İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pekinez

Köpekpedia

Pekinez görünüşü omuzlarının ve boynunun çevresinde bir yele oluşturduğu için küçük bir arslana benzer.Çok uyanık küçük bekçilerdir ve tehlike gördüklerinde boyutlarından çok daha büyük bir havlama sesi çıkarır.

Pekinez Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi:12–15 yıl
Boy:15–23 cm
Ağırlık:3,2 – 6,4 kg
Renk:Beyaz,Siyah,Fawn,Siyah ve Bronz,Krem Rengi,Fawn Brindle,Gri

Uzun gövdeli yere alçak köpeklerdir.Gövde, küçük boyutuna rağmen sağlamdır ve yapı “yuvarlanan” bir yürüyüşü sağlayacak şekildedir.Kısa ağızları belirgin iri gözleri “v” şeklindeki burun kırışıklığıyla kolayca diğer köpeklerden ayrılır.. Kulaklar kafaya göre devasa boyuttadır. ve kuyruk görkemli bir sırtına doğru kıvrılır. Pekingese’nin esas gösterişi bol tüylü kürkleridir.Kulaklarda,kuyrukta ve uzuvlarda bol miktarda saçak vardır.Tüm renkler kabul edilebilir; siyah bir maske olması tercih edilir.Dişler geniş bir çene kemiği ile alt ısırıkta kapanır.

Pekinez
Pekinez

Bakımı çok kolay bir köpektir, çok az yemek yer.Çok fazla yemek verilirse kolayca obeziteye yol açar.Oldukça aktif olsalar da egzersizi için uzun yürüyüşlere ihtiyacı yoktur.İyi havalarda içeride veya dışarıda kısa bir oyun yeterli olacaktır. Sıcak veya nemli havalar ona uygun değildir.Bu kısa ağız ve burun aynı zamanda onlarda horlama sorununa neden olur.

Bakım önemli bir husustur.Tüy yapısından dolayı yoğun bakım gerektirir.günlük taranmaya ihtiyaçları vardır.Yüzlerini, özellikle de kırışık bölgeleri temiz tutmaya özen gösterilmelidir.Temiz tutmak için rektum etrafındaki uzun tüylerinde kontrol edilip herhangi bir kirlenme var ise temizlenmesi gerekir.

Karakter

Pekinez genellikle diğer köpekler ve evcil hayvanlar ile iyi geçinir ancak insanlara karşı biraz uzak dururlar ve bunu aşılması için erken sosyalleştirilmelidirler. Kendilerini sahiplerine ve ailelerine adarlar.Oldukça akıllı olsalar da bağımsız küçük köpeklerdir ve eğitimi sabır ve yaratıcılık gerektirir. Pekingese herhangi bir şeyi çiğneme veya bir yeri kazma alışkanlıkları yoktur ancak yeni şeyler öğrenme konusunda inatçı ve zorlayıcı olabilir.Pekingese mutlu olmak için bol miktarda insanlarla birlikte olması gerekir.Çoğu zaman kucak köpeği olmaktan çok mutlular.Çoğu büyük çocuklarla iyi geçinir.İyi mizaçlara sahip köpekler meraklı ve eğlencelidir

Zekidir ancak zekasını kendi istediklerinide yapmak için kullanabilir.Onları eğitmek bir meydan okumadır.Onlara yaptırmak istediğiniz şeyin kendi çıkarlarına olduğuna ikna etmeniz gerekir.Sert eğitime veya disipline pek iyi tepki vermez ve bu onların savunmaya geçmelerine ve muhtemelen ısırmalarına neden olabilir.

Pekinez
Pekinez

Pekinez Yabancılar yaklaştığında havlamayı severler. Bazıları çok fazla havlama eğilimindedir bu yüzden ne zaman duracaklarını onlara yavruyken öğretmek iyi bir fikirdir. Cesurlukları bazen aptal olmaya kadar gider çok büyük köpeklere bile kafa tutarak kendilerine zarar gelmesini sağlayabilirler.Size saygı ve haysiyetle davranacak ve sizden de aynı muameleyi bekleyecek sadık, sevgi dolu bir arkadaş arıyorsanız, o zaman bu ırk size göre olabilir.Eşsiz ihtiyaçlarını anlayan ve hayatlarında gerçekten ona yer açmaya istekli birine ihtiyaçları var. Kalabalık parklara,köpeklere izin veren dükkanlara götürmek ve komşularla tanışmak sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Onları sofra artıklarıyla beslerseniz iştahsızlık sorunu yanında sahiplerine üstünlüklerini göstermek için yemeyi reddettikleri bilinmektedir.Onlar, denedikçe ve yetkiyi devraldıkça,saldırgan bir köpek haline gelebilirler.Bunlar Pekingese özellikleri değildir insanların onlara yanlış davranması ile ortaya çıkan tavırlardır.İnsanların evi ele geçirmelerine izin veren davranışlardır.Bir Pekingese’ye uyması gereken kurallar öğretilirse zihinsel ve fiziksel enerjilerini atmak için günlük yetri kadar yürüyüş yaptırılırsa tamamen farklı mizaç sergileyeceklerdir.O’nun güçlü, istikrarlı ürü lideri olabilirsiniz,bunu yaptığınızda uyumlu harika bir küçük köpek olabilir.

Tarihi

Pekinez Eski Çin cinsidir.Bu köpekler Çin’de yaklaşık MS 700’den beri biliniyor ve popülerlikleri Çin’deki Budizm’in yükselişine ile ilişkilidir.Aslanlar ve dolayısıyla aslan benzeri köpekler Buda’nın sembolleriydi ve gür,akan yeleleriyle bu küçük köpekler bu figure uymaktaydı.

1800’lerde Pekingese, Çin İmparatorluk sarayının sevgilisiydi.Çok sayıda haremağası bu köpekler için özel bir yetiştirme programı çalışması yaptı ve Pekingese gerçekten lüks bir köpekti.1860’da İngilizler tarafından Peking’in yağmalanmasında sadece birkaçı hayatta kaldı,bunlardan bir kaçı İngiltere’ye ulaştı ve Kraliçe Victoria’nın sevgilisi oldu.Bir kez daha kraliyet ailesinde farklı ülkede olsa popüler oldu.Bundan sonra doğal olarak, popülaritesi Atlantik boyunca Amerika Birleşik Devletleri’ne yayıldı. merikan Kennel Club tarafından kaydedilen ilk Pekingese 1906’da Rascal idi ve 1909’da Pekingese Club of America kuruldu. Bugün ırk, AKC tarafından tescil edilen 155 ırk ve çeşit arasında 49. sırada yer alıyor.

Yorumlar kapatıldı.