İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pirene Mastifi

Köpekpedia

Pirene Mastifi diğer adıyla Pyrenean Mastiff Geniş koyun sürülerini korumak için var oldular ve her durumda çevreye ve çalışmalarının yapıldığı ülke ve kasabaların ekolojik, sosyal ve ekonomik koşullarına adapte oldular. Atalarının sağladığı genetik ile çiftlik hayvanlarıyla barış içinde bir arada yaşamalarını sağlamıştır.

Pirene Mastifi Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Ağırlık: 80-90 Kg
Boy: Erkek:77 cm, Dişi: 71 cm

Boyut ve yapının büyük önem taşıdığını gösteren bir molosser cinsidir. Pyrenean Mastiff (Mastin del Pirineo) ile İspanyol Mastiff (Mastin Espanol) arasında sık sık kafa karışıklığı olmuştur. İspanyol Mastiff’in daha kısa bir kürkü, biraz daha büyük kafası ve boğazda biraz daha fazla derisi vardır.

Pirene Mastifi Yavru
Pirene Mastifi Yavru

Pirene Mastifi’in daha uzun bir ceketi vardır ve temel kaplama rengi her zaman beyazdır ve göz çevresi ve kulaklar için zorunlu bir maske ve vücutta iyi tanımlanmış renk lekeleri vardır. Mastifin vücutta orta uzunlukta, ancak boğazda ve boyunda biraz daha uzun olan kalın, bol ve kaba bir kürkü vardır. En sık görülen kürk renkleri, başın ve kulakların yanlarında ve boynun başlangıcında altın, gri, siyah veya porsuk, kum, kırmızı veya ebru işaretleriyle birlikte beyazdır.

Arka ayaklardaki çift tırnaklı pençeleri tipiktir ancak bu cinste zorunlu değildir. Çift tırnak pençeleri, bir “kar ayakkabısının” yapacağı gibi, derin karda yürürken mastifflere kar ayakkabısı görevi üstlenir.. Her iki cinste de kafa önemlidir, güçlü yapı, geniş bir göğüs ve yuvarlak kaburgalar.Eski Aragon Krallığı‘nın kırsal kesiminin özellikleri nedeniyle mevsimsel yolculuklar çok daha uzundu ve köpeklerin çalışma rutinleri diğer ırklara göre çok daha zordu.

Baş, geniş ağız büyük, geniş ve güçlü olmalıdır. Boyun güçlüdür ve gevşek deri ve sarkık çift gerdanlarla çevrilidir. Yüz simetriktir ve gözler küçük ve koyudur, alt göz kapağı açıldığında görünür. Kuyruk, bir değnek gibi yerde taşınır ve bir saçağı vardır ve ucu kıvrık olmalıdır ve aktif olduğunda dikleşmesine rağmen asla arkayakıvrılmaz. Ayaklargeniş ve karda yürümesini kolaylaştırmak için perdelidir.

Karakter

Sadık ve dürüst karakterli bir köpektir ve çocukların ve ailenin mükemmel bir koruyucusudur. Her zaman arkadaş canlısı ve uyanık olmasına rağmen, ihtiyaç duyulması halinde kendisini ve sorumlu olduğu kişi yada sürüyü savunma yeteneğine sahiptir! Çok sakin bir köpektir fakat diğer pek çok koruyucu ırkın inatçı kişiliğine sahiptir. Sahibini memnun etmekten mutlu bir köpektir ve sahiplerinin yanında olmaktan hoşlanır. Eğlenceli ve eğitilmesi zor olmayan bir türdür.

Tarihi

Pirene Mastifi yakın geçmişte neredeyse yok olma tehdidi altındaydı. İspanyol Pirene dağlarında artık kurt kalmadığından ve sahiplerinin çoğu ırklarını koruma çalışmalarına devam etme konusundaki ilgilerini kaybettiğinden,bekçi köpekleri ve hayvan koruyucuları olarak işlevleri artık gerekli değildi. Ana kökeni, Türkiye’den İber Yarımadası’na kadar Avrupa’nın güney bölgelerinde bulunan diğer tüm ırklarla aynıdır.

Pirene Mastifi
Pirene Mastifi

Cataluna olarak bilinen bölgede, kaleleri, konakları ve köyleri korumak için mastifler kullanılıyordu. Ayrıca bu köpekler göçebe koyun ve sığır çobanları tarafından’da kullanılıyordu. Fenikeli tüccarlar Asur ve Sumaria’da bu ırkı satın aldılar. Bu köpekler, çalışan köpekler olarak yetiştirilecekleri ve büyük koyun sürülerini çimenli otlaklara ve otlaklardan korumak ve sürmek için kullanılacakları İspanya’da satıldı. Ortalama bir köpek genellikle yaklaşık 200 koyunun sorumluluğundaydı ve beş veya altı köpek, yaklaşık 1000 koyun başının sorumluluğunu üstlenmek için kullanılıyordu Sürüyü koruma işinde bu ırka bugün Gos d’Atura Catala (Katalan Çoban Köpeği) olarak bilinen çoban köpeği tarafından yardım edildi.

Pirene Mastifi, molosser köpeklerinin kanından etkilenmiştir. Bu etkiden iki büyük ve güçlü ırk ortaya çıktı. Fransızlar, köpeklerini kendi yön ve tarzlarına göre yetiştirdiler, bu nedenle daha sonra Chien de Montagne des Pyrenees (Pyrenean Mountain Dog / Great Pyrenees) olarak bilinen karakteristik bir türe yol açtı. Güney Pirenelerde, İspanyollar geleneksel tip köpeklerle kalmayı seçtiler. Geçmişte ve bugün bile, çiftlik hayvanlarının daha iyi otlaklar için göçebe olarak dolaşılması bir gelenekti. Bu sistem “trashumancia” veya “göçmen çobanlık sistemi” olarak biliniyordu.

Bunda Pirene Mastiff‘imiz çok önemli bir rol oynadı. Koyunlar, Haziran ayından itibaren genellikle Ekim sonu veya Kasım başında gelen ilk kar yağışına kadar Pirenelerin güney yamaçlarında otladı. Çobanların, sürüleri o zamanlar çok fazla olan kurtların ve ayıların saldırılarından koruduğu dönemdi.Çoban köpekleri dağlık bölgelerin uzmanlarıydı ve içgüdüsel olarak vadilerden ve tehlikeli alanlardan kaçınıyorlardı, çobanları ve sürüleri sağlam güveli bölgelere yönlendirmekteydiler. Bu bekçilerin özel faydaları sadece boyutları değil, dost ve düşmanı ayırt edebilmeleri için kullandıkları büyük zekalarıydı.

Soyu Orta çağda Avrupa’yı yağmalayan Asya fatihlerine eşlik eden köpeklerden geliyor. Pirene Mastifi çok eski bir cinstir. Kökeni, Pirene dağlarının güney yamaçlarına özgü olduğu İspanya’dır. Mastif, Aragon’dan Navarra’ya kadar uzanan bölgede türü ortaya çıkmıştır.. Bir zamanlar Navarra mastiff (mastin d’Aragon) olarak bilinen cins,neredeyse soyu tükenmişti, ancak son yıllarda yeniden ilgi gördü fakat hala nadirdir.

Yorumlar kapatıldı.