İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Neapolitan Mastiff

Köpekpedia

Neapolitan Mastiff Dev boyutlu bir köpek olan görkemli, güçlü ve kaslıdır. Kısa, yoğun bir kürk, brindle dahil olmak üzere çeşitli renk ve tonlarda (siyah, mavi, gri, kahverengi) renklerde olabilir ve cilt vücut ve baş üzerinde oldukça gevşektir.

Neapolitan Mastiff Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi:8–10 yıl
Boy: Erkek:63–77 cm, Dişi:58–70 cm
Kilo: Erkek:60–70 kg,Dişi: 50–60 kg
Renk:Siyah,Kaplan Desenli,Tawny, Mahogany, Mavi

Neapolitan Mastiff
Neapolitan Mastiff

Kısa kürk az bakım gerektirir ve haftada bir fırçalama gerektirir. Ancak günde birçok kez köpeğinizin ağzını ve evin etrafında ve mobilyalarda bıraktığı salyaları silmeniz gerekecektir ve yüz kıvrımları ve ağız bölgesinin de haftada bir veya iki kez temizlenmesi iyi olacaktır.

Neapolitan Mastiff Devasa bir kafaya sahip devasa ve güçlü bir canavardır cins sevenleri ve yetiştiriciler tarafından”mafsal kafalılar” olarak adlandırılır. Kürklerini özel kılan, yüzlerinde yoğun kırışıklıklar olan gevşek kıvrımlarda olmasıdır. Mavi gözlerle doğarlar, ancak bunlar olgunlaştıkça kehribar veya kahverengiye dönüşür.

Neapolitan Mastiff Başlangıçta olabildiğince çirkin ve korkutucu oldukları söylenirken,kıvrımları ve kırışıklıkları bu eşsiz türün sevimli bir özelliği olarak görünmektedir.Elbette güzellik bakanın gözündedir, ancak bunun çarpıcı görünen bir hayvan olduğunu kimse inkar edemez.Napoliten mastifflerin uzun sarkık çeneleri vardır ve genellikle onlardan sarkan tükürük izleriyle görülür.

Neapolitan Mastiff büyüklüğündeki bir köpeğin bol miktarda yaşam alanına ihtiyaç duyacağını düşünebilirsiniz, ancak bu tamamen doğru değildir çünkü yetişkin köpeklerin çok fazla egzersize ihtiyacı yoktur ve zamanlarının çoğunu dinlenerek geçirirler. Günde birkaç kez uzun ve güzel bir yürüyüşe çıkardığınız sürece sorun pek olmayacaktır.

Irkta cilt problemleri yaygın olabilir; deri kıvrımlarında maya ve bakteri barındırabilirler “Bu nedenle, cilt sorunları olasılığını en aza indirmek için aralarını nemli bir bezle, ardından kuru bir bezle temizlemek gerekir.

Her köpeğin fiziksel sağlıkları için egzersize ihtiyacı vardır ve yetişkin Napoliten çoban köpeği uyuşuk olsalar da, etrafta dolaşmaları için çitle çevrili bir alanınız yoksa, onlara günde birkaç güzel yürüyüş yapmanız gerekecektir. Büyük boyutları nedeniyle, çekiştirme konusunda eğitim verilmelidir, çünkü yavru köpeğiniz büyüdüğünde çoğu insanı kolayca alt edebilir – ve bu 150 kiloluk bir köpeğin kazanmasını isteyeceğiniz bir oyun değildir.Aksi halde o sizi gezdiriyor olacaktır.

Herhangi bir köpeği harika bir arkadaş yapmak için erken eğitim şart olsa da, bu özellikle bu gibi dev ırklarda önemlidir, çünkü tamamen yetişkin köpekler olduklarında onları eğitmek çok daha zor olacaktır. İnatçı olabiler, çok zekidirler fakat eğitimi çok fazla sevmezler. Bu güçlü köpeklere yaklaşımınızdaki tutarlılık anahtardır. Eğitim, olumlu pekiştirmeye dayalı olmalı, başarılı olduklarında bol miktarda sevgi ile beraber ödül verilmelidir.

Neapolitan Mastiff sadece yedi ila dokuz yıllık kısa bir ömürleri olmasına rağmen, dayanıklı köpekler olarak kabul edilirler. Bununla birlikte, tüm dev ırklar omuz, dirsek ve kalça displazisi gibi ortopedik sorunlara daha yatkındır ayrıca artrit yaygın bir sorundur. Cins için hangi diyetin en uygun olduğu veya eklem sağlığı için en iyi olanı veterinerinizle konuşmalısınız. Bu, kondroitin veya omega 3 balık yağı içeren eklem takviyelerini içerebilir. Köpeğinizin kilosunu izlemek ve düzenli egzersiz yapmak da önemlidir. “

Omega 3 takviyeleri, kırışıklıkları ve gevşek cildi sayesinde Neos’a yatkın olabilen cilt sorunlarını önlemeye yardımcı olabilir. Enfeksiyonlara neden olan alerjilere yatkındır ve alerjilerden kaynaklanan deri, kulak enfeksiyonlarını engellemek için erkenden bir veterinirenize danışın.

Kiraz gözü, köpeğin üçüncü göz kapağının bir kısmının gözün diğer kısmını kaplayarak pembe bir üçgen olarak göründüğü yaygın bir durumdur.Hafif olan bazı kiraz gözler, bir veteriner tarafından tıbbi olarak tedavi edilebilir” diyor. Ancak, kontrol edilmezse, birçok köpek kiraz gözü ameliyatına ihtiyaç duyar. Bazen bu ameliyatların tekrarlanması gerekir.

Büyük göğüslü köpeklerde midenin büküldüğü Bloat (mide dönmesi)sağlıklı köpeklerin bile başına gelebilecek ve saatler içinde öldürebilecek çok ciddi bir durumdur. Sahiplerinin bu hastalığın belirtisi konusunda eğitmeleri ve köpeklerini ne zaman veterinere götürereceklerini bilmeleri gereklidir.

Karakter

Neapolitan Mastiff büyük boyutu ve derin kırışık kürküyle bilinen eski bir İtalyan köpek ırkıdır. Ailesini koruyan ve yabancılara karşı dikkatli olan çoban köpeği, tatlı ve sevecen bir arkadaş olmak için ihtiyaç duyduğu eğitimi sağlayabilen deneyimli köpek sahipleri için uygundur.İyi eğitimli ve sosyalleşmiş yetişkin köpekler sakindir ve düşük düzeyde egzersize ihtiyaç duyar.

Ailelerini seven ve bol bol sevgi ve şefkat gösteren akıllı köpeklerdir. Herhangi bir dev ırkta olduğu gibi, erken yaşlardan itibaren tutarlı bir eğitim ve sosyalleşme gerektirirler ve köpek konusunda deneyimli sahipler için uygun olabilirler. Hayvan bilimciler, “Boyutları nedeniyle, bu köpeklerin sizi yönettiklerini düşünmelerine asla izin veremezsiniz, çünkü bu, sahibi için gerçekten kötü sonuçlanabilir” diyorlar. “Bu nedenle, bu cinsesahip olmadan önce gereken özelliklere sahip olup olmadığınızı bilmek önemlidir.”

Pencereler, kaçınılmaz olarak salyaya bulanacaktır.Açıkçası, Napoliten mastiff boyutu tek başına bunun herkesin hayatına sorunsuz bir şekilde uyan bir köpek olmadığı anlamına gelir. Onlar sahip olabileceğinizi düşündüğünüz en sadık köpek türüdür, Genel olarak aileye çok sadık ve sevgi dolu ve herkesten daha çok sevdikleri bir kişiye sahip olmabağlanma eğilimindeler. o kişinin gölge köpeğidir. ” Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yüksek gözdağı faktörüne sahip mükemmel bekçi köpekleri yaparlar. Yabancılardan şüphelenilen bu köpekler, kimsenin evlerini veya ailelerini tehdit etmesine izin vermezler.

Ayrılık kaygısı bu köpeklerde bir sorun olabilir, ancak genel olarak, sahibi eğitime ve sosyalleşmeye zaman ayırdığı sürece, makul süreler boyunca yalnız bırakılmalarında sorun yoktur. Uygun sosyalleşme gerçekleşirse, evdeki diğer hayvanlarla da bir arada yaşayabilirler. Bu sahiplerinin yanında uzanmayı ve güneşlenmeyi seven bir cins. Bölgesel yapıları ve boyutları nedeniyle, bu muhtemelen tasmasız köpek parkına götürmek isteyeceğiniz bir köpek değildir.

Neapolitan Mastiff
Neapolitan Mastiff

Tarihi

Asya ve Orta Doğu’nun dev savaş köpekleri geleneğinde büyük, kaslı ve güçlü köpekler eski çağlardan beri var olmuştur. Bu köpekler evleri korumak, çiftlik hayvanlarını kontrol etmek ve savaşta aslanlarla, fillerle ve askerler ile savaşmak için kullanıldı.

Büyük İskender (MÖ 356 – 323) fethettiği bölgelerde bazı yerli ırkları dağıttı ve bunların bir kısmını kısa tüylü Hint köpekleriyle melezledi,sonuçta birkaç modern ırkın atası olan Molossus ortaya çıktı.


Bu Molossus köpekleri, Yunanistan’ı fethettikten sonra Romalılar tarafından satın alındı. Ve M.Ö.55’te Romalılar, ülkelerini savunmak için cesurca savaşan İngilterenin köpeklerini tercih etmektedirler.Bu iki ırk, mükemmel bir savaş köpeği ve dev gladyatör çeşidi üretmek için melezleştirildi, genellikle “Mastini” olarak anılır. Cins, evleri ve mülkleri koruduklarında güney İtalya’nın Napoliten bölgesinde mükemmelleştirildi. Ancak, köpeğin Napoli’de bir köpek yarışmasına katıldığı1946 yılına kadar dünyanınbu ırktan haberi yoktu.

İtalya’dan Dr. Piero Scanziani, ırka anında aşık olan köpeği belirsizlikten kurtarmak için bir üretim merlezi kurdu. Daha sonra cinsin standardını belirledi ve FCI (Federation Cynologique Interantionale) ve İtalyan köpek kulubu cinsi Mastino Napoletano olarak tanımasını istedi.20. yüzyılın ortalarında, İtalyan göçmenler bu cinsi birkaç Avrupa ülkesine ve Amerika Birleşik Devletleri’ne tanıttı,ancak 1973’e kadar Amerika Napoliten Mastiff Kulübü kurulmadı. Amerikan Kulübü 1996’da bir standardı onayladı ve 2004’te köpek Çalışma Grubuna kabul edildi.

Yorumlar kapatıldı.