İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Norveç Çoban Köpeği

Köpekpedia

Norveç Çoban Köpeği Norsk Buhund soğuğa karşı koruyan dik kulakları,dolgun ve kıvrık kuyruğu ve çift kürkü olan tipik bir spitz türü kuzey cinsidir. Kare bir yapıya sahiptir ve orta büyüklükten biraz daha küçüktür. Hızlı ve sağlamdırlar; onların hayvanları gütme tarzı, doğal bir daire çizme ve toplama eğilimindedir.

Norveç Çoban Köpeği Norsk Buhund Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Ortalama Yaşam süresi:13-15 yıl
Kilo:Dişi: 12–16 kg, Erkek: 14–18 kg
Boy:Dişi: 41–45 cm,Erkek:43–47 cm
Renk:Siyah,Kırmızı Buğday,Buğday

Kalın ve sert bir dış kürk ile kaplanmış yumuşak,yoğun bir astara sahiptir. Buğday renginden soluk kreme parlak turuncuya, koyu uçlu tüylerle sahiptir. Bacaklar baş ve ön kısmındaki tüyler vücudun geri kalanından daha kısadır.

Karakter

Norveç Çoban Köpeği Norsk Buhund Akıllı, bağımsız ve memnun etmeye istekli olan bu köpek ırkı,her türlü köpeklerin yapabileceği işi ve sporu kolaylıkla başarır. Çok fazla egzersize ve ilgiye ihtiyaçları vardır ve hızlı öğrenirler. Bunlar oldukça nadir, safkan köpeklerdir. Görünüşlerinden tahmin edebileceğiniz gibi, Norveçli Buhund’lar soğuk havaya. Aynı zamanda hay dayanıklıdır.Sahiplerine diğer insanlara ve çocuklara karşı son derece şefkatlidirler. Karda oynamayı çok severler.

Norveç Çoban Köpeği Norsk Buhund
Norveç Çoban Köpeği Norsk Buhund

Kökeni Çiftlik hayvanlarını gütmekten ve çiftliği korumaktan sorumlu olduğu Norveç’ten geliyor. Spitz ırkları arasında nadir görülen bir özelliği var oda memnun etme arzusudur. Zekasını ve bağımsızlığını da ekleyin ve son derece eğitilebilir ve yetenekli bir köpek elde edersiniz. İşitme Engelli köpeğinden polis köpeğine, çeviklik ve itaat denemelerinde yarışmacıya kadar çeşitli işleri başarabilir. Uyanık yapısı ve havlama eğilimi onu iyi bir bekçi köpeği yapar, ancak muhtemelen gerçek bir tehdit oluşturmayacak kadar arkadaş canlısıdır.

Günlük olarak çok fazla egzersiz ve oyun süresine ihtiyaç duyan aktif bir türdür. Çocukları da dahil olmak üzere ailesiyle son derece sevecen ve kanepede beraber yatmaktan ve parkta eğlenmekten hoşlanır.

Tarihi

Spitz tipi köpek kalıntıları Norveç’in en eski arkeolojik yerleşim yerlerinde ve Viking mezarlık alanlarında bulunmuştur. Köpekler Vikingler ile birlikte seyahat etmiş ve öbür dünyada çeşitli görevlerine devam etmek için onlarla birlikte gömülmüştür. Bugünkü Buhund, bu köpeklerin soyundan geliyor. Buhund adı kabaca çiftlik (veya çiftlik evi veya dağ kulübesi) köpeği anlamına gelir.

Norveç Çoban Köpeği Norsk Buhund
Norveç Çoban Köpeği Norsk Buhund

Norveç Çoban Köpeği Norsk Buhund Pek çok bölgede, her çiftlikte koyun, sığır, domuz, ren geyiği ve çeşitli küçük çiftlik hayvanlarını sürmek ve gözetlemek için bir tane vardı. Çobanlar, hayvanlarını kontrol etmek ve izlemek için köpekleriyle birlikte yazları dağ kulübelerinde geçir,llerdi. Arazi kayalıktı, dik yamaçları vardı ve köpekler hayvanları toplamak için kendi başlarına çalıştılar sık sık havlayarak onları bulup yakadılar.

Kırkma sırasında, bir sürünün bir tarafından diğerine geçmek için koyunların sırtlarının üzerinden geçebilirlerdi. Diğer ırkların ithalatı 1900’lerin başlarında nüfuslarını azaltıncaya kadar, yüzyıllar boyunca Norveç çiftlik yaşamının önemli bir parçası olarak kaldı. Cins, ilk olarak 1913’te yarışmalarda görüldü. 1920’lerde, Buhund gösterileri devlet tarafından yürütülen koyun ve keçi gösterileriyle beraber yapıldı ve bu türlere olan ilgiyi yeniden canlandırdı. Norsk Buhund Kulübü 1939’da kuruldu. Buhund, II. Dünya Savaşı’ndan sonra İngiltere’ye ve daha sonra Amerika’ya geldi.

Yorumlar kapatıldı.