İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Podenco Canario

Köpekpedia

Podenco Canario günümüzde bir çok köpeğin yer aldığı sürüler halinde tavşan avı için kullanılmaktadır.

Podenco Canario Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Podenco Canario, hafif yapılı ve kısa yoğun tüylü ince bir köpektir.Bu cins için en yaygın renk kırmızıdır ancak çoğu köpek beyaz ve kırmızının bir kombinasyonunu sergiler.Kürk çok kısa olduğu için çok az bakım gerektirir.Tüyleri güderi ile silmek, ona parlak bir görünüm kazandırmaya yardımcı olabilir.

Zayıf fiziği içine çekilmiş midesi ve uzun ince bacaklarıyla eski dönem https://kopekpedia.com/italyan-tazisi/tazılarına benzer.Bu köpekle ilgili her şey, gücü ve hızı temsil eder.Vücutlarında herhangi bir yağ dolgusu yoktur ve bacakları uzun ve kıvrımlıdır.Bu büyüklükteki bir köpek için pençeleri büyük ve esnektir ve bu da onlara tam hızda koşarken arazide iyi bir kavrama sağlar.Kuyruk genellikle sonunda küçük bir kıvrılma ile uzun ve dardır.Bu köpek, dinlenirken kuyruğunu aşağıda veya heyecanlandığında yada koşmaya hazır olduğunda yukarı kaldırı.Bu sezgisel köpek inanılmaz bir koku alma duyusuna sahiptir ve hassas bir şekilde işitme duyusuna sahiptir.İzini sürdüğü avın pek ondan kaçma şansı yoktur.

podenco canario
podenco canario

Tüyleri kısa ve vücudun etrafında biraz gevşektir ve dayanıklılıklarını güçlendiren derin bir göğüs kafesi vardır. Ancak onları ayrı kılan ve onlara tarihte bir yer kazandıran özellik tek başlarına veya sürüler halinde avlanmaya uygun olmalarıdır. Güçlü makas ısırıkla kapanan çeneleri avlarını hızlı ve kolay bir şekilde etkisiz hale getirebilir.Genelde kırmızı veya beyaz renktedirler ancak koyudan açığa kadar tüm kırmızı tonları olabilirler.Zarif ve çevik olan Podenco Canario, tarihte iyi bir yeri hak eden nadir bir türdür.

Orta büyüklükte cins bir köpektir ;küçük ile orta ırklar için formüle edilmiş yüksek kaliteli bir kuru mama ile beslenmelidir. Aynı zamanda çok aktif bir türdür,bu nedenle aktif veya çalışan köpekler için üretilen besinler onlar iin uygundur.Bununla birlikte obeziteyi önlemek için aşırı beslenme konusunda yine de dikkatli olmanız gerekir.

Nadiren banyoya ihtiyaç duyduğundan bakımlı ve güzel görünmesini sağlamak için kürkünü güderi ile silebilirsiniz.Ancak banyo kaçınılmazsa cildindeki doğal yağları yok etmeyen yumuşak bir köpek şampuanı kullanın.Çoğu köpek gibi diş ve diş eti sorunlarına eğilimlidir bu nedenle köpeğinizi küçük yaşlardan itibaren dişlerini fırçalatmak için eğitin. Sadece ‘köpeklere has kötü nefes kokusunu‘ engellemekle kalmayacak,aynı zamanda çürük gibi diş problemlerini de önleyecektir.Kulakları kontrol etmeyi unutmayın kir ve balmumu birikmesine yatkın yapıdadır ve iltihaplanırlarsa, köpeğiniz için çok acı verici olabilir.Bu köpek çok enerjiktir ve köpekten en iyi şekilde yararlanmak için günlük bir koşuya ihtiyaç duyar.İdeal koşma ya da bisiklete binerken yol arkadaşıdır,ancak av güdüleri olduğu için bazı hızlı hareket eden av olarak gördüğü hayvanları yakalamak isteyeceği ve uzaklaşacağı için mutlaka tasmalı gezdirin.

Karakter

Podenco Canario akıllı bir türdür,ancak aynı zamanda bağımsız ve hatta bazen inatçı olabilir.Durum böyle olunca,bu cins deneyimsiz köpek sahipleri için tavsiye edilmez.Aslında, bu köpek liderlikte sağlam ve tutarlı olan bir sahip gerektirir.Bazen inatçı olabilse de,aynı zamanda çok hassastır ve cezaya veya olumsuz eğitim taktiklerine iyi yanıt vermez.Yanlış muamele, köpeğin utangaç veya agresif davranışlar geliştirmesine neden olabilir ve her ikisi de cins için kabul edilemez.

Tazı
Tazı

Nadiren havlayan sessiz bir cinstir ve ailesine oldukça bağlıdır. Çocuklara karşı nazik ve eğlencelidir ancak sert muameleye tahammülü yoktur.Bu köpek zeki ve aktif bir köpek enerjisini yakmak için bol miktarda günlük egzersiz yapması gerekir-bu aynı zamanda can sıkıntısı nedeniyle yıkıcı veya saldırgan eğilimler geliştirmesini de engelleyecektir. Genellikle yabancıların etrafında tehditkar olarak dolanır fakat genellikle saldırmaz.Erken sosyalleşme ve eğitim özellikle çocuklarınız veya diğer evcil hayvanlarınız varsa bu cins için önemlidir.Bu köpeğin yüksek bir av içgüdüsü vardır,bu nedenle erken yaşta sosyalleştirilseler bile bile kediler ve diğer evcil hayvanlar bir sorun olabilir.

Tarihi

Bu köpek türü, hala tavşan avlamak için kullanıldığı Kanarya Adaları’nda doğmuştur.Bu cins ince ve hafif yapılı olsa da, mükemmel bir dayanıklılığa sahiptir ve çok hızlıdır.Hem avcı hem de evcil hayvan olarak akıllı,eğitilebilir bir köpek arıyorsanız, Podenco Canario’yu düşünebilirsiniz.

Podenco” kelimesi İspanyolcada tazı anlamına gelir, bu nedenle Podenco Canario adı Canarian Hound anlamına gelir.Pek çok uzman, Bu ırkı eski ırkların safları arasına yerleştirerek,aslında Mısır köpeklerinden gelebileceğini öne sürüyor. Cinsin yedi bin yıldan fazla bir süredir var olduğunu gösteren bazı kanıtlar olsa da, yalnızca Kanarya Adaları’nda 500 yıl önce ortaya çıkmıştır.İlk ataları,İber Yarımadası’nın kıyı bölgelerinde yaşıyordu ve Kanarya Adaları’na Akdeniz tüccarları tarafından getirildiği düşünülmektedir.Cins bu adalarda üretildiği için Podenco Canario adı verilmiştir.

Yorumlar kapatıldı.