İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Minyatür Schnauzer

Köpekpedia

Minyatür Schnauzer, yaramaz bir çocuk görünüme sahip küçük, sağlam, kaslı bir köpektir. Kaşları, bıyıkları ve bacak kılları onlara çok farklı bir görünüm kazandırır.Schnauzer köpek ırkı, Standart Schnauzer’i Affenpinscher ve diğer küçük ırklarla melezlemenin sonucunda elde edilmiştir.

Minyatür Schnauzer Fiziksel Özellikleri

Beyaz nadiren görülmesine rağmen tuz ve karabiber, gümüş lekeli siyah, düz siyah veya beyaz renkli olabilirler. Satndartlara göre yetişkin erkekler 36 cm boyunda ve 8 kg ağırlığındadır. Yetişkin dişiler 33 cm boyunda ve 7 kg ağırlığında olmalıdır.

Karakter

Sert, uyanık, cesur küçük köpeklerdir.Tanımadıkları köpeklere karşı oldukça saldırgan bir görünümleri vardır.Ayrıca itaatkar, hızlı öğrenmesi ve sahiplerine adanmış olmaları ile tanınırlar.Apartmanda beslenecek ise günde iki defa yürüyüşe çıkarmak onları çok mutlu eder ayrıca bahçe ve arazi yaşamına’da uygundurlar.Diğer köpeklerle sorun yaşadıklarından yavruluktan itibaren farklı köpekler ile sosyalleştirmek önemlidir.İnsanlarıyla birlikte olmayı seven sosyal köpeklerdir;sizle televizyon seyretmeyi,koşmayı oyun oynamayı kısaca sizin yaptığınız her aktivite içinde yer almayı çok severler.

Minyatür Schnauzer
Minyatür Schnauzer

Mutlu, zeki, enerjik ve itaatkardır;bu şekilde tutmak için uygun eğitim ve sosyalleşme çok önemlidir. Çoğu teriyer gibi, bu cins inatçı bir çizgiye sahiptir.Bu cinsin zaman zaman oldukça havlama eğiliminde olduğunu unutmayın.Bu eğilimi gösteriyorsa onla az ilgileniyor olmanız yada enerjisini atmamış olması muhtemeldir.

Bakımı

Bu köpekler tüy dökmedikleri için diğer ırklara alerjisi olan kişiler için idealdir. Ancak, düzenli olarak bakılmaları gerekir; sık fırçalama, tüy ve tırnak düzeltme ve periyodik traş yapmak gereklidir.Tel gibi üst tüyle yumuşak bir yapıya sahiptir. Bu cins, her iki ile dört haftada bir profesyonel bir kuaför hizmeti alarak taranması gereklidir.Kendilerine özgü kesimde gür bir sakal, gövdede kısa tüy ve bacaklarda kabarık tüyler olacak şekilde yapılır.

Tüylerinin güzel gözükmesi için günlük fırçalanması gereklidir.Sağlıklı ayaklar ve yürürken sorun olmaması için için tırnakların düzenli belli aralıklarla kesilmiş olması önemlidir.Yürüyüşlere çıkarıyor açık alanlarda koşuyorsa bu aktiviteler tırnakları törpüleyeceği için bakım süresini uzatacaktır.Hipoalerjenik köpek ırklarından biridir ve çok fazla tüy dökmedikleri için köpeklere hafif veya orta derecede alerjisi olanlar için uygundur.

Günde iki kez 1/2 ile 1 fincan kaliteli kuru mama ile beslemeniz önemlidir.Yüksek yağ seviyelerine (hiperlipidemi) sahip olma sorunları vardır ve bazı köpekler daha çok yağlanırlar ve bu sağlıklarını olumsuz etkiler bu durumu kontrol altına almak için özel bir diyete ihtiyacı vardır.Köpeğinize kendi yediğiniz yemeklerden vermeyin onlar için uygun değildir.

Evde Beslenecek Köpek
Evde Beslenecek Köpek

Her köpekte olduğu gibi, köpeğinizin kilo alıp almadığına dikkat edin, çünkü obezite ömrünü kısaltır ve hastalık riskini artırabilir.Özel bir diyete veya daha fazla egzersize ihtiyaç duyup duymayacağını görmek için bunu veterinerinizle görüşün.Nefesinin kokmaması için,diş eti hastalığını ve tartar oluşumunu önlemeye yardımcı olmak için köpeğinizin dişlerini her gün veya haftada en az iki ila üç kez fırçalayın.

Tarihi

Minyatür schnauzer, daha büyük türdeşleri olan standart schnauzer ve dev schnauzer ile kökenleri aynıdır. Minyatür, standart ve dev schnauzerlerin her biri farklı bir cins olarak kabul edilmiştir.Ancak tümünüm geçmişi 15. yüzyıl Almanya’sına kadaruzanır.Standart schnauzer’den türetilen minyatür schnauzer’ın küçük standartların kanişler ve Affenpinschers ile melezlenmesi sonucu ortaya çıkmıştır.Bir teriyer olarak minyatür schnauzer, bir zamanlar bir haşarat avcısı olarak kullanılan çiftlik köpeğiydi. Yıllar geçtikçe, cins, sevimli, sadık ve koruyucu bir arkadaş köpeğe dönüşmüştür.

Cins, 1926’da Amerikan Köpek Kulübü tarafından resmen tanındı. Bir zamanlar kuyrukların ve kulakların kesilmesi yaygın olsa da, şimdi birçok yerde bu estetik işlemler yasaklanmıştır.

Yorumlar kapatıldı.