İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Norfolk Terrier

Köpekpedia

Norfolk Terrier günümüzün en küçük köpeklerinden biridir. Kırmızı,buğday, siyah ve ten rengi veya bozun tüm tonlarında ince,sert,düz, hava koşullarına dayanıklı bir kürkü vardır.

Norfolk Terrier Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi:12–15 yıl
Ağırlık:5–5,4 kg
Boy:23–25 cm

Norfolk Terrier’i ‘etkileyici kulaklarıyla tanımlar. Nitekim, V şeklindeki kadifemsi kulakları neredeyse her zaman hareket halindedir, görünüşe göre macera çağrılarını dinlerler. Koyu,oval gözleri de parlak ve uyanıktır. Kompakt, kaslı bir yapıya ve kısa,sağlam bacaklara sahiptirler. Küçük boyutlarına rağmen çeviktirler ve kısa sürede çok fazla alanı katederler.

Norfolk Terrier
Norfolk Terrier

Karakter

Sağlam ve sevimli Norfolk Teriyerleri, büyük köpek kişiliklerine sahip oyuncak köpeklerdir. Bu alıngan ırk 1900’lerin başında İngiltere’de fare popülasyonlarının kontrol edilmesine yardımcı oldukları ve tilki avları tilkiyi saklandığı yerden bulma özellikleri ile avlarda kullanılmışlardır.Cesur, odaklanmış ve avda kararlıdırlar.Evde eğlenceli, girişken ve kendinden eminlerdir. Norfolk Teriyerleri, bütün gün sizinle kanepede dinlenmek isteyen kucak köpekleriyle karıştırılmamalıdır. Bunun yerine, bu inatçı köpekler sizi macera arayışı için açık havada dolaşmaya teşvik edecek.Sizinle birlikte oldukları ve hareket halinde oldukları sürece mutludurlar.Nereye seyahat ederseniz edin,tasmalı olduğundan emin olun. Ne kadar iyi eğitilmiş olursa olsun, av içgüdüsü bir sincap veya kuş görürse devreye girecek ve kovalamaca yaşanacaktır.

Norfolk Terrier
Norfolk Terrier

Norfolk Teriyerleri, ister bahçede bir sincabı kovalarken ister insanlarla oyun oynarken, şevkli ve inatçıdır. Girişken ve eğlenceyi seven, yeni insanlarla ve hatta diğer köpeklerle tanışmaktan mutlu olurlar.Eğitim söz konusu olduğunda biraz inatçıdır ve günlük aktiviteler hakkında kendi fikirlerine sahiptir.Çoğunlukla, kazma ve havlama davranışlar gösterirler ancak sahipleri onları yeterince meşgul ederse bu sorun ortadan kalkar.

Norfolk Teriyerleri çocuklarla oynamaktan zevk alır ve küçük zorluklarla başa çıkabilecek kadar sağlamdır.Ancak, onlar küçük köpeklerdir ve küçük çocuklar, aşırı hevesli kucaklamalar ve oyunlarla yanlışlıkla onlara zarar verebilirler. Bu oyunları daima yakından izlemelisiniz. Kediler ve köpekler hoş birer oyun arkadaşıdır. Ancak daha küçük hayvanları av olarak gördüğü için onların yanında dikkatli olunmalıdır.

Norfolk Teriyerleri yalnızca orta derecede alan koruma yapar, bilinen ve bilinmeyen insanlar eve yaklaştığında alarm verir.Ziyaretçilere karşı tetiktedir ve sahipleri onları görünceye kadar kadar havlarlar.

Tarihi

Norfolk Terrier’ı 1900’lerin başında inatçı bir fare ve yetenekli tilki avcısı olarak İngiltere’de geliştirdi.İlk dönemlerde, cins renk, boyut ve kulak tipi bakımından büyük farklılıklar gösteriyordu, ancak sonunda Norwich Terrier adı verilen çok güzel kulaklı küçük bir köpek haline geldi. Zamanla, bazı yetiştiriciler dik kulaklı tip ve kulaksız ikinci bir tip yaratmaya odaklandı. 1960’larda İngiltere’de Norfolk Teriyerlerinin düşük kulakları ve Norwich Teriyerlerinin diki kulaklarıyla iki cinse ayrıldılar. Kulakları dışında iki köpek birbirinden ayırt edilemez. 1979’da Amerikan Köpek Kulübü, Norfolk Terrier’i Norwich Terrier’den ayrı bir cins olarak tanıdı.

Yorumlar kapatıldı.