İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Newfoundland

Köpekpedia

Newfoundland oldukça büyük bir iş köpeğidir. Siyah,kahverengi,gri -beyaz ve siyah renklerde olabilirler.Gerçekten nazik bir dev olan Newfoundland, evin içinde bir kanepe patates kılığına girebilen cesur ve zeki bir çalışma köpeğidir. Onun uysal mizacı ve çocuk sevgisi, eğer çok fazla salya sorununu dikkate almazsanız harika bir aile köpeği olabilir.

Newfoundland Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 8–10 yıl
Boy: Erkek: 69–74 cm,Dişi: 63–69 cm
Kilo:Erkek:60–70 kg,Dişi: 45–55 kg
Renk:Siyah,Siyah Beyaz,Gri,Kahverengi

Newfoundland Köpeği
Newfoundland Köpeği

Çelik bir tarak ve ince telli fırça kullanarak,topaklanmayı önlemek ölü tüyleri temizlemek için haftada en az birkaç kez tüyleri fıröalayın.Düzenli fırçalama evde bakıyorsanız etraftaki tüy sorununu oldukça azaltacaktır.Yılda iki kez, ilkbahar ve sonbaharda yoğun bir şekilde tüy dökerler. Bu dönemlerde hergün fırçalamayı unutmayın.Salya sorununun önüne geçmek için bir el havlusu taşıma alışkanlığını edinin, böylece özellikle yemek yedikten veya içtikten sonra köpeğinizin ağzını silerek sağa sola salya bulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Karakter

Belki de dünyanın en ünlü Newfoundland’ı, Peter Pan’daki köpek bakıcısı Nana’dır. Kurgusal olmasına rağmen, türün çocuk sevgisine ve hayat kurtaran içgüdülerine örnek teşkil ediyor. Evet, Newfoundland’daki balıkçı teknelerinde çalışan bir köpek olarak geçmişe sahip olan Newfie gibi büyük su köpeklerinden biridir ve hala su da kurtarma konusundaki hünerini sergilemektedir.Büyük perdeli ayakları tamda bu iş içindir.

Bugünün Newfoundland öncelikle bir aile veya gösteri köpeğidir. Pek çok iyi niteliği vardır, ancak dev boyutu ve sağlık sorunları yaşama potansiyeli bir tane edinmeye karar vermeden önce dikkate alınması gereken faktörlerdir. Bu ırka sahip olmaya karar vermişseniz eve ilk geldiği günden itibaren eğitmek ve sosyalleştirmek için çaba sarfetmenizi öneririz.

Newfoundland, özellikle çocuklara karşı sakin,tatlı ve arkadaş canlısıdır, ancak gerekirse çok iyibir koruyucu olabilir. Bazı köpekler gibi işkolik olmasa da, aktivitelerden, özellikle de yüzmekten hoşlanır.Nazik olan bu köpek istekli bir öğrenicidir ve genç yavrular, teşvik edildiklerinde hızla yeni beceriler edinirler. Yüzmeyi veya suda kurtarma yapmayı öğretmeyi planlıyorsanız, dört aylık olmadan önce tabii ki gözetim altında suda oynamaya başlamasına izin verin.

Tarihi

Newfoundland’ın tarihi gerçeklerden çok spekülasyondur. Kökenleri hakkında çok az şey bilinmektedir.Bir teori, Basklı balıkçılar tarafından Newfoundland’a getirilen Büyük Pireneler’den geldiğini öne sürüyor, ancak balıkçıların teknelerinde neden sürü koruyan bir köpek bulunduracakları düşünülünce teori anlamsızlaşıyor. Diğer ihtimaller arasında bir Fransız yaban domuzu avcı köpeği veya İskandinav ırklarından biri düşünülebir. Çevresi ve yaptığı işle şekillenen evrim geçiren köpek düz,suya dayanıklı çift kat ve perdeli ayaklarıyla büyük boyutta ve güçlüdür. Karada ve denizde pratikti geçmişte batan gemilerdeki kurbanlarına cankurtaran halatlarını getirdi, çocukları suda boğulmaktan kurtardı ve balıkçıların ağır ağları taşımasına yardım etti.

Su Köpeği
Su Köpeği

Newfoundland, popüler hale geldiği ve yoğun bir şekilde yetiştirildiği İngiltere’ye götürüldü.Bu ırk hakkında en iyi sözler Lord Byron’un köpeği Boatswain’e yaptığı övgüdür; “Kibirsiz Güzelliğe, Küstahlıksız Güç, Vahşetsiz Cesarete ve Ahlaksız İnsanların Tüm Erdemlerine sahip olan biri” olarak tanımlamıştır. Amerika’da, o zamanlar büyük para olan bu ırkın bir üyesi 20 dolara satın alındı.

Sanatta ve edebiyatta BU IRK cankurtaranlar olarak tasvir edilir: onlar hayat kurtarıcıdır. Rigel adında bir Newfoundland Titanic ile birlikte battı ve buzlu suda üç saat boyunca bir cankurtaranın yanında yüzdü, görünüşe göre gemiyle birlikte denize düşen sahibini arıyordu. Filikadaki insanlar, Karpathia vapuru tarafından neredeyse eziliyorlardı çünkü mürettebat onların zayıf çığlıklarını duyamıyordu, ama Rigel’in havlaması dikkat çekti ve insanlar ve köpek kurtuldu.

Yorumlar kapatıldı.