İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Norrbottenspets

Köpekpedia

Norrbottenspets Norrbottenspitz veya Nordic Spitz olarak da bilinir, kökenleri 17. yüzyıla kadar uzanan orta büyüklükte bir köpektir.Geçmişte evcil hayvan sahipleri tarafından haksız yere gözden çıkarılan çok sayıda köpekten biridir ve bu durum, sayıların azalmasına ve ırkın yok olma riskine yol açtı. Bununla beraber bu eğlenceli köpeğin cazibesi, enerjisi ve sadakati popüler olmasına neden bu sayede sayıları son yıllarda oldukça artış gösterdi.

Norrbottenspets Köpek Irkı Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 12–15 yıl
Kilo: Dişi:8–12 kg, Erkek: 11–15 kg
Boy: Dişi:42–46 cm, Erkek: 42–46 cm

Spitz tipi bir köpektir ve karakteristik kurnaz yüzleri,dik kulakları ve tabii kigür, kıvırcık kuyruğu vardır. Küçük ama kaslı bir köpektir ve oldukça dayanıklıdır. Tilki benzeri bir ağzı,siyah burnu ve bir çift kahverengi, badem şeklinde gözü vardır. Orta büyüklükte ve çift katmanlı kürkü vardır.Gerçekten de, kürkünün kalınlığına rağmen vücut boyunca düz durması gerekir ve vücuttan uzak duran kürk büyük bir hata olarak kabul edilir. Bunun yanı sıra gür bir kuyruğun yanı sıra boynunun etrafında biraz daha uzun tüylerin olması gerekir.Norrbottenspets, yüzün ve kulakların yanlarında bir maske oluşturan kırmızı lekelere sahip beyaz bir köpektir.Soğuk havalara oldukça dayanıklıdır.

Karakter

Norrbottenspets, fiziksel görünümünde ve kıvırcık kuyruğu ile tanınan Spitz ailesinden bir köpektir. Aslen bir av köpeğidir, İş köpeği olmasına rağmen pek çok benzer köpekten farklı olarak cins çocuklara karşı naziktir ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinir. Bununla birlikte en büyük kusuru hemen hemen her şeye havlamasıdır.

Norrbottenspets
Norrbottenspets

Çocuklara olan bu hoşgörüsü onu iyi bir aile köpeği yapar, ancak karakterinin güzelliği sadece burada bitmez. Yalnız kalmaktan hoşlanmayan ve insanlarla birlikte olmayı seven bir köpektir. Bir aile grubunun parçası olduğu zaman en mutlu halini alır ve bol bol egzersiz ve oyundan hoşlanır.

Genel karakteri aşırı kaygı ya da patronluk baskınlık duygusuna sahip olmayan bir köpektir.. Bunun yerine, adil davranılmayı, ödül temelli eğitimle teşvik edilmeyi ve sevecen,sadık benliğine uygun davranılmasını ister. Sokağın başında duracak ve yoldan geçen her kişiye, kuşa ve görüş alanından geçen her toz zerresine havlayacaktır.

Tarihi

Norrbottenspets kökeni resmi olarak İsveç’ten geliyor; ancak, bu Norveçliler tarafından kabul edilmiyor. İkincisi, Norrbottenspets’in en eski atalarının Norveç’ten geldiğini ve bu nedenle cinsin kendilerine ait olduğunu savunuyorlar. Bununla birlikte, İsveçlilerin karşı argümanı, 17. yüzyılda Norveçlilerin Norrbottenspets’e benzer beyaz lekeli köpekleri renklerinden dolayı kabul etmemeleridir.İsveçliler daha sonra bu kabul görmeyen köpekleri Nordic Spitz’i geliştirmek için kullanmıştır. Tartışmanın doğru veya yanlışı ne olursa olsun, türün uzun bir geçmişi olduğu açıktır.

Norrbottenspets

Hevesli bir av köpeği olarak çalışan ırk çoğunlukla kırsal topluluktaki insanlar tarafından bakıldı.. Modernizasyon ve şehir yaşamının yükselişiyle, av köpeğine olan ihtiyaç azaldı ve sayısı azaldı. Irkların en düşük noktası 1940’larda ve 50’lerde, İsveç Köpek Kulübü‘nün damızlık kayıtlarında çok az bu ırka ait yavru kaydedilmiştir.

Ancak, bir şekilde köpek yetiştiricilerin çabası, yeni bir standart altında cinsin yeniden üretilmesini sağladı 1960’lara kadar hayatta devam etti.Günümüzde İsveç’te her yıl yaklaşık 100 yavru kaydedilmektedir.

Yorumlar kapatıldı.