12 ila 15 yıldır.Çocuklarla arası oldukça iyidir.

3-Bolognese

İtalyan kökenli küçük bir köpek olan Bolognese, uzun, kabarık saf beyaz bir kürkü olan sakin, sadık bir köpektir. Çok eğlenceli, uyumlu ve insanları çok seven bir ırktır.Vucut diliyle herşeyi sahibine

Bolognese

anlatabilen bu ırk sanki içine insan kaçmış gibidir.Yalnız kalmayı kesinlikle sevmez ve yanında sürekli bir arkadaş ister.Çok kolay eğitilebilir zeki bir köpektir.Ayrıca anti allerjiktir.

2.5–4 kg ağırlığında Erkekleri 27–30 cm,dişileri 25–28 cm uzunluğundadır.Yaşam ömrü 12–15 yıldır.Rengi tamamen beyazdır herhangi bir farklı renk yada leke yoktur.Kıvırcık, ipeksi, beyaz bir kürkü vardır. Bu köpeğin haftada en az iki kez taranması ve / veya fırçalanması önemlidir. Yavruları küçük oldukları zamandan taranmaya alışmaları için haftada bir fırçalamak gerekir.

4-Brüksel Griffonu

Zeki,komik ve çok insancıl bir köpek ırkıdır.Ahırları sıçan ve farelerden uzak tutmak için ilk bekçikada üretildi.Belçika’da

Brüksel Griffonu

Sonra ev hayvanları olarak daha popüler hale geldiler ve bu neşeli, meraklı ve şefkatli köpekler, sahiplerin elinde muhteşem arkadaşlar olurlar.Tepkilere karşı çok duyarlıdırlar kötü davrandığınızda hemen bunalıma girerler;kısaca çok hisli köpeklerdir.

Uzunluğu 20 cm, ağırlığı 3,5 – 4,5 kg olan küçük ve hafif bir köpektir.Dört renkte (kırmızı, siyah ve kırmızımsı kahverengi ten rengi olabilir.Kafası vucuduna bakıldığında orantısız olarak büyüktüri.Ağız yapısına gelince alt çenesi üst çeneden daha uzun ve alt dişler dışa çıkıntılıdır.Kızıl, kızıl ve kahverengi ve siyah, siyah ve ten, düz siyah gibi renkleri mevcuttur.

5-Chihuahua(Şivava)

Meksikada ulusal sembol olarak görünen bu köpekler;bu kıtanın keşfinden önce hüküm süren eski uygarlıklar döneminde bile var olan oldukça eski tarihe sahip bir ırktır.Yapı olarak yaşadıkları ailede sadece bir kişiye bağlıdırlar ve onu çok severler;diğer bireylerle sorun yaşamazlar ama öncelik her zaman seçtiği kişidir.Bu küçük köpek oldukça korkusuzdur.İklim koşullarına karşı hassas olan bu ırk soğuk havalarda bizler gibi kıyafet giymek zorundadırlar.

Bu ırkın standartlarında genellikle boy kullanılmaz temel alınan kriter ağırlıktır.Boy 15 ile 23 cm arasında değişir; ancak, bazı bireyler 30 ile 38 cm kadar uzayabilir.Ağırlığının ise en fazla 2.7 kg olmalıdır daha kilolu bireyler standart dışı kabul edilir.İki tip tüy yapısı vardır uzun ve kısa kadife yapısındadır.Chihuahualar, düz siyahtan düz beyaza, benekli, siyah veya çeşitli diğer renk ve desenlere kadar renklere sahiptir ve geniş bir yelpaze içinde bulunurlar.

6-Maltese

Günümüzde popüler bir gösteri köpeği ve arkadaş olarak insanlarla ilişkilerini sürdürmektedir.Kendine sert davranmayan çocuklarla çok iyi arkadaştır;insanları çok sever.Ufak olmasına karşın doğal yapısından dolayı şüpheli durumlara karşı tepki veren iyi bir bekçi köpeğidir.

Hemen hemen hiç tüy dökmediği için özellikle allerjisi olan insanlar için sorunsuz bir arkadaştır fakat tüyleri oldukça bakım gerektirir ve mutlaka düzenli taranmalıdır aksi halde birbirlerine dolanarak topaklanırlar.Gözlerinin çevresi oldukça hassas olduğundan yüzüne çok dikkat edilmelidir.Boy: Erkek: 21–25 cm, Dişi: 20–23 cm Kilo: Erkek: 3–4 kg, Dişi: 3–4 kg dır.Renk olarak’ta sadece beyazdır farklı lekeler ve renkler yoktur.

7-Pomeranian

Tarihten bu yana soyluların ve kraliyet ailesinin vazgeçilmez yol arkadaşı olan bu köpekler gülümseyen yüzü ve mutteşem kürküyle günümüzde’de popülaritesini korumaktadır.Pomeranyalılar aile hayvanları olarak idealdir.kişilik özellikleri şunları içerir: oyuncu, enerjik, sadık, sevgi dolu, canlı, dışa dönük ve oldukça zeki köpeklerdir.Harika bekçiler yaparlar çünkü çok uyanıktırlar, kısmen de çok meraklı oldukları için. Dışarıda olmayı severler ve mümkünse ya perdelerin arasından bakarlar ya da bir pencere pervazına otururlar ve dışarıda hareket eden dünyayı izlerler.Sürekli size yakın olmak isterler yatakta sizle uyumak isterler bir kere izin veriseniz sonsuza kadar bu alışkanlıklarından vazgeçmezler.

Bu ırk Beyaz, Siyah, Gölgeli Gri,Kahverengi, Portakal renklerinde tüylere sahiptirler.Yetişkinler 2-3.5 kg arasında olabilirler;ortalama yaşam süreleri 12-15 yıl arasında değişmektedir.

8-Poodle (Toy)

Bu ırkın kökeni 500 yıl öncesine kadar gitmektedir.17. ve 18. yüzyıllarda Kaniş köpek ırkının, minyatür çeşidinden daha küçük bir köpek isteyen soyluların için bu cins üretildi ve kısa zamanda bu kitlenin favorisi haline geldi.Oldukça şevkatli çevresindekileri seven bir köpektir;bekçi özelliklerinden dolayı ziyaretçilere şüpe ile bakar ama bir süre sonra alışır.Sahibiyle yürüyüşleri ve oyun oynamayı çok severler.Günümüzde evlerde insanlara arkadaş olarak beslenmekle birlikte mantar bulma amacıyla kullanılmaktadır.

Yetişkinin boyu 28 cm’nin altında olmalı ve 4,5 kg’dan fazla olmamalıdır.Tüy dökmedikleri için özellikle allerjisi olmayan kişiler için oldukça uygundur fakat tüylerinin bakımına dikkat edilmeli 2.5 ayda bir traş edilerek kısaltılmalıdır.Toy Poodle boyu 24 – 28 cmdir;Tüyleri Siyah, Beyaz, Kayısı Rengi, Krem Rengi, Samur, Siyah Beyaz, Mavi, Gri, Gümüş Rengi, Kahverengi, Kırmızı olabilir.

9-Yorkshire Terrier

Yorkies olarak adlandırılan Yorkshire Teriyerleri, inatçı kişilikleri olan küçük köpeklerdir. Dünya çapında en popüler köpek ırklarından biridir. Teknik olarak toy grubunda sınıflandırılmış olsalar’da terrier ırkının bir çok özelliklerini barındırırlar.Bu cins aslında zaman zaman oldukça havlamaya meyilli ve inatçı olabilir. İnsanlarla ve diğer köpeklerle erken eğitim ve sosyalleşme yapılmaz ise agresif tavırlar sergileyebilir.

Tüyleri Uzun, düz ve ipeksi,kulakları küçük, sivri ve dik gövdesi kısa, düz sırt ve kompakt yapıdadır.Boy Erkek: 18 – 23 cm arasındadır.Ortalama yaşam süresi: 13–16 yıl arasında değişmektedir.Ağırlıkları yalnızca 3,5 kilo civarındadır.Tüyleri uzun ipeksi ve yumuşaktır.Gövde ve kuyru çelik mavisi, vücudun diğer bölgelerindeyse ten rengi tek tip yapıya sahiptir farklı varyosyanları yoktur.

10-Minyatür Pinscher

Canlı ve sevimli bir kişiliğe sahip küçük, güçlü bir köpektir. Çok sadık olmasıyla bilinen bu tür oldukçada inatçıdır.Küçük boyutuna rağmen bir avcı ve bekçi köpeği ruhuna sahip güçlü, atletik bir köpektir. Hackney yürüyüşü” ile oldukça dikkat çekicidir.Gösteri atları gibi ön ayağını koşarken bileğinden bükerek yukarı kaldırır ve muhteşem bir görüntü sağlar. Tüy dökmesi oldukça azdır.Bol miktarda egzersize ihtiyaç duyan çok aktif, enerjik köpeklerdir.Genellikle korkusuz ve cesurdur mutlaka soyalleştirme eğitimi verilmelidir.Oldukça akıllıdır ve kolay eğitilebilir.

Boyu ortalama Erkek:25–30 cm, Dişi:25–28 cm Kilo: Erkek: 4–5 kg, Dişi: 3,5–5 kg arasındadır.Kırmızı, koyu bordo, ten rengi,çikolata,siyah olabilir.Nadirde olsa mavi renkte görülmektedir.Tüyleri pürüzsüz, parlak ve çok kısadır.Sağlıklı ve parlak bir görünüm elde etmek için tüyleri haftada bir veya 2 kez taranmalıdır.

Yorumlar kapatıldı.