İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Norwegian Elkhound

Köpekpedia

Norwegian Elkhound Tipik bir kuzey spitz benzeri bir cinstir.Bu zeki, bağımsız ancak şefkatli köpek, iyi huyludur; büyük çocukları olan veya hiç çocuğu olmayan bir ailer için doğru seçimdir.

Norwegian Elkhound Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 12–15 yıl
Boy: 49 – 52 cm
Kütle: 22 – 25 kg
Renk: Gri, Gümüş Rengi

Norwegian Elkhound
Norwegian Elkhound

Karakter

Norveç Elkhound, kemikli, geniş kafalı, dik kulaklı ve sıkıca kıvrılmış kuyruğu olan kare vucut yapısına sahip bir köpektir. Bu köpek hızdan çok çeviklik ve dayanıklılık için yapılmıştır. Elkhound, düz dış tüylerden ve yünlü bir astardan oluşan kalın, düz bir şekilde uzanan bir kürkü vardır. Bu kombinasyon, soğuğa ve kara karşı en iyi korumayı sağlar.

Norveç Elkhound, tazıların ve spitz benzeri köpeklerin özelliklerini birleştirerek cesur, eğlenceli, bağımsız, uyanık ve gürültülü bir cins olarak bilinir. Maceraya hazır bir köpektir ve bu macera, soğuk havalarda açık havada gerçekleşirse onun için daha iyi olur. Mutlu olması veya yıkıcı davranışları önlemek için günlük egzersiz gereklidir. Yabancı insanlara dostça davranan bu köpek, yabancı köpeklerle sorun yaşayabilir. Evlerinde bu cinsi beslemeyi düşünen aileler, bu oyuncu köpeği dolaşırken çekmemesi ve havlamaya toleranslı olması için eğitmelidirler.

Köpeğin mükemmel koku alma duyusu avı takip etmek için önemli olsa da,eğitim sırasında dikkatin dağılmasına neden olabilir.Köpeğin zekasını, bağlılığını ve yeteneğini ortaya çıkarmak için zamana köpeğini kontrol edebilen ve seven bir sahibine ihtiyaç duyar. İlk kez köpek sahibi olanlar için doğru bir seçim değildir. Bununla birlikte, bu köpeğe ihtiyaç duyduğu dikkati ve egzersizi verebilen deneyimli bir sahip için çok doğru bir seçimdir.

Norwegian Elkhound
Norwegian Elkhound

Tarihi

Norwegian Elkhound alışılmadık bir tazıdır çünkü kökleri cinsin hala çok benzediği spitz ırklarından gelmektedir.Tarihsel olarak bu köpek, geyik ve diğer büyük hayvanları avlamak için kullandı. Elkhound, en azından Vikingler zamanından beri bir avcı, koruyucu, çoban ve bekçi köpeği olarak hizmet etti. Sıfırın altındaki sıcaklıkların,derin karların,gür ormanların ve engebeli dağların olduğu bir ülkede en dayanıklı ve sert köpekler hayatta kalabilirdi.Cins, yüzyıllar boyunca var olmasına rağmen, yalnızca 1800’lerin sonlarından beri soyağacı tutuldu. Cins, o zamandan beri İskandinav köpek yarışmalarında boy gösterdi ve kısa bir süre sonra İngiltere ve Amerika’ya getirildi. Başkan Hoover’a, Birinci Dünya Savaşı’ndaki yardımlarından ötürü Norveç’ten bir Elkhound hediye edildiğinde ırk, Amerikan halkının dikkatini çekti. AKC, cinsi 1930 civarında tanıdı ve Elkhound, o zamandan beri ılımlı bir popülerliğe sahip oldu.

Yorumlar kapatıldı.