İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pembroke Welsh Corgi

Köpekpedia

Pembroke Welsh Corgi güçlü, sağlam yapılı, uyanık ve aktiftir,küçük alanlarda oldukça keskin manevralar yapabilen bir ırktır.

Pembroke Welsh Corgi Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 12–15 yıl
Renk: Fawn, Siyah ve Bronz, Samur, Siyah Beyaz, Mavi, Kırmızı
Boy: Erkek: 25–30 cm, Dişi: 25–30 cm
Kilo: Erkek: 10–14 kg, Dişi: 10–13 kg

1-Pembrokes, her şeye ve her şeye havlamayı seven gürültücü köpeklerdir.
2-Akıllı köpekler olsalar da inatçıdırlar.
3-Güçlü sürü içgüdüsü nedeniyle oyun oynarken çocukların topuklarını hafif ısırabilirler.
4-Pembrokes aşırı yemeye eğilimlidir.Yemeleri mutlaka kontrol edilmelidir.
5-Küçük köpekler olsalar da, Pembrokes çok fazla enerjiye sahiptir ve her gün ciddi anlamda egzersize ihtiyaç duyar.

Pembroke Welsh Corgi
Pembroke Welsh Corgi

Kuyrukları genellikle uyarıldıklarında yada koşarken yukarı kalkıktır.Ancak bazı yavrular kısa kuyruklar olarak doğar. Belirgin kuyruk farkının yanı sıra, Pembroke, diğer akrabası Cardigan Welsh corgi kadar uzun veya ağır kemikli değildir.

Pembroke Welsh corgis, kondrodisplastik köpekler olarak kabul edilir, yani hafif eğimli uzuvlara sahiptir ve bu da sırt problemlerine olan hassasiyete neden olur.Düz bir sırtı vardır.Yaklaşık bir yaşında tam boy uzunluklarına ulaşırlar bazılarında ise bu süre 2 yaşına kadar sürer.Corgis’in hava koşullarına dayanıklı kısa iki katmanlı tüyleri vardır.Renk kırmızı veya açık kahverengi ile siyah veya beyaz lekeli samur rengi arasında değişir.Genellikle bacaklarda, göğsünde, boynunda, ağzında ve göbeğinde beyaz lekeler bulunur. Ayrıca başlarında dar bir leke olabilir. Pembroke kafaları, bir tilki kafasına çok benzer. Gözleri oval şekilli ve koyu, kulakları diktir.

Karakteri

Başlangıçta sığır, koyun ve at sürülerini gütmek için yetiştirilen Pembroke Welsh Corgi, aktif ve akıllı bir köpek ırkıdır. Eğitilmesi kolay ve öğrenmeye istekli olan Pembrokes, çocuklar ve diğer evcil hayvanlar’la iyi geçinir.

Tüm aile ile uyumlu ve sevgi dolu Corgis, ister apartman dairesi ister bahçeli büyük bir ev olsun, hemen hemen her eve’de yaşayabilir.Bununla birlikte, küçük bir köpek olmasına rağmen fazla enerjiye sahiptirler.Bu uzun yürüyüşlere ve aktif oyun saatlerine ihtiyaç duyarlar.Kısa bacaklı olmalarına rağmen oldukça hızlıdır’lar.Cinsin fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlarını karşılayabilen insanlar için çok doğru bir seçimdir.İlk defa köpek sahibi olanlar içinde doğru köpektir.

Pembroke Corgi
Pembroke Welsh Corgi

Tarihi

Welsh Corgis’in iki çeşidi vardır: Pembroke ve Cardigan. 1934 yılına kadar Birleşik Krallık’taki Kennel Club tarafından bir cins olarak tescil edildi, ancak birçok yetiştirici iki türün ayrı ırk olduğunu düşünmektedir.Her ikisi de benzer kafalara, bedenlere, zeka seviyelerine ve gütme yeteneğine sahiptir, ancak Cardigan, Pembroke’dan biraz daha büyük ve daha ağır kemikli bir köpektir.

Çoğumuz için, Pembroke ile Cardigan arasındaki farkı anlamanın en kolay yolu kuyruklara bakmaktır. Pembrokes ‘kısa ve Cardigans’ uzun kuyruğa sahiptir.American Kennel Club‘ın listesinde Herding Group’ta yer alan en küçük köpektir.aynı zamanda United Kennel Club tarafından da tanınmaktadır.

Pembrokes, ABD’de yavaş yavaş popülerlik kazanmıştır ve bugün, aile lerle sadece dost oldukları için bakılan en popüler 50 ırk arasındadır. İlk Pembroke Welsh Corgi’yi 1933’te Kral George VI kızı İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’hediye etmiştir.

Yorumlar kapatıldı.