İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Peru İnka Orkidesi Köpeği

Köpekpedia

Peru İnka Orkidesi ingilizce adıyla Peruvian Hairless Dog Tüysüz olması,temiz olması,yıkanması kolay olması ve doğal pire veya diğer parazitlerin yapısından dolayı üzerinde yaşayamamsı popülerlik nedenidir.

Peru İnka Orkidesi Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 11–12 yıl

Küçük Boy:25 ile 40 cm (4-8 kg)

Orta Boy:40 ile 50 cm (8 ila 12 kg)

Büyük Boy:50 ile 65 cm (12 ila 25 kg).

Genel görünüm, görünüşü hiç kaba görünmeden hızı, gücü ve uyumu ifade eden zarif ve ince bir köpektir.Deri vücudun her yerinde pürüzsüz ve elastik olmalıdır, ancak kafada ve gözlerde ve yanaklarda birkaç yuvarlak, neredeyse eş merkezli çizgiler oluşturabilir.Renkleri siyah, arduvaz siyahı,fil siyahı,mavimsi siyah,tüm gri tonları, koyu kahverengiden açık sarıya kadar değişebilir. Ayrıca vücudun her noktasında pembemsi lekeler görülebilir.

Peru İnka Orkidesi Köpeği
Peru İnka Orkidesi Köpeği

Peru İnka Orkidesi Köpeği Ayrıca köpeklere duyarlı insanlara tipik alerjik reaksiyonlara neden olmazlar çünkü normal köpek tüylerinden yoksundurlar.Kiri temizlemek ve gözeneklerin tıkanmasını önlemek için cilt zaman zaman yıkanmalıdır.Yıkamada bebek temizleyicileri lanolin içermemeleri koşuluyla iyi bir seçimdir.Bazı köpekler sivilceye veya en azından siyah noktalara eğilimlidir.Cilt bazen çok kurur ve ardından nemlendirici krem ​​ile tedavi edilebilir.Yine lanolin içermeyen bebek losyonu,temizlenmiş cildi yumuşatmak ve nemlendirmek için iyi bir ürün seçimidir.

Açık renkli köpeklerde güneş ışığına karşı koruma önerilir.Güneş kremi veya diğer yöntemler güneş yanığını önlemek için faydalıdır.Soğuğa karşı koruma gereklidir ancak soğuğa duyarlılık köpekten köpeğe değişebilir.Küçük köpekler soğuğa karşı daha büyük olanlara göre daha duyarlıdır.Kulakların kenarları kuruyup çatlayabileceğinden bazen özel dikkat gerektirir.

Karakter

Peru İnka Orkidesi Köpeği Kendisine yakın olanlarla evde asil ve şefkatli aynı zamanda canlı ve uyanık bir köpektir.;yabancılara karşı temkinlidir bu nedenle iyi bir bekçi köpeği olabilir.Bu cins ilk başta çok utangaç olabilir ve yeni insanlara ve şeylere güvenmek için zamana ihtiyaç duyar.

Tarihi

Perulu Tüysüz Köpeğin kökenine ilişkin birçok yazılı makale var ancak, “Bazı uzmanlara göre, bu köpek Peru’ya, Peru Devlet Başkanı tarafından siyahların köleliğini kaldıran yasanın yürürlüğe girmesinden hemen sonra Çin’den getirildi.Öte yandan,diğer araştırmacılar bu köpeğin Afrika kıtasından göçebeler aracılığıyla geldiğini ve Amerika’ya tüysüz köpekleriyle birlikte geldiğini düşünüyorlar.

Peru İnka Orkidesi Köpeği
Peru İnka Orkidesi Köpeği

Peru’da ve aynı zamanda birçok kültürde yaygın olan evcil köpekler,yalnızca evcil hayvanlar olarak değil, aynı zamanda insanların üstlendiği günlük görevleri’de yaptılar.Sürüleri gözetlediler, ava katıldılar ve evleri korudular.

Zaman zaman, efsaneye göre,tüysüz bir köpek iyi bir alamet ve toplumun ekonomik durumunu düzelten bir işareti olarak görülen bakır renginde (çoğu normalde siyah veya arduvaz grisi dir) doğdu.Tanrılara adak olarak verildi.

Peru İnka Orkidesi Köpeği ne kadar savunmasız olduğunu görünce Şef şefkat duydu ve tüm bakır renkli köpeklerin hayatlarını kurtarmaya karar vererek köpeklerin güneşin rengine sahip olacağına karar verdi.”Güneş Tanrısının Çocuğu” olarak bilinir ve saraylarında ayrıcalıklı hayvan olarak bakılır.Bir bireyin altın köpeğe yaklaşmasına izin verildiğinde bunu çıplak ayakla yapmak zorundaydı;sırtlarında sembolik bir yük taşırlardı (bir teslimiyet işareti olarak) ve gözlerinin içine bakmalarına izin verilmezdi.Bu güzel hayvanlar aynı zamanda çömlek yapımcıları tarafından ölümsüzleştirildi ve eski Peru’nun yönetici seçkin ve soylularının mezarlarında kabartmaları bulunmuştur.

Peru’nun daha soğuk bölgelerinde, Peru İnka Orkidesi Köpeği, sahiplerinin yatağını ısıtmanın doğal bir yolu olarak kullanıldı ve ayrıca tıbbi uygulamalarda da kullanıldı.Köpekle temasın romatizma veya artrit semptomlarını hafiflettiğine inanılıyordu.Bu köpekler bir tür canlı sıcak su şişesi görevi görüyordu.

Yorumlar kapatıldı.