İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Parson Russell Terrier

Köpekpedia

Parson Russell Terrier Eğlenceli ve cesur,büyük bir kişiliğe sahip küçük bir köpektir

Parson Russell Terrier Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi:13–15 yıl
Boy: Erkek:34–38 cm,Dişi: 31–35 cm
Kilo:Erkek: 5,9–7,7 kg,Dişi: 5,9–7,7 kg
Renk:Üç Renk,Siyah Beyaz,Limon ve Beyaz,Beyaz-Tan

Hava koşullarına dayanıklı ve kaba dış tüyler yoğun ve kısa bir alt kürkü vardır. Pürüzsüz bir dış tüyler sert ve düzdür,Parson Russell’ın yüz ifadesi genel olarak hayat dolu ve keskindir.Orta kemikli, hafif uzun ve ince yapısıyla köpek, avı kovalamak için dar yerlerden geçebilir.Bu arada uzun bacakları, uzun tilki avı sırasında tazılara ve atlara ayak uydurmasına yardımcı olur.Dirseklerin hemen arkasındaki göğüs bölgesi parmaklar göğsün altında kalacak ve baş parmaklar omurgada birleşecek şekilde olmalıdır.

Parson Russell Terrier
Parson Russell Terrier

Karakter

Küçük boyutları ve canlı ifadeleri sayesinde çok fazla çekiciliğe sahiptir.Başlangıçta tilki avlamak için yetiştirilen bu küçük köpekler,günümüzde çeviklikten havuz dalışına ve ahırda haşere avına kadar her alanda mükemmeldir.Çok iyi aile köpeği olurlar eğer bağımsız düşünen ve kendi kararlarını alabilen zeki küçük köpeklerden bir adım önde olabilirseniz size çok iyi arkadaş olurlar.

Bakımı söz konusu olduğunda bu küçük köpekler büyük bir sorumluluk gerektirir.Sonsuz görünen enerji ve merakI zeki bir doğa ile donatılmış bu köpek ırkı her zaman hareket halindedir.Bu nedenle genellikle çocuklu evlerde iyi evcil hayvanlar olur çünkü saatlerce seve seve oynarlar.

Bir Çok köpek yarışması için çok uygundurlar.Köpek çevikliği,rıhtım dalışı ve ahır avlarında en iyi ödülleri kazandı.Bu tür faaliyetler, köpeğinizle bağ kurmanın harika bir yoludur ve aynı zamanda bu cinsin enerjisini atmasını sağlar.Bu cinsin enerji gereksinimleri göz önünde bulundurulduğunda, küçük boyutlarının apartman yaşamına çok uygun görünebileceğini düşünülür ama mutlaka egzersiz ihtiyaçları karşılanmalıdır.

Genellikle ilk kez köpek sahipleri için tavsiye edilmez. insin bol enerjisine ek olarak, terrier kişiliği inatçı veya bağımsız bir köpek yapar.Sahipleri bu küçük köpeğin eve hükmetmesini ve her istediğini yapmasını önlemek için iyi bir lider olmak zorundadır.Cinsin aşırı derecede utangaç veya çekingen olduğu bilinmemektedir.Genellikle diğer köpeklerle uyumludur. Saldırganlık veya kavgacı bir tutum istemeyen bir ırktır.

Av Köpeği
Av Köpeği

Tarihi

Parson Russell terrierinin geçmişi 1800’lerde İngiltere’ye kadar uzanır.Bir papaz ve hevesli bir İngiliz sporcu olan John Parson Russell avda tilkilere ayak uydurabilecek ve hızlı yaratıkları yer altı yuvalarına girip yada kazıp onları dışarı çıkarabilecek bir av köpeği istiyordu.Russell Trump adlı belirsiz bir soy ağacından küçük bir teriyerle başlayarak, sonunda avda farklı bir görünüme ve inatçı kişiliğe sahip bir minyon üretecek seçici bir yetiştirme programı başlattı. Köpekler, İngiliz kırsalında daha büyük İngiliz tilki köpekleri ile koşmak için yeterli boydaydı,ancak esnek bir çerçeveye ve tilki deliklerine girecek ve saklandığı yerden tilkiyi çıkaracak kadar hafif bir yapıya sahipti.

Russell 1883’te öldü, ancak küçük ama güçlü avcılarının mirası yaşayacaktı. Aslında,”Jack Russell terrier” terimi, çok çeşitli küçük teriyerleri ve tazıları tanımlamak için kullanılmaya başlandı.1904’te Arthur Heinemann, Jack Russell terrier için ilk cins standardı olarak kabul edildi.On yıl sonra, Oluştur John Parson Russell’ın geliştirmek için çok çalıştığı tür ve vizyona sadık kalmayı amaçlayan Parson Jack Russell Terrier Kulübü’nü kurdu.

Bununla birlikte çeşitli özelliklere sahip çok sayıda köpek Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere diğer ülkelere ‘Jack Russell terrier’ terimi altında ihraç edildi.Bu cins standardının sadeliğini savunanlar ile diğerleri arasında onlarca yıllık tartışmayı ateşledi.1985’te Jack Russell Terrier Association of America kuruldu.Kulübün cins standardı Heinmann’ın 1904’deki cins standardını yansıtıyordu.Daha sonra 1990’da, İngiltere’deki Kennel Club, Parson Jack Russell teriyerini tilki teriyerinin bir çeşidi olarak tanıdı.Zaman içinde ilerleyen AKC, 1997’de Jack Russell terrier tescil statüsünü verdi ve ardından 2003’te terrier grubuna ekledi.

Ancak bugün AKC tarafından tanınan ırklar listesinde “Jack Russell teriyerlerini” bulamayacaksınız.2003 yılında AKC, bu türün belirli özelliklerini daha iyi tanımlamak için türün resmi adını Parson Russell terrier olarak değiştirdi. Amerika Jack Russell Terrier Derneği kimliğini değiştirerek Amerika’nın Parson Russell Terrier Derneği oldu.

Bununla birlikte, bugün Parson Russell terrier,uzun bacaklı ve sağlam bir avcı olarak biliniyor.Bazıları, bu çalışan teriyer türünün Jack Russell teriyerinden daha yüksek bir güce ve yoğunluğa sahip olduğunu söylüyor.Hem Parson Russell teriyerlerinin hem de Jack Russell teriyerlerinin savunucuları, türlerinin, John Parson Russell’ın köpekleri için tasarladığı şeyin daha gerçek bir temsili olduğunu iddia ediyor.

Yorumlar kapatıldı.