İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Petit Basset Griffon Vendeen

Köpekpedia

Petit Basset Griffon Vendeen milyonların kalbini kazanan küçük bir koku tazıdır.Köpek ırkı,sevimli bir zarafet için üretilmiş gibi görünse de,gerçekte, av için üretilmiş köpeklerdir.Engebeli arazide tavşanlar gibi küçük hayvanları avlamak için yetiştirildi.

Petit Basset Griffon Vendeen Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi:12–14 yıl
Ağırlık:15–20 kg
Boy:32 – 40 cm
Renk:Siyah ve Bronz,Üç Renk,Siyah Beyaz,Fawn-Siyah,Fawn-Beyaz

Kaba,dağınık bir kürk,belirgin uzun kaşları,sakalları ve bıyığı vardır.Kürk orta derecede uzun ve dokunduğunuzda serttir. Çift kaplamalı bir cinstir ve alt kürkü kalın ve yumuşaktır.

Petit Basset Griffon Vendeen
Petit Basset Griffon Vendeen

Karakter

Petit Basset Griffon Vendeen apartman koşullarında yüksek egzersiz ihtiyaçları yürüş yada aktivite ile karşılandığı sürece yaşayabilirler.İnatçı bir kişiliğe sahiplerdir;bu nedenle tutarlı eğitime ihtiyaçları olacaktır.Bu köpeğe çok fazla fiziksel aktivite ve bakım sağlayabilirseniz oldukça iyi bir ev köpeği olacaktır.

Keyifli bir kişiliğe sahiptir.Aktif,mutlu meraklı ve çok zekidirler.İnsanların ilgisine ihtiyaç duyan sevgi dolu köpeklerdir. Çocuklar ve her yaştan insanla harikal ilişki kurarlar.Ayrıca düzgün bir şekilde sosyalleştiklerinde ailenizdeki diğer köpekler ve evcil hayvanlarla da iyi geçinirler.

Petit Basset Griffon Vendeen kendi fikirlerine sahip köpeklerdir.Sabırlı,tutarlı eğitim yöntemlerine iyi yanıt verirler.Sıkılmışlarsa yada yalnız kalmışlarsa kendilerini eğlendirmenin yollarını bulurlar bu nedenle yalnız bırakacaksanız ısırabileceği ve oynayabileceği oyuncaklar vermeniz yada eşyalara zarar veremeyeceği güvenli bir yerde kapalı tutmanız gerekir.

Havlamak’tan çok hoşlanır.Genellikle sadece kendi seslerini duymak için havlamak yerine bir şeye zevk olsun diye havlarlar.Ayrıca, Tüm köpekler gibi bu ırkta burnu tarafından yönetilir.Çitlerle çevrili alanlarda bile yürürken daima tasmalı tutmalısınız bir yolunu bulup ordan bile kaçmaları için gereken tek şey av olarak gördüğü bir hayvanın kokusunu almasıdır.

Kesinlikle çitle çevrili bir avluya ihtiyaçları ama bu çitler en az 1.5 mt olmalıdır yoksa üzerinden atlarlar.Ayrıca düzenli olarak çitleri deliklere veya altan kazılmış alanlara olup olmadığına dair kontrol etmeniz gerekir..Elektrikli çitlerbile bir tavşan veya sincap gören bu köpeği engelleyemez.

Petit Basset Griffon Vendeen
Petit Basset Griffon Vendeen

Tarihi

Petit Basset Griffon Vendéen uzun zaman önce geliştirilen Fransız tazılarının birçok küçük çeşidinden biridir. Kökeni 16.yüzyıla kadar izlenebilir.Adı “petit”, küçük anlamına gelen “beşik” yere yakın anlamına gelen “grifon” türünün ortaya çıktığı Fransa’ya atıfta bulunan “vendeen” ile açıklayıcıdır.Fransa’nın bu bölgesi ülkenin batı kıyısındadır ve çok kalın çalılar,kayalar ve dikenlerle dolu zorlu bir ortam olarak bilinir.Cins, yüzyıllardır var olmasına rağmen, yetiştiriciler 1800’lerin son kısmına kadar cins türünü standartlaştırmadılar.Resmi cins standardı 1898′de kabul edildi. O zamanlar bunlara Basset Griffon Francais deniyordu.

1907’de Club du Basset Griffon Vendéen oluşturulduğunda,hem Petit hem de Grand Basset Griffon için aynı cins standardı kullanıldı tek fark boyuttu.1909’da kulüp,iki tip Basset’i tanımak için standardı yeniden yazdı ve boyutlarına göre sınıflandırdı.1950’lerde Societe de Venerie, sadece PBGV’ler için resmi bir cins standardı içeren bir standartlar kitabı yayınladı.O andan itibaren, Grandlardan ayrı bir cins olarak kabul edildiler.Birçok yetiştirici, Grands ile Petits yetiştirmeye devam etti.Ancak Fransız Basset kulübünün üçüncü başkanı Hubert Dezamy, bunu yasaklamak için destek topladı.Bu son melezleşme nedeniyle,bugünkü soylar hem Grand hem de Petit Bassets özelliklerine sahip olabilir.

Yorumlar kapatıldı.